Czym jest PETG?
W ostatnich latach wprowadzono na rynek niezliczoną liczbę nowych filamentów, z których każde charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami. Jeden z nich, PETG, zyskał dużą popularność, i słusznie. Jest mocniejszy i bardziej wytrzymały niż ABS, a jednocześnie drukuje się z taką samą łatwością jak PLA.
PETG jest niezwykle atrakcyjny, ponieważ jest kompatybilny z prawie każdą drukarką FDM, ma wiele dobrych cech i jest w rozsądnej cenie.
Chociaż możemy podać kilka typowych zakresów, niestety nie ma idealnej, uniwersalnej temperatury drukowania dla PETG. Każda marka filamentu jest nieco inna. Ale nie martw się, jesteśmy tutaj, aby pomóc! W tym artykule omówimy i podamy wszystko, czego potrzebujesz, aby określić idealną temperaturę dla konkretnej marki PETG.
Szukanie idealnej temperatury
Chociaż istnieje ogólny zakres temperatur, które najlepiej sprawdzają się w przypadku PETG, musisz określić dokładną temperaturę dla konkretnej szpuli filamentu.
Najłatwiejszym sposobem na znalezienie najlepszej temperatury jest metoda prób i błędów. Wykonaj wiele wydruków testowych i porównaj wyniki. Każdy wydruk powinien być wykonywany przy niskiej prędkości, aby jedynym czynnikiem wpływającym na druk była temperatura.
Zacznij od najniższej wartości z podanego zakresu i drukuj testy w odstępach co pięć stopni. Zwróć uwagę na typowe skutki zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury (patrz poniżej). Po przetestowaniu drukowania w całym zakresie, porównaj swoje wydruki i określ, która temperatura dała najlepsze rezultaty przy użyciu Twojego filamentu.
Jeśli nie masz nic przeciwko zabawie z G-codem, jeszcze szybszą metodą określenia idealnej temperatury jest użycie wieży temperatur. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będziesz musiał przeprowadzić tylko jeden test.
Temperatura dyszy
Podobnie jak ABS, PETG wymaga znacznie wyższych temperatur niż PLA. Ogólnie rzecz biorąc, dyszę należy podgrzać do temperatury między 220 a 250°C.
Jeśli warstwy wydruku nie przylegają do siebie, oznacza to, że temperatura jest zbyt niska. Jest to częsty problem, dlatego należy upewnić się, że temperatura jest wystarczająco wysoka.
Choć jest to dość rzadkie w przypadku PETG, jeśli wydruk jest opadający i niechlujny, oznacza to, że temperatura jest zbyt wysoka.
Mimo to w podanym zakresie PETG zwykle drukuje bez wad.
Temperatura platformy
W przeciwieństwie do ABS, PETG nie wymaga podgrzewanej platformy, ponieważ nie ulega tak znacznemu odkształceniu.
Jest to jednak bardzo pomocne. Jeśli to robisz, ustaw temperaturę podobną do tej, jaką stosuje się w przypadku PLA: 50 do 75°C pomoże zapewnić, że wytłaczany filament będzie się trzymał. Niektórzy producenci twierdzą nawet, że można drukować w temperaturach do 100 °C!
Podobnie jak w przypadku temperatur dyszy, nieprawidłowe temperatury platformy mogą powodować pewne wady. Jeśli platforma jest zbyt gorąca, bardzo często występuje zjawisko znane jako stopa słonia.
Z drugiej strony, jeśli filament nie przylega prawidłowo do platformy, może ona być zbyt zimna. Oczywiście może się to również zdarzyć w przypadku drukowania bez podgrzewanej platformy. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zastosowanie jakiegoś środka adhezyjnegona powierzchni, np. kleju w spray’u lub.
Dodatkowe wskazówki dotyczące drukowania
Oprócz temperatury istnieje jeszcze kilka innych czynników, które mogą pomóc w uzyskaniu doskonałych wydruków PETG.
- Użyj niebieskiej taśmy malarskiej: Jeśli występują problemy z przyleganiem pierwszej warstwy, po prostu połóż warstwę na wierzchu stołu.
- Włącz wentylatory: Ponieważ PETG minimalnie się odkształca, najlepiej jest mieć włączone wentylatory chłodzące. Zwiększy to ogólną jakość wydruków i poprawi zwisy. Zaleca się ustawienie ich na poziomie od 20% do 50%.
- Utrzymuj filament w suchości: Jak wiele filamentów, PETG jest higroskopijny, co oznacza, że łatwo wchłania wilgoć z powietrza. Może to negatywnie wpłynąć na jakość wydruku, dlatego ważne jest, aby przechowywać filament w suchym miejscu. W razie potrzeby możesz nawet wysuszyć go przed drukowaniem.
- Dobierz właściwe ustawienia retrakcji: PETG jest notorycznie podatny na nitkowanie. W rozwiązaniu tego problemu najbardziej pomocna będzie zabawa z ustawieniami retrakcji, ale obniżenie temperatury drukowania również może pomóc.
Ogólnie rzecz biorąc, PETG jest bardzo łatwy do drukowania, ponieważ nie wymaga obudowy ani podgrzewanej platformy, dzięki czemu jest kompatybilny z praktycznie wszystkimi drukarkami FDM. Łączy on w sobie łatwość drukowania z dużą wytrzymałością i trwałością, co czyni go doskonałym filamentem do każdego druku.
Żródło: https://all3dp.com