OctoPrint & Windows: Jak zacząć

OctoPrint & Windows: Jak zacząć

Po co to robić?

OctoPrint to oprogramowanie open-source, które może być wykorzystywane do zdalnego sterowania i monitorowania Twojej drukarki 3D. Zazwyczaj jest instalowane za pośrednictwem dystrybucji OctoPi Linux na komputerze jednopłytkowym Raspberry Pi. OctoPrint oferuje szybki i łatwy sposób na zdalną interakcję z Twoją drukarką 3D. Zawiera takie funkcje jak generowanie poklatkowe, wizualizację poziomu platformy, zdalne aktualizacje firmware’u drukarki 3D i wiele więcej.

Chociaż nie jest to tradycyjna droga instalacji, nie musisz mieć Raspberry Pi lub używać Linuksa, aby hostować OctoPrint w swojej sieci domowej. Ponieważ OctoPrint jest napisany w wieloplatformowym języku programowania Python, może być również zainstalowany na komputerach z systemem Windows. To może być dobra droga dla użytkowników z wolnym komputerem lub istniejącą konfiguracją serwera domowego. Może to również działać dla tych, którzy są ciekawi wypróbowania innego sposobu uruchomienia OctoPrint lub po prostu wolą pracować z systemem operacyjnym, z którym są bardziej zaznajomieni.

Bez względu na powody, omówimy ważne kwestie dotyczące instalacji OctoPrint w systemie Windows, co będzie potrzebne, jak również zasoby i przewodniki, do których należy się odwołać podczas pracy nad procesem instalacji.

Co powinieneś wiedzieć?

Chociaż nie potrzeba do tego umiejętności programistycznych, instalacja OctoPrint w systemie Windows wymaga dodatkowych kroków i czasu, w porównaniu do zalecanego procesu instalacji – flashowania obrazu OctoPi na Raspberry Pi. Osoby, które zdecydują się na korzystanie z OctoPrint w systemie Windows, powinny swobodnie posługiwać się wierszem poleceń Windows oraz terminalem Python. Skróci to czas potrzebny na skonfigurowanie niezbędnego oprogramowania i umożliwi identyfikację i rozwiązywanie problemów, które można napotkać.

W przeciwieństwie do metody instalacji w systemie Linux, OctoPrint działa w systemie Windows jako administrator. Nie ma to bezpośredniego wpływu na proces instalacji, ale wprowadza element zagrożenia bezpieczeństwa do komputera z systemem Windows lub serwera. Ważne jest również, aby pamiętać, że użytkownicy Windows 10 będą musieli wyłączyć zarządzanie energią systemu (uśpienie lub hibernacja) i wyłączyć automatyczne ponowne uruchamianie z aktualizacjami systemu Windows (które mogą ponownie uruchomić komputer w środku drukowania).

Wreszcie, podczas gdy ta metoda może być bardziej wydajna, jeśli masz istniejącą konfigurację sprzętową Windows, należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę dodatkowe koszty energii elektrycznej konfiguracji sprzętowej będzie wymagać w porównaniu do uruchomienia OctoPrint przez mniej ,,prądożerne” urządzenie, takie jak Raspberry Pi

Co będzie Ci potrzebne?

Mając na uwadze powyższe rozważania, będziesz potrzebował kilku rzeczy, aby zainstalować OctoPrint w systemie Windows:

  • Konto administracyjne w celu dokończenia instalacji
  • Python 2.7, 3.6, lub 3.7
  • Kabel USB, lub równoważne złącze, które łączy Twój komputer z systemem Windows z drukarką 3D (OctoPrint będzie go używał do wysyłania poleceń do drukarki 3D).

Jak zainstalować?

Aby rozpocząć instalację OctoPrint w systemie Windows, musisz najpierw upewnić się, że masz zainstalowane wszystkie niezbędne programy. Ten samouczek Python 3 poprowadzi Cię przez to jak wybrać odpowiednią wersję Pythona i jak go zainstalować. Podczas instalacji na komputerze, upewnij się, że wybrałeś opcje menedżera pakietów „pip” i „py launcher”.

Następnie można również obejrzeć ten samouczek wideo, który pokazuje, jak zainstalować i poruszać się po wielopoziomowym instalatorze Build Tools for Visual Studio. Sam instalator ma wiele opcji do wyboru; upewnij się, że instalujesz go z opcjami „C++ build tools” i „MSVCv142 – VS 2019 C++ x64/x86″, które mogą, ale nie muszą, zostać automatycznie wybrane.

Z komputerem przygotowanym do instalacji, możesz przeczytać sekcje „Instalacja” i „Użytkowanie” oficjalnego przewodnika instalacji z OctoPrint. Chociaż nie jest on przeznaczony dla systemu Windows, aktualny dokument z ich strony GitHub przeprowadzi Cię przez proces konfiguracji i instalacji OctoPrint w środowisku wirtualnym Pythona. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, o co prosi oficjalny przewodnik, obejrzyj ten przydatny film, aby dowiedzieć się więcej o środowiskach wirtualnych Pythona, a także ten przewodnik „pip”.

W przypadku napotkania jakichkolwiek trudności, można odwołać się do wątku pomocy technicznej Windows 10 OctoPrint, który zawiera samouczki dotyczące konfiguracji OctoPrint i instalacji kamery internetowej, a także instrukcje dotyczące automatycznego uruchamiania OctoPrint w systemie Windows 10.

Żródło: https://all3dp.com