Pillowing w druku 3D - jak zapobiegać problemom z górną warstwą?

Pillowing w druku 3D - jak zapobiegać problemom z górną warstwą?

Problemy z górną warstwą mogą być katastrofalne. Dowiedz się, jak zapobiegać ,,poduszkowaniu'', zanim dosięgnie ono Twój model w ostatnim momencie precyzyjnego wydruku.

Co to jest pillowing?

Złe poduszki mogą powodować dziury w górnej części wydruku.
Pillowing może powodować dziury w górnej części wydruku. Źródło: All3DP

Jeśli zauważyłeś, że górna warstwa Twoich wydruków wychodzi nierówno, szorstko i ma dziury, problem ten określany jest jako pillowing i pojawia się dopiero na samym końcu wydruku.

Jest to spowodowane przede wszystkim niewłaściwym chłodzeniem wierzchnich warstw. Jeśli nie ostygną, warstwy wypaczają się pod spodem wokół struktury wypełnienia, tworząc wzór w kształcie poduszki. 

Pillowing może pojawić się podczas druku z każdego filamentu i na każdej drukarce 3D, ale w przypadku niektórych z nich, wystąpienie tego problemu jest znacznie bardziej prawdopodobne. Podczas drukowania z ustawieniem niskiej wysokości warstwy, filament łatwiej się wypacza, a drukarki 3D, które pracują z filamentem 1,75 mm, są bardziej podatne na wystąpienie tego problemu, niż drukarki 3D, w których używamy filamentu o średnicy 2,85 mm. Ponadto problem ten, można częściej spotkać drukując z filamentów elastycznych, takich jak np. TPU

Gdzie szukać rozwiązania?

Ten sam model z chłodzeniem (po lewej) i bez (po prawej).
Ten sam model z chłodzeniem (po lewej) i bez chłodzenia (po prawej). Źródło: Hestay

Podobnie jak w przypadku większości problemów z drukowaniem 3D, istnieje kilka metod na pozbycie się efektu pillowing w naszych wydrukach. Najlepszym sposobem  jest połączenie poniższych metod:

  • Zwiększ górne warstwy: Chociaż pillowing jest spowodowany niewłaściwym chłodzeniem, pojawia się głównie wtedy, gdy górna powierzchnia wydruku nie jest wystarczająco gruba. Na szczęście jest to łatwe do naprawienia. Po prostu zwiększ górną grubość wydruku w slicerze, do sześciu warstw lub do wartości sześciokrotnie większej niż wysokość warstwy. Powinno to wystarczyć, aby zakryć wszelkie pojawiające się mankamenty.
  • Dostosuj chłodzenie: Jeśli to nie rozwiąże problemu, należy poprawić chłodzenie. Najpierw upewnij się, że wentylatory chłodzące są włączone i sprawdź, czy obracają się podczas drukowania górnych warstw. Jeśli tak, wentylatory mogą nie być zoptymalizowane do chłodzenia wydruków. Istnieje wiele modów dostępnych online, które rozwiązują ten problem, a wentylator biurkowy lub coś podobnego, również może pomóc.
    • Jeśli wentylatory nie są włączone podczas drukowania, pierwszym krokiem jest ich włączenie. Upewnij się, że wybrałeś w slicerze opcję włączenia wentylatorów. Jeśli twój slicer nie ma tej opcji, trzeba będzie edytować ręcznie G-code. Używając polecenia M106, powinieneś być w stanie włączyć wentylatory chłodzące.
  • Gdy poprzednie metody zawiodą: Pillowing można również zmniejszyć, obniżając temperaturę druku, zmniejszając prędkość i zwiększając procent wypełnienia. Jednak rozwiązania te powinny być stosowane tylko w ostateczności, ponieważ mogą powodować inne problemy.

Pillowing może być uciążliwy, ale te proste rozwiązania powinny wyeliminować go z naszych wydruków 3D.

 

Licencja: Tekst „3D Printing Pillowing – How to Prevent Top Layer Problems”  autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: https://all3dp.com/