W końcu przyszedł czas na dokończenie pracy nad podajnikiem do pakowania, wykonanym z Tarfuse® Pet-g. Wydruk był wewnętrznym zamówieniem firmie, potrzebnym narzędziem ułatwiającym pracę dla naszego człowieka zajmującego się przygotowaniem paczek do wysyłki.
Pierwszą część opisałem już w połowie czerwca i wtedy wszystko wyszło jak należy. Wydruk jest mocny i bardzo często używany na magazynie. Finalnie jest przymocowany do ściany i jego miejsce znajduje się nad magazynowym biurkiem.
Sam uchwyt jest przydatny, jednak postanowiliśmy zrobić coś jeszcze bardziej zaawansowanego i wydrukować kompletny stelaż pakujący. Pierwotnie projekt miał zająć 2 tygodnie, jednak jak to często bywa, wszystko się wydłużyło w czasie.
Wydrukowany i zamontowany w czerwcu uchwyt sprawdza się znakomicie, więc postanowiliśmy nie demontować go ze ściany tylko wydrukować kolejny model.
Tym razem mocowania nie trzeba było projektować od podstaw. Jakub przerobił nieco poprzedni projekt tak, by można go było wykorzystać do nowego stelaża. Przede wszystkim zlikwidował otwory, które mogły nieco osłabić konstrukcję, a dodatkowo ze względu na obrysy okręgów wydłużały niepotrzebnie czas wykonania. Ponieważ pakowane paczki są różnej wysokości, więc obiekt musiał posiadać możliwość regulacji góra/dół. Tutaj wykorzystaliśmy „grawitacyjny” system zapadki, ze skokiem co kilka centymetrów. Wszystko dla wygody użytkowania. Całość miała wyglądać jak na screenie z projektu poniżej:
Do sporządzenia obiektu użyliśmy drukarki S1 oraz Filamentu Tarfuse® Pet-g od Grupy Azoty. Materiał doskonale sprawdził się w poprzednio drukowanym uchwycie. Jest solidny i wytrzymuje ciężką rolkę sterczu.
Tarfuse® PET-g to wytrzymały i trwały polimer o dobrych właściwościach optycznych i wysokim połysku. Dzięki tym właściwościom jest dedykowany do druku części mechanicznych. Dodatkowo jest odporny na warunki atmosferyczne, co w połączeniu z wysoką jakością filamentów produkowanych przez Grupę Azoty sprawia, że materiał jest niezłym twardzielem.
Dodatkowo znakomite łączenie międzywarstwę i wysoka warstwa daje nam produkt o oczekiwanej wytrzymałości.
Do sporządzenia elementów stelaża użyliśmy dyszy 0,6 i temperatury 245 stopni. Stół, tak samo jak poprzednio, nagrzaliśmy do 80 stopni. Przy warstwie 0,24 mm i prędkości 80 mm/s obiekty drukowały się łącznie około 20 godzin.
Tak samo jak w przypadku uchwytu podczas drukowania warstwy rozkładały się prawidłowo bez żadnych niespodzianek.
Wydruki z Tarfuse® pet-g są mocne i bardzo trudno będzie je uszkodzić. To z pewnością idealny materiał do trudnych warunków panujących na magazynie.
Po zdjęciu z drukarki należało się zająć montażem. Kuba postanowił wykorzystać do tego kawałek blendy, do której zamocował szyny na prowadnicach.
Do modelu przymocowaliśmy tradycyjne śruby lub wkręty dla wzmocnienia poszczególnych elementów.
Taka konstrukcja nadała odpowiedni ciężar i sztywność stelażowi. Całość trzyma się idealnie i bardzo dobrze pracuje.
Wspominany wcześniej mechanizm zapadkowy działa na zasadzie przeciwwagi i zatrzymuje podajnik na odpowiedniej wysokości.
Do prawidłowego działania stelażu niezbędne jest umieszczenie rurki PCV. W razie potrzeby można ją dodrukować, ale my wykorzystaliśmy drugą część tej z uchwytu ściennego.
Tak jak poprzednio model posiad zasuwkę zabezpieczającą i utrzymującą rurkę w jednym miejscu.
Do całej konstrukcji niezbędny jest obrotowy stół, na którym będzie stawiana paczka do zawinięcia. Pierwotnie taki stolik miał być zmontowany ze stelażem, jednak ze względu na różne gabaryty pakowanych towarów dystans również musi być regulowany. Stad właśnie stolik obrotowy jest odrębną i niezależną częścią.
Teraz za pomocą stelaża można dokonywać oklejania. Umieszczona na stole obrotowym paczka zagarnia rozwijającą się folię streczową, zaś dzięki regulacji wysokości możemy owijać folią przedmioty znajdujące się na różnych wysokościach nad podłogą.
Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi pracę na magazynie 😊