Podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio w 2016 r. łotewska szermierka na wózku nosiła podczas występów i treningów usztywnienie pleców wydrukowane w 3D.
Łotewska zawodniczka Polina Rožkova zamieniła uciążliwe oparcie na wygodniejszą, wydrukowaną w 3D opcję na Igrzyska Paraolimpijskie.
Rožkova jest ósma w światowym rankingu kategorii A w Epejskiej Lidze Kobiet. Jej dostosowana do potrzeb orteza została wykonana przez producenta drukarek 3D, firmę Stratasys i oznaczała, że mogła się łatwiej poruszać.
Jak wyjaśnia w wywiadzie:
“Przez wszystkie moje lata jako profesjonalna szermierka na wózku szukałam alternatywnej, a co najważniejsze, odpowiedniej dla sportu ortezy na dolną część pleców, która pozwoliłaby mi na szermierkę i swobodne poruszanie się bez żadnych ograniczeń i bólu”.
Dzięki dopasowanej i wygodnej ortezie, mogła lepiej trenować, aby rywalizować na najwyższym poziomie na igrzyskach w Rio.
Drukowana w 3D orteza na plecy oferuje elastyczne wsparcie
Poprzednia orteza pleców Rožkovej była zarówno duża, jak i niewygodna, ograniczając jej możliwości ruchowe. Podpórka była również niewygodna w noszeniu podczas treningów i występów.
Konsultacje z różnymi specjalistami ortopedami doprowadziły Rožkovą do łotewskiego sprzedawcy Stratasys, Baltic3D. Zdecydowała się zbadać, czy druk 3D może zaoferować jej rozwiązanie.
Zespół zaprojektował cyfrowo indywidualnie dopasowaną ortezę na podstawie skanu wykonanego skanerem 3D dolnej części pleców Rožkovej. Zespół skupił się na podparciu środkowego odcinka kręgosłupa, ponieważ jest to obszar, który może być łatwo nadwyrężony z powodu ruchów o dużej sile uderzenia.
Aby wydrukować ortezę, zespół użył do druku 3D Nylonu Dzięki temu orteza była zarówno lekka, jak i elastyczna. Od tego czasu orteza stała się niezbędna podczas jej treningów paraolimpijskich i występów.
Rožkova była zachwycona rezultatem:
“Ponieważ sport bardzo obciąża plecy, potrzebowałam też ortezy, którą można by łatwo wymienić, gdyby pękła podczas treningu lub zawodów. Jestem zachwycona rezultatem – drukowana w 3D orteza pleców jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale daje mi także niespotykany dotąd poziom swobody. Czuję się lepiej wyposażony niż kiedykolwiek, by zrealizować swoje cele i zostać mistrzem.”
Po treningu z ostateczną, wydrukowaną w 3D ortezą pleców w okresie poprzedzającym Paraolimpiadę, Rožkova mogła wziąć udział w Igrzyskach w Rio w pełni przekonana, że ,,odciśnie swój ślad”.
Żródło: https://all3dp.com