Większość drukarek 3D wykorzystuje do produkcji części modelowanie poprzez układanie warstw (FDM). Drukarki te poruszają głowicą drukującą wokół osi X, Y i Z, aby utworzyć pożądaną część warstwa po warstwie. Różne maszyny używają różnych systemów ruchu do sterowania głowicą i innych komponentów. Jednym z najbardziej powszechnych systemów ruchu w osiach X i Y drukarki FDM są pasy.
W kontekście druku 3D, pasy są elastycznymi, płaskimi taśmami, ustawionymi wokół ramy drukarki na określonej osi (zazwyczaj X i Y). Znane również jako pasy zębate, pasy te posiadają bieżnik, aby utrzymać swoją pozycję, podobnie jak opony samochodowe trzymają się drogi. Pasy są ograniczone i związane przez napinacze pasów na każdym końcu osi i uchwyt pasa na ruchomym wózku.
Choć mogą wydawać się małym, podstawowym elementem drukarki, napięcie pasów ma znaczący wpływ na jakość drukowanych części. Dowiedzmy się więc więcej o tym, jak i dlaczego należy je napinać i konserwować.
Dlaczego warto je napinać?
Pasy są tylko niewielkim elementem drukarki 3D, ale ich stan i napięcie są kluczowe dla uzyskania doskonałego wydruku. Jeśli pasek jest zbyt luźny, pojawi się wiele problemów z jakością wydruku. Na przykład, luźne paski mogą powodować przesunięcia warstw. W najlepszym przypadku będziesz miał kilka chybotliwie wyglądających warstw, w najgorszym część będzie bezużyteczna.
Dokładność wymiarowa Twoich części będzie również gorsza, ponieważ element poruszany przez taśmę będzie miał więcej luzu, aby drgać do przodu lub do tyłu. Słaba dokładność wymiarowa może spowodować, że wydruk nie będzie pasował lub pracował tam, gdzie powinien, nawet jeśli zaprojektowałeś go z poprawnymi wymiarami.
Jeśli pasek jest luźny, płaskie, okrągłe elementy modelu mogą zacząć wyglądać bardziej jak owale, ponieważ ponownie jest więcej miejsca na odchylenie głowicy drukującej od ustalonych miejsc. Jak można się spodziewać, inne kształty będą również obarczone błędami i prawdopodobnie będą wyglądały inaczej niż oczekiwany projekt. Zbyt duży luz, może dodatkowo powodować efekt falowania na bokach części, jeśli głowica drukująca porusza się podczas drukowania na różnych warstwach. Jak sprawdził CHEP z YouTube, luźne pasy powodują falowanie i widoczne nierówności ścian.
Więc z tych wszystkich potencjalnych obaw, dlaczego po prostu nie napinać pasków drukarki przed każdym użyciem? Chociaż chcesz mieć odpowiednią ilość napięcia, nadmierne napinanie paska może również powodować problemy, ale problemy te są bardziej związane z żywotnością paska, a nie problemami z drukowaniem.
Po pierwsze, zbyt mocne naprężenie paska drukarki może spowodować jego natychmiastowe zerwanie. Jednak bardziej subtelnym problemem jest to, że zbyt mocne napinanie pasków może spowodować ich szybsze zużycie. Nadmierne napinanie paska również go rozciąga, a po rozciągnięciu nie ma odwrotu, więc skończysz z powrotem tam, gdzie zacząłeś ze zbyt luźnymi paskami.
Jak je napinać?
Teraz, gdy rozumiesz znaczenie prawidłowego napięcia paska, zagłębmy się w to jak możesz przeprowadzić ten proces na swojej własnej maszynie. Ponieważ nie wszystkie drukarki 3D są takie same, konkretne działania będą się różnić w zależności od maszyny, ale ogólny proces jest taki sam.
Podstawowy sposób na napinanie paska na drukarce 3D jest następujący:
- Zlokalizuj i uzyskaj dostęp do napinacza paska na jednym końcu osi, na której chcesz napiąć pasek.
- Użyj odpowiedniego narzędzia (zazwyczaj klucza imbusowego lub śrubokrętu), aby poluzować lub odłączyć napinacz paska, jeśli jest on bezpośrednio przymocowany do osi. Jeśli napinacz posiada regulowane pokrętło naprężenia, można po prostu obrócić pokrętło zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby napiąć pasek i zakończyć ten proces.
- Gdy napinacz jest już luźny na ramie, przytrzymaj ramę jedną ręką i z umiarkowaną siłą pociągnij napinacz w kierunku, który spowoduje naprężenie pasków (z dala od ruchomej części).
- Przytrzymaj napinacz w skrajnym tylnym położeniu, puść ramę, a wolną ręką chwyć narzędzie, którego użyłeś wcześniej, i dociągnij lub ponownie zamocuj napinacz paska na ramie.
- I to już wszystko! Pamiętaj, aby napiąć wszystkie paski w drukarce, nie tylko na jednej osi.
Porady
Jak wspomniano powyżej, Twoja maszyna może mieć wbudowaną funkcję regulacji napięcia paska, tak jak w Ender 3 V2. W takim przypadku możesz użyć pokrętła, aby łatwo wyregulować napięcie paska i nie ma potrzeby odkręcania napinacza paska.
Jeśli Twoja maszyna nie posiada tej funkcji, możesz dodać wydrukowany w 3D regulator napięcia paska do ramy. Istnieje mnóstwo projektów, a my wymieniliśmy kilka z nich poniżej dla kilku popularnych drukarek 3D, ale zawsze możesz zaprojektować jeden samodzielnie lub zmiksować istniejący model:
CR-10: Thingiverse
Ender 3 i Pro: Thingiverse
Anycubic i3 Mega: Thingiverse
Anet A8: Thingiverse
Jeśli nie jesteś pewien napięcia paska, pamiętaj, że powinien on być na tyle napięty, aby podczas przesuwania głowicy drukującej lub platformy po osi, poruszał się płynnym ruchem, nie będąc na tyle luźnym, aby się chybotał.
Żródło: https://all3dp.com