Niestandardowa kostka Rubika w alfabecie Braille'a

Niestandardowa kostka Rubika w alfabecie Braille'a

Odrobina empatii, trochę taśmy klejącej i drukarka 3D, zmieniły łamigłówkę dla widzących osób, w niestandardową kostkę Rubika dla niewidomych.

Kostka Braille'a Rubika (źródło: Instructables)Autor projektu Liquid Handwash wyjaśnia:

Mam przyjaciela, który stracił wzrok kilka lat temu. Niedawno rozmawialiśmy i z jakiegoś powodu pojawił się temat kostki Rubika. Mój przyjaciel nie miał pojęcia, o czym mówię. Nigdy nie widział (kiedy miał wzrok) ani nie słyszał o słynnej grze logicznej i na pewno nie mógł cieszyć się frustracją związaną z jej rozwiązaniem, teraz kiedy nie mógł  jej zobaczyć. Postanowiłem wtedy zrobić dla niego Kostkę Rubika Braille’a, aby mógł nauczyć się kochać (i nienawidzić) sześcian jak wszyscy inni.

Po rozmowie z przyjacielem Liquid Handwash opracował projekty serii płytek do wydrukowania na drukarce 3D, które można nakleić na powierzchnię kostki Rubika, aby doświadczenie było bardziej dotykowe niż wizualne.

Kostka Braille'a Rubika (źródło: Instructables)
Do swojej niestandardowej kostki Rubika, potrzebujesz zwykłej kostki i wydrukowanych na drukarce 3D brajlowskich płytek (zdjęcie: Instructables)

Teraz, zamiast żółtych kwadratów, wszystkie są oznaczone 1 wypukłą kropką. Wszystkie niebieskie kwadraty są dwójkami (2 wypukłe kropki). Czerwone kwadraty to trójki (3 wypukłe kropki). Wszystkie zielone kwadraty to cztery (4 wypukłe kropki). Wszystkie pomarańczowe kwadraty to piątki (5 wypukłych kropek), a białe kwadraty to wszystkie szóstki (6 wypukłych kropek). Idealne dla tych, dla których liczy się rozpoznawanie przedmiotów przez dotyk.

Liquidhandwash opublikował projekty płytek na Instructables.com, aby wszyscy mogli się nimi cieszyć. W sumie jest sześć plików (po jednym na każdą wypukłą kropkę), więc pamiętaj, aby pobrać je wszystkie, w przeciwnym razie twoja nowa kostka Rubika nie będzie miała większego sensu.

Ponieważ kostka Rubika 3 × 3 składa się z 54 kwadratów, będziesz musiał wydrukować każdy kwadrat dziewięć razy (dziewięć jedynek, dziewięć dwójek, dziewięć trójek itd.). Wymagany jest pewien montaż, ale to naprawdę nie jest takie trudne. Wszystko, czego potrzebujesz, to trochę taśmy samochodowej (lub innej dwustronnej taśmy) i nożyk.

Kostka Braille'a Rubika (źródło: Instructables)
Niestandardowa kostka Rubika w alfabecie Braille’a, wygląda świetnie. (źródło: Instructables)

Autor projektu sugeruje przyklejenie płytek z jednej strony taśmy w długiej linii, odcięcie górnej krawędzi taśmy (wzdłuż linii płytek), a następnie odcięcie między każdą płytką. Liquidhandwash sugeruje również usunięcie kolorowych naklejek (opcjonalnie) i wyczyszczenie powierzchni kostki Rubika alkoholem przed nałożeniem wszystkich wydrukowanych płytek. Zapoznaj się z pozostałymi wskazówkami projektanta, aby Twoja łamigłówka, została ułożona w prawidłowy sposób.

Chociaż ta koncepcja jest przeznaczona dla osób niewidomych, z pewnością może stanowić wyzwanie dla tych, którzy mają wzrok i już dawno rozwiązali tę zagadkę.

Przejdź na stronę Instructables.com i pobierz pliki już dziś.

Licencja: Tekst „Custom Rubik’s Cube in Braille” autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie Międzynarodowej Licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: https://all3dp.com/