Kolejny z pomysł z serii ułatwiających życie i pracę to mocowania na przedłużacz. Podczas używania kilku urządzeń na raz (skaner, drukarka, laptop) niezbędne jest podpięcie do prądu wszystkich urządzeń. To generuje mnóstwo bałaganu w kablach, zaś dodatkowe umieszczenie listwy na blacie jedynie zajmuje miejsce. Na pewno nie raz każdemu zdarzyła się sytuacja spadającego przedłużacza pociągającego za sobą w dół wszystkie podłączone sprzęty. To okropnie irytujące i stąd powstała spontaniczna potrzeba optymalizacji miejsca i lepszej organizacji przestrzeni. Oczywiście przedłużacz może wylądować na podłodze, jednak wtedy musimy się schylać a listwa po czasie się brudzi.
Tak powstał pomysł by przedłużacz umieścić pod blatem na specjalnie do tego zaprojektowanych zaczepach i wydrukować je na Pet-g od Devil Design.
Model ze względu na nietypowe wymiary należało zaprojektować od podstaw. Musiało tam być miejsce na wsunięcie w blat, oraz niżej miejsce na umieszczenie listwy.
Tak powstał prototyp do testów poprawności wymiarów.
Prototyp wydrukowałem na Czerwony PLA Devila.
Parametry druku na drukarce CR-10 S.P.
Filament: Devil Design PLA Red
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 215°C
Temperatura stołu: 50°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 100 mm/s
Chłodzenie 100%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: brak
Adhezja: tylko skirt
Proste obrysy wykonały się w nieco ponad 30 minut i pozwoliły sprawdzić poprawność wymiarową projektowanego uchwytu.
Wkradło się kilka błędów i musiałem poprawić. Szczerze mówiąc nie wiem jak mogłem się aż tak pomylić 🙂
Dodatkowo postanowiłem dodać kilka poprzecznych otworów w miejscu styku z blatem. W przeszłości drukowałem takie uchwyty na szafę, które po dłuższej eksploatacji bardzo łatwo wysuwały się z półki. Do tych dodatkowych wyżłobień miały trafić nici elastycznego filamentu i przytrzymać obiekt w odpowiedni sposób.
Parametry wydruku nowej wersji zostawiłem bez zmian.
Skoro prototyp potwierdził poprawność obiektu można było z powodzeniem wykonać wydruk z planowanego Pet-g.
Ponieważ jedno mocowanie to dużo za mało dla takiej listwy na platformę roboczą wrzuciłem 3 obiekty, z których jeden zmniejszyłem na grubości o 50 %.
Filament: Devil Design PET-g Galaxy Black
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 240°C
Temperatura stołu: 80°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: nie dotyczy
Prędkość druku: 80 mm/s
Chłodzenie 30%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: brak
Adhezja: tylko skirt
Wydruki wyszły poprawnie i mogłem do nich doczepić żyłki TPU prosto ze szpuli.
Tak przygotowany obiekt znakomicie dopasowywał się do blatu, zaś guma zniwelowała do minimum możliwość przesunięcia nakładki.
Osobnym pytaniem pozostało utrzymanie ciężkiej listwy na trzech mocowaniach. To trochę ryzykowne biorąc pod uwagę choćby zapełnienie wszystkich gniazdek i dlatego postanowiłem wydłużyć model na 80 mm i finalnie zastosować jeden szeroki uchwyt.
Parametry druku na drukarce S1
Filament: Devil Design PET-g Black
Średnica dyszy: 0,8 mm
Temperatura dyszy: 255°C
Temperatura stołu: 80°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: nie dotyczy
Prędkość druku: 120 mm/s
Chłodzenie 30%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: brak
Adhezja: tylko skirt
Nie licząc brimu, który oszpecił wygląd pierwszej warstwy wszystko wyszło jak należy. Z Pet-u wydruk powinien być mocniejszy i wytrzymać więcej. Teraz wystarczyło jedynie dokleic TPU do nowego modelu.
Klejenie żyłki TPU do wydruku okazało się trudniejsze niż myślałem. Na cieńszym elemencie dostęp był o wiele łatwiejszy. Klej błyskawiczny, potocznie nazywany “do palców” akurat palce klei najlepiej.
Finalnie udało się umieścić TPU tam gdzie chciałem, zaś efekt jest piorunujący. Model wchodzi na ciasny wcisk i bardzo dobrze trzyma się blatu. Z pewnością nie wysunie się sam z siebie, a być może nawet nie ulegnie przy mocnym szarpnięciu wypinania wtyczki z gniazda.