Naukowcy wydrukowali w 3D replikę Człowieka Lodu Otziego

Naukowcy wydrukowali w 3D replikę Człowieka Lodu Otziego

Liczący sobie 5300 lat, Otzi Człowiek Lodu otrzymuje wydrukowaną w 3D replikę, jak pokazano w serialu dokumentalnym PBS „Nova” w odcinku zatytułowanym „Iceman Reborn”.

Czy Druk 3D może odtworzyć przeszłość? Prawie!

Otzi to zmumifikowany człowiek, który zmarł w Alpach pomiędzy Austrią a Włochami około 5300 lat temu. Jest znany z tego, że jest jedną z najlepiej zachowanych ludzkich mumii w Europie – proces, który wydarzył się całkowicie przypadkowo. Lód z lodowców utrzymywał ciało w nienaruszonym stanie, aż do jego odnalezienia w 1991 roku.

Teraz naukowcy wydrukowali w 3D niesamowitą replikę, co zostało udokumentowane przez serial dokumentalny PBS Nova.

Człowiek Lodu Otzi miał ciężkie życie

Naukowcy uważają, że Otzi Człowiek Lodu został zamordowany, co jest pierwszym odnotowanym przypadkiem w historii ludzkości. Od czasu odkrycia, przez kilka lat był trzymany w zamrożonej krypcie, aby uniknąć skażenia. Teraz wydaje się, że nauka jest gotowa, by otworzyć drzwi.

Paleo-rzeźbiarz Gary Staab otrzymał zadanie uwiecznienia Otziego z pomocą firmy Materialise, zajmującej się drukiem 3D. Wspólnie stworzyli 2 pełne wydruki 3D, co oznacza, że przynajmniej część cennych informacji na temat szkieletu Człowieka Lodu zostanie zachowana dla przyszłych naukowców.

Techniki modelowania 3D pozwoliły na odtworzenie kilku brakujących części, w tym wielu żeber. Inżynier odwzorował istniejące żebra Otziego i wkomponował je w projekt. W końcu Materialise stworzył replikę o wysokości 5 stóp przy użyciu stereolitografii. Staab następnie wyrzeźbił na ciele realistyczną fakturę skóry, aby stworzyć bardziej realistyczną wizję Otziego.

Możliwość przyjrzenia się Człowiekowi Lodu z bliska jest nie tylko gratką dla widzów, ale pomoże badaczom dowiedzieć się więcej o słynnym zmumifikowanym człowieku. Ciało nauczyło badaczy nawet o wczesnej sztuce tatuażu, a także o migracji przez Europę.

Nie jest to pierwszy przypadek wykorzystania druku do odtworzenia postaci zmarłego. W rzeczywistości Staab już raz współpracował z Materialise, aby stworzyć dokładną replikę 3D mumii króla Tuta. Istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości pojawią się jeszcze dziesiątki innych możliwości wykorzystania druku 3D do ochrony bardziej delikatnych artefaktów, takich jak Otzi.

Żródło: https://all3dp.com