Oprawki do okularów drukowane w 3D: najlepsze modele, które możesz wydrukować na swojej drukarce 3D oraz firmy, które wykonują je na zamówienie

Oprawki do okularów drukowane w 3D: najlepsze modele, które możesz wydrukować na swojej drukarce 3D oraz firmy, które wykonują je na zamówienie

Jeśli potrzebujesz nowych oprawek, sprawdź naszą listę wspaniałych modeli do druku 3D oraz firmy, które mogą je dla Ciebie wykonać w profesjonalny sposób.

Rzućmy na to okiem

Zobacz lepiej i dobrze wyglądaj!
Zadbaj o swój  wzrok i styl! (Źródło: cirion via Cults )

Druk 3D wpłynął na wiele branż i sprawił, że produkcja niestandardowa stała się łatwiejsza i tańsza niż kiedykolwiek wcześniej. W tym artykule zaczniemy od udostępnienia naszych 10 ulubionych projektów oprawek okularowych do druku 3D. Jeśli znajdziesz model, która Ci się spodoba, a nie masz dostępu do drukarki 3D, rozważ skorzystanie z usługi drukowania 3D.

Na koniec artykułu, przedstawimy także trzy pionierskie firmy, które wykorzystują technologie skanowania i drukowania 3D, do produkcji okularów.

Kategoria: oprawki okularowe do druku 3D

Znaleźliśmy 10 modeli oprawek okularowych do druku 3D. Niektóre z nich będą wymagały dodatkowych części, np. śrubek, aby utrzymać zauszniki na miejscu. Oczywiście będziesz także  potrzebować szkieł, które można wyciąć laserowo, ale jeśli nosisz szkła korekcyjne, najlepiej będzie pozostawić tę część profesjonalistom.

Oprawki wykorzystujące kawałki filamentu, zamiast śrubek

Ta para oprawek okularów wykorzystuje kawałek filamentu do zawiasów
Ta sprytna konstrukcja wykorzystuje kawałek filamentu do zawiasów (źródło: ericsko via Thingiverse )

Projektant tych prostych oprawek był zmęczony kupowaniem kolejnych nowych okularów, za każdym razem, gdy te psuły się po raz kolejny. Używając Onshape i drukarki 3D, postanowił stworzyć własne! Te oprawki został dopasowane do istniejących szkieł projektanta, a plik Onshape jest połączony ze stroną Thingiverse na wypadek, gdybyś chciał wprowadzić pewne poprawki przed drukowaniem.

Zamiast używać śrubek do przymocowania zauszników, te okulary mają otwory na kawałki filamentu o średnicy 1,75 mm. Projektant sugeruje wydrukowanie ich płasko na platformie roboczej drukarki 3D, a następnie użycie suszarki do włosów, aby dopasować je idealnie do Twojej twarzy!

Autor projektu: ericsko

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Proste oprawki

Ten model został wydrukowany przy użyciu drewna ColorFabb PLA
Ten model został wydrukowany przy użyciu ColorFabb PLA timber (źródło: cirion via Cults )

Ten model oprawek będzie pasował do szkieł przeciwsłonecznych oraz korekcyjnych. Projektant tego modelu samodzielnie przygotował szkła i zamieścił dodatkowe wskazówki dla osób, które chciałyby podjąć się tego wyzwania.  

Te stylowe ramki zostały wydrukowane z PLA z domieszką drewna, który daje niesamowite wykończenie. Orientacyjnie, wydruk trwał około 3 godziny, przy 30 mm / s przy 75% wypełnieniu. W przeciwieństwie do poprzedniego modelu, te okulary będą wymagały dodatkowych części do montażu zawiasów.

Autor projektu: Cirion

Gdzie znaleźć projekt: Cults

Oprawki w kształcie kocich oczu

Ten model wykorzystuje tylko 15 g filamentu
Te oprawki wyglądają niesamowicie wydrukowane z jaskrawych filamentów! (Źródło: M Badia via MyMiniFactory )

Te okulary w kształcie kocich oczu, będą dobrze wyglądać na różnych kształtach twarzy. Według projektanta te oprawki powstały z myślą o „niezależnych umysłach, które mają oko na modę”.

Będziesz potrzebował tylko 15 gramów filamentu na te oprawki, które są bardzo łatwe do wydrukowania. Druk tego modelu nie wymaga użycia podpór, zalecany jest druk ze średnim procentem wypełnienia. Jeśli twoja drukarka 3D ma mniejsze pole robocze, może być konieczne umieszczenie tego modelu po przekątnej platformy.

