Udostępnij ten Artykuł
Poprzednie wydruki do replik ASG sporządzane na Fiberlogy okazały się strzałem w dziesiątkę i bardzo szybko przyszły nowe zlecenia na inne komponenty. Wśród nich mamy takie drobiazgi jak szyny ris, lub uchwyty transportowe. To z pewnością dopiero początek urozmaiceń jakie może zaoferować druk 3D środowisku graczy ASG.
Komponentów do replik mamy całkiem sporo w internecie, jednak przy poprzednim drukowaniu tłumików na podstawie screenów z gry i tym razem postanowiłem samodzielnie wykonać wszystkie modele.
Jako pierwszy model obrałem proste do wykonania szyny Ris. To uniwersalne, standardowo montowane elementy, do których przyczepiamy różnego rodzaju akcesoria jak kolimatory, celowniki optyczne, lasery, uchwyty itp.
W niektórych replikach, oraz prawdziwej broni palnej szyny ris można zamontować dodatkowo. Te z kolei w zależności od przeznaczenia mogą mieć różne długości i system mocowania. Właśnie od tych prostych “risów” o szerokości 136 mm postanowiłem rozpocząć projekt. Zadanie było proste ponieważ miałem jedna szynę na wzór, stąd kilkanaście minut pracy w programie projektowym i pierwszy stl był gotowy do testów.
Parametry druku na drukarce Creality CR010 Smart Pro
Filament: Fiberlogy Easy PLA Black
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 210°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 20%
Prędkość druku: 100 mm/s
Chłodzenie 100%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: brak
Warstwy górne/dolne: 4szt.
Adhezja: tylko Skirt
Obiekt wydrukował się poprawnie, jednak na montaż trzeba będzie poczekać, wykonam go dla wszystkich zaprojektowanych elementów jednocześnie.
Mając już poprawną szynę ris z łatwością można ją przekonwertować do elementu montażu na uchwyt transportowy do repliki z serii m4. To średnio popularna konwersja pod kolimator, ponieważ wymaga dużej kalibracji optyki, jednak z drugiej strony, czemu nie?
Tutaj praca z programem projektowym trwała nieco dłużej. Mając na wzór podobne, metalowe mocowanie sprawa wydawała się z pozoru prosta. Ważne jest zachowanie “prześwitu” dla możliwości korzystania z celownika przeziernikowego. To podczas drukowania na pewno wygeneruje podpory trudne do usunięcia. Jednak zamierzam wykorzystać support organiczny.
Po zdjęciu podpór drukowany model jest niemal identyczny jak oryginał. Oczywiście szybka prędkość druku ma wpływ na estetykę wykonania, jednak rzeczywiste produkty i tak będę sporządzał na mocniejszych filamentach Fiberlogy
Na zdjęciu po prawej mamy model drukowany, po lewej oryginał.
Co do montażu to wszystko pasuje idealnie. Do mocowania na uchwyt transportowy używam oryginalnej śruby.
Ostatni wydruk ASG to wisienka na torcie, czyli taktyczny chwyt przedni, swoją drogą montowany na szynę ris, którą wydrukowałem wcześniej.
Na ten projekt musiałem poświęcić najwięcej czasu. Model przede wszystkim miał być zaciskowy, oraz nie posiadać żadnych elementów produkcji tradycyjnej. Gwint, oraz docisk miał być całkowicie wykonalny przyrostowo, dokładnie tak samo jak w tłumikach wykonywanych poprzednio.
Po kilku godzinach pracy prototyp był gotowy. Składa się z dwóch części. Pierwszej nasuwanej na ris i drugiej wkręcanej do sodka obiektu.
Obiekty drukowałem osobno używając tych samych parametrów. Jeśli projekty będą poprawne, tak jak w poprzednich wydrukach użyję mocniejszego materiału.
Całość jest już gotowa, więc pozostanie jedynie złożyć komplet do jednej repliki.
Na koniec wydrukowałem i dołożyłem jeszcze jedną szynę ris na front.
Teraz pozostaje jedynie sięgnąć po mocniejsze filamenty Fiberlogy, ale to już temat na osobny artykuł.
Największy sklep z drukarkami 3D w Polsce Odrzuć
Zaloguj się na swoje konto