PETG (politereftalan etylenu modyfikowany glikolem) to tworzywo termoplastyczne powszechnie stosowane w druku 3D do produkcji części funkcjonalnych. Jest mniej kruchy niż PLA i mniej podatny na wypaczenia niż ABS.
PETG jest często uważany za jeden z łatwiejszych filamentów do drukowania. Jednak idealne dostosowanie ustawień drukowania dla PETG nie zawsze jest łatwym zadaniem. Pierwsza warstwa jest szczególnie ważna w przypadku PETG i jest trudniejsza do ustawienia niż w przypadku PLA.
Słaba przyczepność do może powodować wiele problemów z PETG. W najlepszym przypadku mamy do czynienia z drobnymi wypaczeniami lub niewielkimi przesunięciami warstw. Z drugiej strony, wydruki odrywają się od powierzchni roboczej. W przypadku wykrycia tych problemów, przed rozpoczęciem dostosowywania ustawień drukowania warto wypoziomować platformę lub dostroić offset Z.
Zwiększenie temperatury
Po wypoziomowaniu platformy kolejnym czynnikiem do rozważenia jest temperatura. Jeśli platforma jest wypoziomowana idealne, ale temperatura hot-endu jest zbyt niska, PETG może nie przylegać. Zbyt niskie ustawienia temperatury są bardziej prawdopodobną przyczyną problemów z przyczepnością niż zbyt wysokie temperatury.
Hot End
Temperaturę hot-endu można przetestować, drukując tylko pierwszą warstwę wydruku. Należy to zrobić kilka razy, zaczynając od temperatury od dolnej granicy zalecanej przez producenta (zwykle między 220 a 250 °C) i stopniowo zwiększając temperaturę od 2 do 5 °C. Dowolny plik będzie działać, ale łatwą opcją jest kostka kalibracyjna XYZ i zatrzymanie drukowania po zakończeniu pierwszej warstwy.
Aby zapobiec tworzeniu się nitek i wypaczaniu, należy dążyć do najniższej możliwej temperatury, która będzie działać. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, wytłaczany filament może wydawać się mokry i rzadki. Temperatura hot-endu jest odpowiednia, gdy filament przykleja się do platformy i stygnie do czasu nałożenia kolejnej warstwy.
Temperatura wymagana dla pierwszej warstwy może być znacznie wyższa niż temperatura wymagana dla kolejnych warstw. Upewnij się, że jeśli zmienisz temperaturę pierwszej warstwy, pozostałe warstwy nadal będą drukowane w odpowiedniej temperaturze, niezależnie od tego, czy jest ona taka sama jak w przypadku pierwszej warstwy.
Platforma
Podobnie jak niskie temperatury hot-endu, niskie temperatury platformy mogą również powodować niszczące wypaczenia. Dzieje się tak, gdy PETG stygnie zbyt szybko, powodując kurczenie się i zwijanie wokół krawędzi.
Niestety, regulacja temperatury stołu może być trudna. Jeśli zauważysz wypaczenie, spróbuj zwiększyć temperaturę. Zalecany zakres temperatury stołu dla PETG wynosi około 60-90°C. Ważne jest, aby zwiększać temperaturę stopniowo i wykonywać wydruki testowe, ponieważ wiadomo, że PETG przylega zbyt dobrze, gdy temperatury są wysokie.
Jeśli po dostosowaniu temperatury obserwujesz pewne zmniejszenie wypaczenia (lub jego brak), ale wydruk nie jest jeszcze idealny, być może nadszedł czas, aby zmniejszyć prędkość drukowania.
Zmniejsz prędkość drukowania
PETG może się wypaczać, gdy nie ma odpowiedniego czasu na schłodzenie między warstwami. Jednym ze sposobów zapobiegania temu jest spowolnienie prędkości drukowania początkowych warstw, aby dać im więcej czasu na ostygnięcie do temperatury stołu.
Wiele slicerów ma osobne ustawienie prędkości warstwy początkowej. PrusaSlicer robi to za pomocą procentów normalnej prędkości druku, podczas gdy Cura używa zdefiniowanych wartości. Obie te wartości można dostosować do własnych potrzeb, przy czym idealny zakres wynosi od 30 do 45% normalnej prędkości druku.
