W dzisiejszym artykule opiszę pierwszą część sporządzania konstrukcji podajnika na folie do okręcania paczek drukowany na Tarfuse® PET-g od Grupy Azoty.
Tym razem potrzeba na wydruk pojawiła się w naszej firmie. Konkretnie zgłosił ją Grzegorz, nasz człowiek od wysyłek. Jako osoba przygotowująca po kilkanaście paczek dziennie często zmaga się z rolką foli streczowej. Ręczne owinięcie paczek streczem bywa kłopotliwe, a przy większych gabarytach często niewygodne. Stąd też Grzegorz poprosił o narzędzie mogące ułatwić mu to zadanie. W pierwszej kolejności pojawił się pomysł zrobienia uchwytu. Miał on przypominać podajnik do kuchennych ręczników papierowych i w zasadzie spełniałby całkowicie oczekiwanie Grzegorza.
Jednak po krótkiej “burzy mózgów” postanowiliśmy pójść o krok dalej. Zrobił się z tego większy projekt całego stelaża pakującego, którego uchwyt na folię strecz jest jedynie pierwszym elementem. Właśnie do materializacji takich pomysłów zbudowana została nasza drukarka S1. Jej bardzo duże pole robocze to idealny parametr, praktyczny i potrzebny przy takim projekcie.
Ponieważ całość włącznie z projektowaniem zajmie Kubie około 2 tygodni w dzisiejszym artykule opiszę wydruk samego uchwytu. Pozostałe elementy oraz montaż konstrukcji w całość opiszę w przyszłych tygodniach.
Zaczynając od początku, nasz model należało stworzyć od podstaw. To zadanie dla projektanta, którego podjął się Jakub. Kilkadziesiąt minut z suwmiarką i programem projektowym i mamy gotowy STL.
Taki uchwyt ma być mocny by utrzymać ciężką rolkę streczu, w związku z tym wymaga mocniejszego materiału. W tym celu postanowiliśmy użyć Tarfuse® Pet-g.
Poli (tereftalan etylenu) inaczej nazywany PET to brytyjski wynalazek stworzony jeszcze w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Został z powodzeniem przystosowany jako materiał do technologii przyrostowych i dzięki swoim właściwościom jest powszechnie stosowany w druku 3D.
Tarfuse® PET-g to amorficzny polimer o dobrych właściwościach optycznych i wysokim połysku. Dzięki wytrzymałości i trwałości dedykowany jest do druku części mechanicznych.
Nam najbardziej zależało na wykorzystaniu dobrego łączenia między warstwowego filamentu, co przy dużych obiektach ma ogromne znaczenie.
Do sporządzenia tak dużego obiektu (670x120mm) wykorzystaliśmy wspomnianą wcześniej drukarkę S1 naszej konstrukcji. Przy polu roboczym 1000 x 1000 x 600 mm mamy na czym poszaleć zarówno z wielkością jak i czasem wytwarzania 🙂
Kolor filamentu nie jest przypadkowy – taki żarcik dla Grzegorza 🙂
Producent filamentu- Grupa Azoty podaje temperaturę do druku w zakresach 230-245 stopni. Przy tym modelu i szybkości wydruku 120 mm/s musieliśmy wprowadzić najwyższą wartość, oraz 80 stopni na stole. Jakub zastosował 4 obrysy po 0,8 mm każdy, na dyszy 0,6 mm i wysokości warstwy na 0,24 mm. Przy takich ustawieniach pierwsza część modelu miała się drukować 11 godzin.
Warstwy filamentu rozkładały się bezproblemowo i dokładnie tak jak powinny. Zdjęta z drukarki cześć jest w dotyku bardzo solidna i jednocześnie precyzyjnie wykonana. Bardzo trudno będzie ją uszkodzić lub zniszczyć, a co przy zakładanym przeznaczeniu podajnika jest bardzo ważne.
Dodatkowo uchwyt zawiera idealnie wpasowaną zasuwkę, która ma za zadanie blokować rurkę PCV zamontowaną jako “rdzeń” dla rolki streczu.
Tutaj również bez żadnych niespodzianek. Wydruk sporzadził się jak należy i po zmonotwania klasycznymi wkrętami całość przesuwa się w podajniku zgodnie z przeznaczeniem.
Teraz wystarczyło zamontować rolkę streczu do podajnika i przymocować do ściany. Jako rdzeń na chwilę obecną, postanowiliśmy wykorzystać zwykłą rurkę PCV. W przyszłości dodrukujemy również wewnętrzny bolec podajnika.
Całość działa zgodnie z założeniem projektu i to jest najważniejsze. Tarfuse® PET- g sprawdza się do tego typu pracy perfekcyjnie.
Teraz musimy zabrać się za resztę elementów całego stelaża, jednoczenie testując sam podajnik, ale to już jest materiał na kolejny artykuł:)