Na początku miesiąca otrzymałem ciekawe zlecenie wykonania naszywki, w kształcie flagi Polski. To niemal rutynowe zadanie i w przeszłości wykonywane było przeze mnie wielokrotnie. Tym razem jednak miała to być miękka i cienka naszywka wykonana z elastycznego filamentu Fiberlogy. Podstawowy model naszywki, jak to często bywało w przeszłości, stał się dla mnie impulsem do kolejnych alternatywnych projektów i poszukiwania niestandardowych rozwiązań.
Nawet nie będę próbował ukrywać, że drukowanie na Fiberflex 30D jest wyjątkowo przyjemne i ten filament obok Fiberwood staje się powoli moim ulubionym. Drukuje się z niego łatwo i o wiele szybciej niż w przypadku klasycznego TPU. Wydruki są mocne, warstwy dobrze połączone. Jedyne nad czym należy popracować to jakość wykonania ostatniej warstwy zamykającej.
Naszywki to wdzięczny temat dla druku 3D. Możemy je zrobić praktycznie bez ograniczeń w dowolnym kształcie, kolorze. Jedyną wadą drukowanych w 3D naszywek jest sztywny materiał. Modele wykonane z PLA lub pet-u są sztywne i twarde. Umieszczenie ich np. na ramieniu, które nie jest płaskie sprawia, że naszywki odstają. Zdarza się nimi o coś zaczepić i dochodzi do ich zerwania lub uszkodzenia. Dlatego właśnie tym razem podjąłem się wyzwania by wykonać naszywkę z najbardziej elastycznego filamentu Fiberflex 30D.
O samym projekcie w zasadzie nie mogę wiele napisać poza tym, że model od podstaw zaprojektowałem samodzielnie. Wystarczyło 5 minut pracy i plik STL był gotowy do drukowania prototypu.
Na platformę roboczą rzuciłem od razu dwie wersje modelu, jedną z napisem i drugą bez. Dodatkowo zmniejszyłem ich wysokość o połowę i wprowadziłem w slicerze pauzy na odpowiednich wysokościach, by zmienić kolor wydruku.
Filament: Fiberlogy FiberFlex 30D Black/ Red/ White
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 215°C
Temperatura stołu: 50°C
Wysokość warstwy: 0,12 mm
Wypełnienie: 50%
Prędkość druku: 20-100 mm/s
Chłodzenie 70%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: brak
Adhezja: tylko skirt
Niska warstwa (0,12 mm) gwarantuje idealne pokrycie warstw. Chodzi o to, by każda kolejna kolorowa warstwa wyglądała tak, jakby była namalowana lub przyklejona do poprzedniej warstwy bazowej, przylegając do niej bardzo ściśle.
Wydruk wyszedł znakomicie jednak warto zwrócić uwagę na zachowanie szczególnej ostrożności przy zdejmowaniu wydruku z platformy typu PEI. Fiberflex doskonale przywiera do stołu roboczego, zaś tak cienkie wydruki przy nieodpowiednim odrywaniu rolują się lub deformują.
Sytuacja nie zmienia się nawet przy wystudzeniu stołu. Jedynym sposobem na nie uszkodzenie obiektu jest delikatne podcinanie/podważanie na płasko nożykiem do tapet.
Nie byłbym sobą, gdym nie wydrukował również dla siebie drugiej naszywki. Przede wszystkim chciałem sprawdzić w jaki sposób flex połączyć z rzepą. Poprzednie naszywki drukowane z twardych filamentów niekoniecznie dobrze łączyły się z klejem błyskawicznym.
Tutaj klej działa zdecydowanie lepiej niż w przypadku PLA lub PET-g. Rzepy trzymają się bardzo dobrze i wydaje się, że trudno je będzie uszkodzić. Naszywkę można przyczepić w miejsce docelowe. Obiekt jest elastyczny i pracuje zgodnie z założeniem.
Kolejną naszywkę zaprojektowałem z motywem filmowym. To obiekt szczególnie znany fanom filmu “Terminator”. Logo Skynet jest charakterystyczne i dodatkowo w mojej opinii wygląda ładnie.
Projekt zajął mi trochę czasu ponieważ chciałem wyodrębnić cienkie czerwone paski.
Parametry druku ustawiłem identyczne jak w przypadku drukowania flagi.
Podczas wydruku wszystko odbywało się poprawnie, jednak zamykająca warstwa wymaga poprawy. Niecierpliwość przy zdejmowaniu obiektu ma swoje konsekwencje. Cieńsza podstawa i brak precyzyjnego użycia nożyka do tapet delikatnie pofalowała wydruk.
Kolejny pomysł na naszywkę to motyw zimowy. Konkretnie to logo Antarktydy, które można przyczepić lub przyszyć do kurtki.
Przy tym wydruku użyłem tych samych parametrów co poprzednio, jednak wykorzystałem kolory biały i niebieski.
Przy tym wydruku również wszystko się udało mimo bardzo cienkich obrysów obiektu. Fiberflex bardzo ładnie rozłożył poszczególne warstwy i oba wydruki są idealnie elastyczne.
Poprawić należy jedynie wykonanie górnej zamykającej warstwy, jednak to już temat na kolejny artykuł:)