Nawet przy niższej prędkości druku może się okazać, że części nadal stygną zbyt szybko i podwijają się. Winny może być wentylator chłodzący części. Czy zauważasz tutaj jakiś wzór? Jeśli chodzi o PETG, wszystko zależy od chłodzenia.
Wyłącz wentylator
Ponownie sprowadza się to do zapewnienia PETG odpowiedniej temperatury, aby mógł się dobrze schłodzić. Użycie wentylatora na pierwszych warstwach może je zbyt szybko schłodzić i spowodować wypaczenie. Wyłączenie chłodzenia części może być szybkim rozwiązaniem podczas drukowania z PETG.
Podczas gdy niektórzy ludzie w ogóle nie używają wentylatora do chłodzenia części w przypadku PETG, może się okazać, że jest on potrzebny, aby uzyskać ostre zwisy. Na szczęście większość slicerów ma dedykowane ustawienie wentylatora dla początkowych warstw. Bezpieczne jest całkowite wyłączenie wentylatora przynajmniej dla początkowych warstw, jeśli nie zostało to zrobione domyślnie.
Tak więc po dostosowaniu temperatury hot-endu i platformy zmniejszeniu prędkości drukowania i schłodzeniu części, stworzyłeś odpowiednią temperaturę. Utrzymujące się problemy z wypaczaniem po tym wszystkim oznaczają, że nadszedł czas, aby wezwać wsparcie.
Wybierz odpowiednią powierzchnię roboczą
Czasami wydaje się, że dopasowywanie ustawień prowadzi donikąd. Zastosowanie odpowiedniej powierzchni może być rozwiązaniem wielu problemów z przyczepnością pierwszej warstwy. Wszystko, od stosowania różnych powierzchni roboczych po łączenie ich z klejami, może zapewnić dobre wyniki.
Szkło vs PEI
Podczas gdy powierzchnie takie jak szkło mogą dawać dobre wyniki niektórym producentom, PEI jest ogólnie postrzegane jako najlepsza powierzchnia do PETG. Po podgrzaniu teksturowana powierzchnia PEI mocno przylega do wydruków. Po schłodzeniu uwalnia wydruk bez konieczności użycia dużej siły. Ważne jest jednak, aby dbać o konserwację arkusza PE. Regularne przecieranie powierzchni alkoholem izopropylowym i ściereczką z mikrofibry powinno załatwić sprawę.
Z drugiej strony, szklane powierzchnie są bardziej podatne na nadmierną przyczepność, co sprawia, że usunięcie wydruku w jednym kawałku jest sporym wyzwaniem. (Tak, ma to związek z właściwościami termicznymi szkła w porównaniu do PEI). Konieczne jest również regularne czyszczenie szklanych powierzchni.
Utrzymując powierzchnię w czystości, można czasami całkowicie uniknąć stosowania klejów.
Kleje
Czasami PEI lub szkło po prostu nie dają rady. W takim przypadku można skorzystać z klejów. Typowe rozwiązania obejmują niebieską taśmę malarską, rozpuszczalny w wodzie klej w sztyfcie lub roztwór cukru i wody, aby zapewnić lekkie przyleganie do platformy. Możesz także zdecydować się na dedykowane produkty komercyjne, takie jak 3D Gloop!, opracowane specjalnie z myślą o przyczepności PETG.
Zastosuj raft lub brim
Wreszcie, mamy jedno z najprostszych rozwiązań dla lepszej przyczepności PETG: raft lub brim!
Brim zapewnia linie filamentu otaczające wydruk, aby zwiększyć powierzchnię styku z platformą. Raft zapewnia natomiast powierzchnię, która jest drukowana na platformie, a część jest drukowana na niej. Zwiększa to również powierzchnię styku z platformą i umożliwia łatwe usuwanie początkowych warstw z modelu.
Zwiększenie powierzchni może pomóc poprawić przyczepność, jednak może również prowadzić do większych wypaczeń. Problemy z wypaczeniami najlepiej jest rozwiązać poprzez ocenę ustawień temperatury, zanim zastosuje się brim lub raft.
Poza rozwiązywaniem problemów z przyczepnością do podłoża, zarówno brim, jak i raft zapewniają także inne korzyści. W połączeniu z innymi rozwiązaniami opisanymi w tym artykule, raft lub brim mogą być również doskonałym sposobem na oczyszczenie dyszy. Może to prowadzić do czystszego wykończenia (idealnie przylegających) wydruków!
Żródło: https://all3dp.com