Autor projektu: M Badia

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory

Klasyczne, prostokątne oprawki

Możesz użyć suszarki do włosów, aby uzyskać lepsze dopasowanie
Możesz użyć suszarki do włosów, aby uzyskać lepsze dopasowanie (źródło: thedrunkpenguin via Thingiverse )

To kolejna para oprawek, która powstała z konieczności, tym razem dlatego, że stara para okularów, została zniszczona przez psa. Ten model został zaprojektowany tak, aby oprawki mogły utrzymywać szkła na miejscu.

W miejscu mocowania zawiasów znajduje się niewielki nawis/overhang, więc możesz potrzebować wydrukować ten model z użyciem podpór. Zaleca się drukowanie z wypełnieniem co najmniej 25%. Po wydrukowaniu możesz użyć suszarki do włosów, aby dopasować kształt oprawek.

Autor projektu: thedrunkpenguin

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Oprawki łatwe do dopasowania

Ramiona tej ramy można zginać
Zauszniki tych oprawek można zginać w celu idealnego dopasowania (źródło: fbillowes via MyMiniFactory )

Te oprawki mają cienkie zauszniki, które można dopasowywać tak, aby były odpowiednie dla wielu użytkowników, o różnych rozmiarach głowy. Jeśli chcesz mieć bardziej kolorowe oprawki, możesz łatwo zamienić zauszniki, aby dopasować je do swojego stylu.

Oprawki te są dostępne w dwóch różnych wersjach, dostosowanych do różnych grubości szkieł. Projektant użył do druku ABS-u, ale inny użytkownik wydrukował je pomyślnie z PLA. Model jest łatwy do wydrukowania, czas druku nie przekracza godziny i zużyjemy na niego jedynie 8 gramów materiału.

Autor projektu: fbillowes

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory

Płaskie i lekkie oprawki

Te ramy są bardzo lekkie
Te oprawki są bardzo lekkie (źródło: langfordw via Thingiverse )

Te płaskie oprawki okularów są bardzo lekkie i doskonale sprawdzają się jako zapasowa para przy czynnościach wymagających dużo ruchu. 

Model składa się z siedmiu różnych części, które można wydrukować i złożyć. Na szczęście do montażu zawiasów wystarczy trochę kleju i spinacz do papieru. Autor projektu udostępnia także pliki źródłowe, dla tych, którzy będą potrzebowali wprowadzić jakiekolwiek modyfikacje.

Autor projektu: Langfordw

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Okulary przeciwsłoneczne

Inspiracją dla tych okularów były lata 80
Wydrukuj je w jaskrawym kolorze filamentu, aby nawiązać do lat 80. (Źródło: M Badia via MyMiniFactory )

Jeśli stawiasz na styl retro, to te oprawki są właśnie dla Ciebie. Chociaż zostały zaprojektowane z myślą o okularach przeciwsłonecznych, możesz też użyć je do zwykłych szkieł. 

Nie będziesz potrzebować podpór dla frontu oprawek, ale mogą się przydać podczas druku zauszników. Podobnie jak w przypadku wcześniejszego projektu, może być konieczne ustawienie tego modelu po przekątnej,  aby zmieścił się na platformie roboczej twojej drukarki 3D.

Autor projektu: M Badia

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory

Oprawki Print-in-Place

W tym modelu zastosowano zginane zawiasy
W tym modelu zastosowano zginane zawiasy (źródło: Sacha_Zacaropoulos via Cults )

Te oprawki okularów ,,Print-in-Place” mają zginane zawiasy, więc nie są potrzebne dodatkowe części. Brak zawiasów oznacza brak chwiejnych zauszników, ale oznacza to również, że te okulary nie złożą się całkowicie.

Ponieważ model drukuje się w jednym kawałku, na pewno będziesz potrzebował użycia podpór. Podczas gdy przedstawione oprawki, zostały pomyślnie wydrukowane z PLA, aby uzyskać mocniejsze zginane zawiasy, możesz wydrukować je na drukarce SLS, korzystając z  usługi drukowania 3D

Autor projektu: Sacha_Zacaropoulos

Gdzie znaleźć projekt: Cults

Model wpisujący się w trend okularów bez szkieł

Model ten został zainspirowany trendami azjatyckimi.
Wydrukuj parę w każdym kolorze! (Źródło: engineer51e via Thingiverse )

Inspiracją dla tych oprawek, był trend okularów bez szkieł, ale wielu użytkowników drukarek 3D, z powodzeniem dodało do niego szkła. Będziesz potrzebować dodatkowych części do zawiasów, jeśli chciałbyś wykorzystać coś, co na pewno znajdziesz w biurku, spinacz do papieru dobrze sprawdzi się w tej roli.

Projekt można łatwo skalować, aby znaleźć idealny rozmiar dla swojej twarzy. Pliki są dostarczane w Sketchup, więc możesz dokonać pewnych korekt, zanim rozpoczniesz drukowanie. Jeden z użytkowników Thingiverse opublikował zdjęcia tego modelu wydrukowane z filamentu z dodatkiem włókien węglowych.

