Pięć gier, które uczą projektowania 3D

Pięć gier, które uczą projektowania 3D

Minecraft

W Minecrafcie, szalenie popularnej grze typu sandbox, gracze w proceduralnie generowanym świecie budują przy użyciu zwodniczo szerokiego zestawu klockowych zasobów.

Minecraft posiada zarówno tryb przetrwania, jak i tryb kreatywny, które zachęcają do bardzo różnych procesów projektowania. Przetrwanie motywuje graczy do budowania, jednocześnie zmuszając ich do rozważenia środowiska i potrzeb, podczas gdy tryb kreatywny to wolna gra, w której gracze mają do dyspozycji nieograniczone zasoby. Dzięki dostępnemu w grze surowcowi o nazwie „Redstone” można nawet tworzyć bramki logiczne dla skomplikowanych urządzeń.

Nawet Autodesk dostrzega wartość Minecrafta w nauce projektowania 3D. Dodali oni do Tinkercada funkcję „bloków”, która ułatwia importowanie modeli 3D do gry za pomocą popularnego moda o nazwie MCedit.

Spore

Spore to gra, w której zadaniem gracza jest poprowadzenie gatunku przez ewolucję. Choć nie jest już wspierana przez jej twórców, to nadal jest to niesamowicie zabawna gra, której sednem jest projektowanie i kreatywność.

Gracze dostają do dyspozycji różne elementy modelu (części ciała), które mogą zmieniać w swoich gatunkach na każdym etapie ich ewolucji. Stworzenia z czasem rozwijają się od zarodników, poprzez mieszkańców ziemi, budowniczych miast, aż po mieszkańców kosmosu. Gracze projektują nie tylko gatunek, ale także budynki i pojazdy.

Dzięki prostej mechanice, Spore to świetne miejsce, aby rozpocząć przygodę z projektowaniem. Łatwo jest też wyeksportować i wydrukować w 3D swoje stworki z gry Spore.

Fortnite

Myśl szybko! Fortnite, odnosząca ogromne sukcesy gra typu battle royale, posiada kluczowy element do trenowania refleksu projektantów: budowanie.

Mechanika budowania w Fortnite uczy graczy, jak myśleć na bieżąco, korzystając z dostępnych zasobów. Gracze uczą się, że powszechnie stosowane projekty są akceptowane nie bez powodu, a eksperymentowanie może być niezwykle satysfakcjonujące.

Z drugiej strony, tryb kreatywny w Fortnite daje graczom miejsce do wspólnego budowania i dzielenia się mapami własnego projektu z szerszą społecznością. Twórcy gry powiedzieli nawet, że postrzegają tryb kreatywny jako rozszerzenie swojego silnika gry i mają nadzieję, że gracze przejdą z Fortnite do tworzenia bardziej zaawansowanej zawartości na silniku Unreal Engine.

Kerbal Space Program

W Kerbal Space Program gracze mają za zadanie na początku zbudować statek kosmiczny, nadający się na orbitę okołoziemską dla programu kosmicznego swojego gatunku.

Jest to tak naprawdę symulator fizyki, w którym gracze projektują statki kosmiczne. Ponieważ odkrycie, dlaczego start się nie udał, należy do gracza, gra wymusza umiejętność rozwiązywania problemów projektowych. Gracze zmieniają swoje projekty, aby uwzględnić problemy ze startem, aż w końcu mogą odnieść sukces.

Porażka jest kluczowym elementem Kerbal Space Program i naprawdę sprawia, że błędy są zabawne. Konsekwencje dysfunkcyjnego projektu mogą spowodować, że twój start nie powiedzie się i spadniesz na ziemię, a twój statek eksploduje.

Roblox

Roblox, to bardzo popularna gra online, która zapoznaje użytkowników z modelowaniem 3D poprzez bardzo aktywną społeczność projektantów.

Podstawowym oprogramowaniem Roblox jest platforma, na której twórcy mogą swobodnie udostępniać lub sprzedawać swoje dzieła o różnym stopniu złożoności.

Ze względu na Części, fakt, że są one modyfikowalne, oraz możliwość importowania (i sprzedawania) własnych siatek przez bardziej zaawansowanych graczy, Roblox jest niesamowicie skalowalny do umiejętności projektanta – ale to świetna zabawa bez względu na umiejętności gracza.

Żródło: https://all3dp.com