Małe wydruki 3D są świetnym sprawdzianem możliwości, dla naszej drukarki 3D. Rzućmy więc okiem na niektóre z najmniejszych modeli, jakie powstały.
Jak mały obiekt potrafisz wydrukować?
Małe obiekty drukowane w 3D, są uważane za jeszcze trudniejsze do wydrukowania niż duże. Aby odnieść sukces, każdy aspekt musi być ładnie zrównoważony: wzajemne oddziaływanie ustawień i materiałów, modelu 3D oraz know-how osoby drukującej, w zakresie wyboru właściwych ustawień. Jeśli wszystko działa dobrze, drukarki 3D mogą wytwarzać niesamowite małe przedmioty.
Rzućmy okiem na najmniejsze obiekty z drukarki 3D, jakie udało nam się znaleźć.
Daniel Norée Figurka (2 cm)
Daniel Norée, wielokrotnie nagradzany szwedzki projektant 3D, ojciec popularnego Benchy, przesłał swój model 3D do Thingiverse .
Chińska firma Flashforge pobrała plik i wykorzystała własną drukarkę 3D Flashforge Hunter SLA, do stworzenia postaci Daniela. Figurka ma 2 cm wysokości i została wykonana przy użyciu standardowej szarej żywicy Flashforge.
Wysokość warstwy dla postaci Daniela Norée, została ustawiona na 25 mikronów.
To zabawny wydruk 3D, który doskonale pokazuje, jak dobra jest technologia drukowania 3D SLA, podczas tworzenia detali na małą skalę.
Miniaturowa piła tarczowa (1,5 cm)
Kilka lat temu nowozelandczyk Lance Abernethy, zyskał duże zainteresowanie mediów dzięki swojemu dziełu, które było najmniejszą działającą wiertarką w historii.
Abernethy 3D wydrukował obudowę wiertła i użył niewielkiej baterii aparatu słuchowego i małego silnika, aby wiertło działało.
Następcą małego wiertła Lance’a, jest najmniejsza pracująca pilarka tarczowa. Podobnie jak w przypadku wiertła, Abernethy użył swojej drukarki 3D Ultimaker 2 do wydrukowania w 3D potrzebnych części. Obudowa została wydrukowana w 3D w dwóch częściach, wraz z osłoną piły i uchwytem ostrza.
Wszystkie cztery połączone części zostały wydrukowane w 3D, w około godzinę za pomocą PLA.
W obudowie piły znajduje się niewielka bateria i mały silnik, który powoduje, że ostrze obraca się. Chociaż piła drukowana Abernethy 3D nie jest w stanie niczego przeciąć, jest to zdecydowanie niesamowity kawałek inżynierii.
Małe wieże (3 mm)
Drukarka Solus DLP 3D, firmy Reify 3D to drukarka zdolna do produkcji niektórych bardzo małych elementów.
Jak zapewne możesz stwierdzić, nie ma potrzeby drukowania zamku 3D, tak małego jak najmniejszy na zdjęciu powyżej, ale fajnie jest zobaczyć, z jak małymi elementami może sobie poradzić ta drukarka. Najmniejszy z czterech pokazanych powyżej modeli 3D, przypominających zamek ma około 3 mm wysokości, ale jego szczegóły są nadal rozpoznawalne!
Poszczególne modele służą jako przykład jakości wykonania drukarki 3D Solus DLP 3D, która służy głównie do tworzenia drobnych, szczegółowych detali, takich jak biżuteria.
Wyobraź sobie wydruk 3D, tak małej części za pomocą drukarki 3D FDM – po prostu nie byłoby to możliwe, na tym poziomie szczegółowości.
Jeśli chodzi o małe wydruki 3D, SLA i DLP 3D stanowią jeden z najlepszych dostępnych rozwiązań.
Miniaturowy Marvin (2,4 mm)
Jak wspomniano we wstępie, małe wydruki 3D są świetnym sposobem pomiaru jakości drukarki 3D. Największym wyzwaniem dla drukarek 3D przy drukowaniu bardzo małych elementów jest utrzymanie szczegółów na miejscu.
Korzystając z profesjonalnej drukarki Solidscape T76 + 3D, węgierska firma Basilikus 3D wyprodukowała Marvina w skali 1/10.
Jeśli nie wiesz kim/czym jest Marvin: jest dość znanym modelem 3D Hubs, który jest drukowany przez wiele osób, które chcą przetestować jakość druku swoich drukarek.
Jak widać na powyższym zdjęciu, szczegóły Marvina są nadal widoczne w modelu w skali 1/10. Jest to możliwe dzięki woskowej drukarce 3D Solidscape T76 + 3D, która jest profesjonalną woskową drukarką 3D używaną do tworzenia modeli biżuterii do odlewania, zdolną do wytwarzania bardzo szczegółowych małych detali.
Wydruk trwał 4,5 godziny przy grubości warstwy zaledwie 0,012 mm.
Kostka (2,5 mm)
To niewielki sześcian z drukarki 3D o dość złożonej strukturze wewnętrznej. Sześcian został wydrukowany w 3D, na drukarce 3D Unirapid 3 SLA, która jest w stanie wytwarzać bardzo małe części, wysokiej jakości.
Wymiary sześcianu wynoszą zaledwie 2,5 x 2,5 x 2,5 mm, a wydruk 3D zajął tylko 32 minuty. Wysokość warstwy kostki, została ustawiona na 0,05 mm.
Materiałem, z którego wykonano ten niesamowity maleńki sześcian, jest żywica o wysokiej rozdzielczości, zwana ProtoGen18420.
Następny krok: drukowanie 3D Nano
Druk Nano 3D, został opracowany w Karlsruhe Institute of Technology w Niemczech przez okres pięciu lat. Od tego czasu proces został skomercjalizowany pod niemiecką firmą Nanoscribe. Ich minimalny rozmiar wydruku sięga znacznie poniżej normalnych granic drukarek 3D SLA i DLP.
Drukarka 3D Photonic Professional GT, firmy może wytwarzać części o grubościach warstw i rozmiarach detali znacznie poniżej jednego mikrometra. W rzeczywistości twierdzi się, że drukarka jest w stanie wyprodukować części tak małe, jak 500 nanometrów.
Istnieje wiele możliwości zastosowania takich technologii. Na przykład druk nano 3D, to idealne rozwiązanie do produkcji mikroskopijnych soczewek do endoskopów. Endoskopy są bardzo ważne dla przemysłu medycznego, ponieważ można je wkładać do małych otworów w ciele w celu kontroli bez powodowania bólu u pacjenta.
Druk nano 3D, jest również doskonałym narzędziem do najnowszych osiągnięć w branży komputerowej. Wreszcie mikroskopijne soczewki znajdują zastosowanie w instrumentach optycznych i elektronice użytkowej.
Jedno z najnowszych wielkich osiągnięć w dziedzinie drukowania nano 3D, zostało opracowane na Uniwersytecie w Stuttgarcie, gdzie naukowcy wydrukowali mikrosoczewki na czujnikach obrazu CMOS. Umożliwia to tworzenie wysokowydajnych systemów obrazowania.
Chociaż aplikacje te nadal istnieją tylko w laboratoriach i nie są jeszcze publicznie dostępne, uważamy, że jest świetlana przyszłość pełna aplikacji oczekujących na drukowanie w formacie nano 3D i jesteśmy bardzo podekscytowani, aby zobaczyć, co będzie dalej!
Licencja: Tekst „ Najmniejszych drukowanych rzeczy 3D ” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0
Źródło: https://all3dp.com/