Autor projektu: SwFL3D

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Geometryczne oprawki

Te ramy zostały zainspirowane klubem piłkarskim Arsenal
Te funky ramki zostały zainspirowane Arsenalem FC (źródło: The Design Bandit via MyMiniFactory )

Te geometrycznie oprawki powstały w ramach wyzwania #DesignItWright, polegającego na zaprojektowaniu okularów dla słynnego angielskiego piłkarza (i znanego noszącego okulary) Iana Wrighta. Na zausznikach tych okularów znajduje się wycięcie w kształcie armaty, inspirowane logo Arsenału „Gunners”.

Oprawki zostały określone, jako model o średniej trudności drukowania. Po drobnych poprawkach projektu, na zausznikach możesz umieścić wybrany przez siebie symbol.

Autor projektu: The Design Bandit

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory

 

Kategoria: Oprawki na zamówienie

Jeśli podoba Ci się pomysł oprawek drukowanych w 3D, ale wolisz zostawić swoje okulary profesjonalistom, jest kilka firm, które mogą dać Ci to, co najlepsze z obu światów! Mamy tutaj trzy firmy, które wykorzystują technologie skanowania i drukowania 3D, aby zrewolucjonizować przemysł optyczny.

Monoqool

Te klasyczne ramy są bezśrubowe
Metal używany w oprawkach Monoqool, to w 85% stal chirurgiczna nierdzewna pochodząca z recyklingu (Źródło: Monoqool )

Monoqool jest duńskim sprzedawcą i producentem oprawek do okularów drukowanych w 3D, który oferuje swoim klientom wiele unikalnych stylów. Sprawdź ich kolekcję, aby sprawdzić, co znajdziesz w ich ofercie.

Oprawki Monoqool są spiekane z ustawieniem warstwy na wysokości 0,1 mm, aby uzyskać wyraziste szczegóły. Zastosowane lekkie materiały sprawiają, że ich oprawki są ultralekkie, a niektóre projekty ważą zaledwie 6 gramów. Ich oprawki są także bezśrubowe, więc nie musisz martwić się o ich dokręcenie.

Jedynym minusem jest to, że nie możesz kupić tych pięknych oprawek online, a jedynie u dystrybutorów na całym świecie. Jeśli jednak nie uda Ci się ich zakupić, być może ich oprawki, staną się dla Ciebie inspiracją do stworzenia własnego projektu.

Specsy

Możesz przymierzyć te ramki online
Możesz przymierzyć te ramki za pomocą aplikacji! (Źródło: Merivale Vision Care )

Specsy, to kolejna świetna firma produkująca oprawki do okularów, która dostarcza klientom niestandardowe oprawki drukowane w 3D. Specsy korzysta ze skanerów 3D, aby idealnie dopasować oprawki do twarzy klienta i ma aplikację z rozszerzoną rzeczywistością, która pokazuje dokładnie, jak będziesz wyglądać w nowych okularach.

Możesz wybierać spośród 10 różnych kształtów oprawek, w tym wzorów pasujących do różnych kształtów twarzy. Dostosowując oprawki, możesz również precyzyjnie dostroić do 11 elementów okularów. Oprawki są dostępne w wielu kolorach, z których wszystkie mają piękne matowe wykończenie.

Według firmy, specjalnie zaprojektowane oprawki Specsy są lekkie, trwałe i odporne na uderzenia. Niestety, nie możesz zamówić tych produktów samodzielnie, ale w całych Stanach Zjednoczonych możesz znaleźć optyków współpracujących z firmą Specsy.

Hoet

Niektóre ramy Hoet mają unikalne struktury i wzory
Niektóre oprawki Hoet mają elementy dekoracyjne z metali szlachetnych (Źródło: Hoet )

Hoet jest projektantem luksusowych oprawek okularowych z siedzibą w Belgii. Firma posiada kolekcje oprawek drukowanych w 3D z materiałów takich jak tytan i poliamid, ale wykorzystuje również platynę, złoto i inne szlachetne materiały do ​​elementów dekoracyjnych.

W przypadku oprawek od tego producenta, mamy uboższą gamę kolorystyczną niż w poprzednich firmach, ponieważ nacisk kładziony jest na prostą elegancję i jakość materiałów. Oprawki firmy Hoet, z kolekcji Couture drukowanej w 3D, są antyalergiczne i odporne na rdzę, trwałe i jednocześnie lekkie.

Te oprawki są dostępne tylko w sklepie, ale firma Hoet współpracuje z optykami na całym świecie, którzy mogą wydrukować idealne oprawki specjalnie dla Ciebie.

Źródło głównego zdjęcia: Sacha_Zacaropoulos via Cults

Licencja: tekst „3D Printed Glasses: Best Models and Companies in 2020” Autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: All3DP