Zespół naukowców z Uniwersytetu w Glasgow opracował system drukowania 3D urządzeń do produkcji leków na miejscu, w zależności od potrzeb. Ta metoda wymaga jedynie drukarki 3D o wartości 2000 USD i specyfikacji leku (pomyśl o tym jak o planie tworzenia konkretnego leku).
Korzystając z określonych procesów związanych z lekiem, oprogramowanie opracowane przez Kitsona i jego zespół instruuje drukarkę 3D, aby wydrukowała sprzęt do produkcji określonego rodzaju leku. Ważne jest, aby zauważyć, że drukarka 3D wytwarza narzędzie do tworzenia leku zgodnie ze specyfikacją.
Ma to znaczące zalety. Tradycyjna produkcja chemiczna odbywa się zazwyczaj w dużych zakładach. Wymaga to jednak znacznych inwestycji kapitałowych. Samo stworzenie maszyn do opracowywania leków wiąże się z ogromnymi kosztami.
Podejście Kitsona i jego zespołu sprawia, że tworzenie leków ratujących życie dla ubogich obszarów lub tych, do których trudno dotrzeć, jest tańsze i łatwiejsze.
Zasadniczo, platforma pomaga stworzyć krok po kroku przepływ pracy w celu wyprodukowania urządzeń do tworzenia leków. Urządzenia te można po prostu wydrukować w 3D. Proponowana platforma obejmuje oprogramowanie, prekursory, drukarkę 3D, a także instrukcje.
Jako dowód słuszności koncepcji, zespół badawczy stworzył baklofen zwiotczający mięśnie przy użyciu prekursorów chemicznych za pomocą prostej trzyetapowej procedury.
Proces ten obejmuje etap koncepcyjny, w którym substancje chemiczne i reakcje są wyraźnie identyfikowane lub opracowywane. W drugim – cyfrowym etapie warstwowym – kroki te są przekładane na model 3D, który jest następnie realizowany w trzecim i ostatnim kroku.
Uważa się, że ramy regulacyjne dotyczące produkcji leków w taki sposób są znaczące i wymagają znacznej zmiany koncepcji regulacyjnych, zanim kiedykolwiek zobaczymy ich rzeczywiste zastosowanie.
Gdyby jednak proces ten został wdrożony, otworzyłoby to drzwi do zlokalizowanej, nietradycyjnej produkcji aktywnych składników farmaceutycznych – być może demokratyzując opiekę zdrowotną związaną z lekami w odległych zakątkach świata.
Żródło: https://all3dp.com