Każde z 98 podiów Olimpiady Tokio 2020, oszczędza surowce i energię, ponieważ są one drukowane 3D z materiału pochodzącego z recyklingu i mogą być ponownie przetworzone po zakończeniu igrzysk.
W ciągu ostatnich kilku lat Japończycy dostarczyli tony plastiku na podia, wrzucając puste butelki po detergentach i szamponach do specjalnych pojemników w ponad 2000 miejscach w całym kraju.
Kampanię, która zachęcała społeczeństwo do recyklingu, sponsorował gigant branży produktów konsumenckich Proctor & Gamble. Materiał na podium zawiera również plastik odzyskany z oceanu, co jest inicjatywą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Clean Seas.
Znaczenie symboliczne
Na każdym podium olimpijskim i paraolimpijskim widnieje oficjalne godło „zharmonizowanej kraty” Igrzysk Tokijskich 2020 w nowej odsłonie.
Projektant podiów Tokolo Asao mówi, że emblematy Tokio 2020 są oparte na geometrii diamentów, które zmodyfikował, aby stworzyć wzór na podiach. Oficjalne emblematy tworzą 12-boczny wielokąt – zwany dodekagonem – który wygląda trochę jak koło. Wzór na podium został stworzony poprzez przekształcenie dodekagonu w kształt sześcianu. W rzeczywistości, każde podium zostało wyprodukowane z oddzielnych kostek wydrukowanych w 3D, które Asao ma nadzieję, że zostaną zachowane jako pamiątki z rozgrywek. „Podstawową filozofią było stworzenie czegoś, co chcielibyśmy zachować, zamiast wyrzucać jako śmieci” – mówi.
Proctor & Gamble twierdzi, że po zakończeniu igrzysk materiał, który nie zostanie wykorzystany w celach edukacyjnych do promowania roli ruchu olimpijskiego w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, zostanie ponownie przetworzony na opakowania produktów P&G.
„The Tokyo 2020 Podium Project jest przykładem tego, jak olimpiada może być katalizatorem inspirującym do działań, które mają pozytywny wpływ na środowisko i społeczeństwo” – mówi Marc Pritchard, szef marki P&G.
Symbol olimpijskiego pierścienia na przedniej części podium został wykonany z odpadów aluminiowych pochodzących z tymczasowych mieszkań wybudowanych dla rodzin dotkniętych trzęsieniem ziemi i tsunami w Fukushimie w 2011 roku.
Oprócz tego, że podia olimpijskie są piękne, każde z nich to 75 gramów dwutlenku węgla, który nie jest uwalniany do atmosfery oraz oszczędność energii równa tej, którą zużywa się na oświetlenie normalnego domu przez 112 lat.
„W przyszłości podia będą przyciągać więcej uwagi jako coś, co powinno być zaprojektowane profesjonalnie (i w sposób zrównoważony)” – mówi Asao.
Źródło: https://all3dp.com