W tym artykule przedstawimy kolejne przykłady zastosowania drukarek firmy Rebuild, które umożliwiają tworzenie konstrukcji z betonu. Drukowanie na maszynach Rebuild to łatwiejszy i coraz bardziej popularny sposób wytwarzania budynków i obiektów w branży budowlanej. Jest to krok w przyszłość, prezentujący zupełnie nowe podejście do systemu pracy zarówno pod względem czasu, jak i angażowania pracowników w proces wznoszenia budowli. Drukarek Rebuild możemy używać na placach budowy przy wytwarzaniu gotowych budynków, oraz używać mniejszych maszyn do prefabrykacji.
Szczególnym uznaniem klientów w tej technologii cieszy się sposób, w jaki łączy ona starą tradycję z nowoczesnością. Prezentowany budynek jest pierwszym w Polsce obiektem wybudowanym przy użyciu technologii przyrostowej. Cała konstrukcja została wykonana na placu budowy na zlecenie prywatnego inwestora.
Powierzchnia zabudowy tego drukowanego obiektu wynosiła 27 m2 (3 x 9 m), a wysokość sięgała 3 m. Chociaż model wydaje się prosty, tradycyjne metody budowlane zajęłyby znacznie więcej czasu niż drukowanie na maszynie Rebuild.
Proces drukowania na tego typu maszynach rozpoczyna się od solidnych fundamentów. Solidna podstawa jest kluczowa dla trwałości budynku, a więc odpowiednio przygotowana płyta fundamentowa została użyta jako podłoże do postawienia drukarki Rebuild 3D v3.
Cały proces drukowania z betonu na maszynie można podzielić na trzy proste etapy. Pierwszym z nich było rozłożenie maszyny, co zajęło około 12 godzin, a do montażu zaangażowano łącznie 4 pracowników.
Kolejny etap to rzeczywiste budowanie obiektu, co maszynie Rebuild zajęło łącznie jedynie 20 godzin. Proces druku został podzielony to na 3 tury, aby odpowiednio zabezpieczyć postępy prac. Podczas drukowania, na jednej z dłuższych ścian wykonano otwory drzwiowe na dwie bramy o szerokości 2 m oraz jedną parę standardowych drzwi. Grubość ścian budynku wynosiła 240 mm, a ich wewnętrzną strukturę wzmocniono wypełnieniem w kształcie litery S.
Łącznie drukarka Rebuild wytworzyła 120 warstw, każda o wysokości 25 mm. pojedyncza warstwa była drukowana około 15 minut przy użyciu okrągłej dyszy o średnicy 40 mm, co zapewniło ścieżkę o szerokości 50 mm. Podczas tego procesu użyto specjalnie przygotowanej mieszanki od firmy ATLAS, która umożliwia budowanie przyrostowe w 3D. Ponadto, aby nadać ścianom pożądany przez klienta kolor, do mieszanki betonu dodano barwnik. Całkowicie użyto 18 ton mieszanki cementowej oraz 600 litrów barwnika.
Po każdej turze drukowania, ściany zostały zaimpregnowane, aby zabezpieczyć je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz chronić kolor. Dodatkowo, ściany zewnętrzne i narożniki zostały wzmocnione prętami stalowymi o średnicy 6 mm, układanymi co pięć warstw.
Proces drukowania przebiegał bez zakłóceń i po zaledwie 20 godzinach obiekt był gotowy. Po zakończeniu drukowania i utwardzeniu mieszanki, budynek został zadaszony i wyposażony w zawiasy, ramy drzwi i bramy. Końcowy efekt jest imponujący.
Ostatni etap to złożenie i spakowanie drukarki, co zajmuje tyle samo czasu co jej rozłożenie. W sumie obiekt powstał w zaledwie kilka dni, co pokazuje, że ta technologia jest prawdziwą oszczędnością czasu.
Dodatkową zaletą jest minimalizacja ewentualnych wypadków przy pracy, które niestety w branży budowlanej wciąż zdarzają się dosyć często. Odpowiednio zaprogramowana maszyna może być obsługiwana przez 4 wykwalifikowanych pracowników. Być może już w niedalekiej przyszłości jedna maszyna Rebulid będzie w stanie “sama” wybudować wielkie osiedla.