Pliki DXF: sprawdź 5 najlepszych stron z projektami do frezowania CNC

Pliki DXF: sprawdź 5 najlepszych stron z projektami do frezowania CNC

Twoja maszyna CNC jest tak dobra, jak pliki DXF, które wykorzystujesz. Zapoznaj się z tym przewodnikiem po najlepszych źródłach plików CNC DXF dla swoich projektów.

Czym są pliki DXF?

Wektor CNC do stolika kawowego ze sklejki Bear.
Wektor CNC stolika kawowego ze sklejki Bear. (Źródło: etsy.com)

DXF/drawing exchange format, to format grafiki wektorowej natywny dla programu AutoCAD. Jest to również bardzo wszechstronny format plików, ponieważ obsługuje modele 3D, tekst i krzywe. Ponadto może być również używany z innym oprogramowaniem, takim jak np. Adobe Illustrator, Corel Draw, SolidWorks lub SketchUp.

Pliki DXF nadają się również do użytku z dużą liczbą maszyn CNC, umożliwiając użytkownikowi tworzenie obiektów z grafiki generowanej komputerowo. W artykule przedstawiamy listę najlepszych stron, z których można pobrać pliki DXF.

Pliki DXF można wykorzystać podczas pracy z urządzeniem Zmorph VX Full Set. Dzięki systemowi wymiennych głowic ZMorph VX może pełnić rolę drukarki 3D, frezarki CNC, jak również maszyny do grawerowania laserowego. ZMorph VX Full Set jest jak mini fabryka mieszcząca się na Twoim biurku. Dzięki głowicom CNC PRO oraz Laser PRO, możesz tworzyć wykorzystując takie materiały, jak drewno, szkło akrylowe, wosk CAD/CAM, płyta modelarska, miedziane laminaty do PCB, filc, kryngielit i wiele innych. 

3axis.co

Strona główna 3axis.co.
Strona główna 3axis.co. (Źródło: 3axis / Facebook)

3axis.co to repozytorium wektorów, które oferuje ponad 15 000 projektów gotowych do cięcia laserowego w różnych formatach, w tym DXF. Kolejną niesamowitą funkcją oferowaną przez tę witrynę jest przeglądarka internetowa DXF, w której można przesyłać pliki do 2,5 MB. Dodatkowo wszystkie pliki można pobrać za darmo. Na stronie 3axis.co znajdziesz projekty puzzli, wzorów, sylwetek, a nawet mebli.

Wybór projektów: duży

Jakość projektów: zadowalająca

Cena: bezpłatne

Scan2CAD

Scan2CAD oferuje szereg przydatnych funkcji.
Scan2CAD oferuje szereg przydatnych funkcji.

Scan2CAD to oprogramowanie do konwersji, które bardzo dokładnie przekształca obrazy rastrowe w wektory. To niezwykle przydatne narzędzie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas w procesie projektowania. Zamiast ręcznie przerysowywać obraz, będziesz mógł automatycznie przekonwertować go na plik DXF lub DWG za jedyne 49 USD miesięcznie. (Dostępna jest również 14-dniowa bezpłatna wersja próbna).

A jeśli szukasz projektów CNC w formacie DXF, Scan2CAD ma również bibliotekę projektów CNC, aktualizowaną co tydzień, którą możesz bezpłatnie pobrać.

Wybór projektów: średni

Jakość projektów: dobra

Cena: bezpłatne

CNC Cookbook

Tylko niektóre kategorie w CNC Cookbook.
Niektóre kategorie w CNC Cookbook.

CNC Cookbook to firma zajmująca się rozwojem oprogramowania i darmowymi szkoleniami dla entuzjastów CNC, stworzona przez przedsiębiorcę Boba Warfielda. Witryna oferuje bezpłatne zasoby, takie jak kursy, wskazówki i techniki, kalkulatory i oczywiście bezpłatne pliki DXF uporządkowane według kategorii.

Wszystkie te pliki są gotowe do cięcia na maszynie CNC, a nowe projekty są stale przesyłane.

Wybór projektów: mały

Jakość projektów: dobra

Cena:  bezpłatne

FileCNC.com

Strona domowa FileCNC.
Strona główna FileCNC.

Ta witryna internetowa zawiera ponad 17 000 bezpłatnych projektów dostępnych do pobrania, w tym wektory Corel Draw i pliki DXF. Tutaj znajdziesz wszelkiego rodzaju projekty, od logo i ilustracji po dekoracje i meble.

Ma podobny szablon do 3axis.co i działa tak samo. Musisz tylko wpisać potrzebną pozycję lub przeglądać modele, aż znajdziesz coś, co Ci się podoba. Korzystanie z niej jest bardzo łatwe i nie wymaga rejestracji.

Wybór projektów: duży

Jakość projektów: zadowalająca

Cena: bezpłatne

DesignShop

Strona główna DesignShop.
Strona główna DesignShop.

DesignShop to internetowa usługa projektowania, w której klienci mogą pobierać wektory ze swojej biblioteki lub poprosić o niestandardowe projekty wykonane przez profesjonalistów; możesz uzyskać pliki DXF do pracy ze wszystkimi rodzajami maszyn CNC.

DesignShop oferuje konto Hobby za 29 USD miesięcznie, konto Business za 59 USD miesięcznie i konto Pro za 109 USD miesięcznie. Wszystkie z nich pozwalają na pobieranie treści i uzyskiwanie obsługi klienta w różnym stopniu.

Nie jest to darmowa strona internetowa, jak inne, ale jest cennym źródłem informacji, jeśli szukasz wysokiej jakości treści, które są licencjonowane i bezpłatne do wykorzystania w projektach komercyjnych.

Wybór projektów: duży

Jakość projektów: dobra

Cena: plany miesięczne (29 USD / 59 USD / 109 USD)

Końcowe przemyślenia

Parametryczny wzór na drewnie.
Parametryczny wzór na drewnie. (Źródło: 3axis.co)

Maszyny CNC zrewolucjonizowały sposób, w jaki można wytwarzać rzeczy. W artykule udostępniliśmy Ci nie tylko darmowe pliki DXF, ale także inne zasoby, których możesz użyć do ulepszenia swojego rzemiosła.

Powiązane artykuły:

Źródło: All3DP