Naukowcy przetwarzają plażowe śmieci na filament do druku 3D

Naukowcy przetwarzają plażowe śmieci na filament do druku 3D

Śmieci zbierane przez wolontariuszy z Półwyspu Cape York są postrzegane jako zasób i zamieniane w filament do druku 3D przez profesor Veenę Sahajwalla i jej zespół z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.

Zbieranie śmieci z naszych plaż może wydawać się w tej chwili daremnym zadaniem, zwłaszcza, że jutro będzie ich jeszcze więcej. Gdybyśmy jednak spojrzeli na te morskie śmieci inaczej, być może byłaby to większa zachęta.

Profesor Veena Sahajwalla i jej zespół z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii chcą dokonać takiej właśnie zmiany. Wyjaśnia ona: „Musimy cenić je jako zasób. Naprawdę nie powinniśmy być zmuszeni do wysyłania ich za granicę. To ważna rzecz, aby być przygotowanym na to, by nie postrzegać tego tylko jako problem, ale także jako fantastyczną okazję.”

Aby skorzystać z tej możliwości, zespół Sahajwalli rewolucjonizuje kwestię śmieci, opracowując mikrofabryki. Te modułowe zakłady recyklingowe będą przekształcać odpady w materiały użytkowe, takie jak filament do druku 3D.

Zespół wolontariuszy spędził ostatnio cztery dni na zbieraniu 7 ton wymytych odpadów z plaży na półwyspie Cape York. W przyszłym roku powrócą oni, aby zebrać kolejne kilka ton, które w międzyczasie zostaną wymyte.

Szukanie rozwiązań dla globalnej pandemii odpadów

Postrzegając globalną pandemię odpadów jako szansę, Sahajwalla może zmienić nasze podejście do recyklingu i wyrzucania odpadów.

Jeśli chodzi o tworzenie filamentu, wyjaśnia ona, że niekoniecznie muszą to być standardowe butelki PET. Jednakże, oprócz filamentu do druku 3D, Sahajwalla dodaje, że system musi posiadać różne moduły do przetwarzania różnych materiałów. Moduły mogłyby rozwijać stopy metali z e-odpadów lub reformować tekstylia, szkło i opakowania żywności.

Jednak, gdy jej zespół pokona to wyzwanie, ma nadzieję, że jednostka mikro-recyklingu będzie mogła być wykorzystywana przez lokalne społeczności. „Dla mnie jest to ostateczne upodmiotowienie – produkować lokalnie… Eksportujmy produkty na cały świat… filamenty są czymś, czego wszyscy na świecie będą używać, ponieważ ludzie coraz częściej zajmują się drukiem 3D”.

Nie trzeba będzie długo czekać, aby zobaczyć jak bardzo ten projekt stanie się sukcesem. Zespół Sahajwalla uruchamia mikro-fabrykę wraz z partnerami branżowymi w tym roku, więc miejcie się na baczności.

Żródło: https://all3dp.com