Naukowcy zamieniają smartfon w mikroskop

Naukowcy z Uniwersytetu w Houston opracowali sposób, dzięki któremu każdy może zamienić kamerę swojego smartfona w mikroskop.

Równie ważne jak dokonywanie postępów w nauce, jest udostępnianie ich reszcie świata.

W tym celu zespół naukowców z Uniwersytetu w Houston, kierowany przez Wei-Chuan Shih, profesora nadzwyczajnego inżynierii elektrycznej i komputerowej, opracował urządzenie, które przekształca kamerę smartfona w mikroskop.

Zestaw instrukcji został opublikowany pod koniec października 2017 roku. Opisują one, jak złożyć poszczególne elementy urządzenia, z których większość można wydrukować w 3D.

Podstawowym założeniem jest przymocowanie obiektywu i diody LED do smartfona w taki sposób, aby przez kamerę można było badać zwykłe szklane szkiełko.

Podczas gdy konwencjonalny mikroskop oświetla próbkę od dołu, mikroskop Shih’a robi to z boku. Według profesora, „jest to zarówno tańsze, jak i mniej skomplikowane w obsłudze”.

Obiektyw, o którym mowa, to niedrogi elastomerowy obiektyw drukowany atramentem, który również został opracowany przez Shiha i jego zespół.

Zróbmy mikroskop dla smartfona

Urządzenie Shih’a wykorzystuje specyficzną technologię zwaną mikroskopią fluorescencyjną. Według niego, mikroskop fluorescencyjny jest „koniem roboczym” biologii i diagnostyki medycznej. Dzieje się tak, ponieważ jest on w stanie wykryć w komórkach materię, której inne techniki po prostu nie są w stanie uchwycić.

Teraz, dzięki pracy jego zespołu, każdy może skorzystać z tej potężnej technologii.

„Naprawdę mamy nadzieję, że każdy, kto zechce to zbudować, będzie mógł to zrobić” – powiedział. „Wszystkie elementy mogą być wykonane za pomocą drukarki 3D. To nie jest coś, co należy tylko do laboratorium”.

Praca została częściowo sfinansowana w ramach inicjatywy National Science Foundation’s citizen science, która zachęca do udostępniania i rozpowszechniania wiedzy naukowej i badań.

Dla mikroskopu w smartfonie istnieje wiele potencjalnych zastosowań. Jednym z przykładów jest możliwość badania rzek i strumieni pod kątem obecności patogenów, co jest przydatnym narzędziem dla każdego podróżnika z plecakiem.

Ogólnie rzecz biorąc jednak, urządzenie to ma po prostu wynieść mikroskop z laboratorium, niezależnie od tego, czy jest on używany na obszarach wiejskich czy w krajach rozwijających się.

Shih z niecierpliwością oczekuje, że urządzenie będzie wykorzystywane przez ludzi spoza społeczności naukowej:

„Jestem coraz bardziej podekscytowany, gdy widzę, jak ludzie przyjmują proste, podstawowe gadżety naukowe” – powiedział. „Powinniśmy uczynić je tak łatwymi i dostępnymi jak to tylko możliwe dla każdego”.

Zainteresowani zanurzeniem się w prawdziwe szczegóły techniczne? Sprawdź wyniki pracy zespołu Shih’a, opublikowane w Biomedical Optics Express.