PETG to skrót od politereftalanu etylenu modyfikowanego glikolem. Może to coś znaczyć dla Ciebie, jeśli zajmujesz się chemią, ale dla reszty z nas jest to po prostu najczęściej używany rodzaj plastiku na naszej planecie (w postaci PET).
Można go znaleźć w plastikowych butelkach, pojemnikach na żywność, opakowaniach, zabawkach, przyborach kuchennych i innych popularnych produktach z tworzyw sztucznych. Ponadto ten nadający się do recyklingu plastik może być formowany wtryskowo, rozdmuchiwany, termoformowany, gięty, cięty, a w ostatnich latach także drukowany 3D.
Nie będziemy zagłębiać się w szczegóły chemii PETG w tym artykule, ale zamiast tego skupimy się na drukowaniu 3D z niego jako filamentu. Istnieje wiele wspaniałych opcji filamentów, ale znalezienie odpowiednich ustawień dla idealnego wydruku może wymagać trochę poprawek.
W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć, aby uzyskać jak najlepsze wydruki z PETG. Od ustawień drukarki po wskazówki dotyczące cięcia.
Ostrzeżenie: Eksperymentowanie zalecane
PETG jest bardzo użytecznym materiałem o dobrych właściwościach mechanicznych i wizualnych. Zanim zanurzymy się w poradach dotyczących drukowania, oto kilka cech tego materiału:
- Gęstość: 1,27 g/cm3 (która jest wyższa niż PLA i ABS)
- Odporność na większość substancji chemicznych (takich jak kwasy, zasady i rozpuszczalniki)
Pomimo tego, że jest to dość popularny materiał, może być trudny do wydrukowania, zwłaszcza jeśli jesteś początkującym. W internecie można znaleźć wiele porad dotyczących różnych ustawień, które wzajemnie sobie przeczą. Prawda jest taka, że ustawienia dla jednej drukarki niekoniecznie przenoszą się na inne. Bardzo często po zmianie szpuli PETG, której używasz, będziesz musiał dostosować niektóre parametry druku.
W przypadku PETG jedno jest pewne: będziesz musiał eksperymentować, aby znaleźć najlepsze ustawienia dla swojej drukarki. Ten artykuł powinien dać Ci dobry punkt wyjścia.
Ustawienie platformy
Zacznijmy od podstawy: Upewnij się, że Twoja platforma jest wypoziomowana i czysta.
Jeśli drukowałeś wcześniej z PLA lub ABS, będziesz wiedział, że szczelina między dyszą a platformą musi być szczelna. I odwrotnie, PETG potrzebuje przyzwoitej szczeliny. Jeśli normalnie używasz kartki papieru do regulacji szczeliny między platformą a dyszą dla PLA, użyj trzech arkuszy papieru dla PETG.
Chociaż możesz drukować PETG bez podgrzewanej platformy, zalecamy je. Większość producentów sugeruje temperatury pomiędzy 50 a 80 °C. Zacznij od 70 °C i stopniowo zwiększaj ją, jeśli zauważysz problemy z przyczepnością.
Temperatura, retrakcja i nitkowanie
Ustawienia temperatury i retrakcji przy drukowaniu PETG są ze sobą ściśle powiązane. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich:
Temperatura
PETG zazwyczaj drukuje się w temperaturze pomiędzy 220 a 255 °C. Zanim jednak podgrzejesz swoją dyszę, pamiętaj, że hot-endy zawierające rurki PTFE są ograniczone do 250 °C – cokolwiek gorętszego spowoduje uszkodzenie hot-endu.
Temperatura dyszy odgrywa istotną rolę w jakości druku. Zbyt wysoka temperatura spowoduje, że skończysz z dużą ilością nitek i wycieków, ale zbyt niska temperatura spowoduje, że twój ekstruder zacznie się ślizgać.
Oto prosty test, który pozwoli Ci sprawdzić, czy temperatura hot-endu jest prawidłowa: Zacznij od temperatury 220°C i wykonaj kilka wydruków testowych. Jeśli usłyszysz stukanie podczas drukowania, to znaczy, że ekstruder przeskakuje i powinieneś zwiększyć temperaturę dyszy o 5°C. Powtarzaj test, aż ekstruder nie będzie przeskakiwał.
Jak już wspomniano, podczas drukowania w wysokich temperaturach istnieje ryzyko powstawania nitek i sączenia. A ponieważ PETG jest bardzo mocnym i elastycznym materiałem, nitki są trudne do usunięcia.
Retrakcja
Nie stosuj dużych prędkości; może to zadziałać z ABS i PLA, ale nie zadziała z PETG. Ustaw prędkość retrakcji na około 25 mm/s zarówno dla ekstruderów Bowden jak i direct drive. Odległość retrakcji powinna być ustawiona na około 6 lub 7 milimetrów dla ekstruderów Bowden i 3 lub 4 milimetry dla ekstruderów z napędem bezpośrednim. W przypadku PETG, prędkość retrakcji jest ważniejsza niż odległość. Jeśli nadal występuje sączenie się i nawarstwianie, spróbuj obniżyć prędkość retrakcji.
Jeśli po wielokrotnej regulacji ustawień nadal masz problemy z retrakcją, możesz również sprawdzić napięcie filamentu i czy przekładnia ekstrudera jest prawidłowo dokręcona. Nie powinieneś mieć możliwości zbyt łatwego wyciągania filamentu.
Jeszcze jednym parametrem, który pomoże ograniczyć sączenie jest prędkość przesuwu. PETG ma tendencję do kapania z końcówki dyszy, zwłaszcza jeśli temperatura dyszy jest wysoka. Aby to zwalczyć, spróbuj zwiększyć prędkość podróży tak wysoko, jak to możliwe.
Prędkość wentylatora i chłodzenie
PETG będzie drukował całkiem ładnie bez wentylatorów. W przeciwieństwie do innych materiałów, które wymagają wentylatorów podczas drukowania, PETG faktycznie radzi sobie lepiej bez nich. Jeśli zauważysz pęknięcia i rozwarstwienia w swoich wydrukach, wyłącz wentylatory, ponieważ drukowanie bez nich zwiększa przyczepność warstw.
Niemniej jednak modele o krótkim czasie nakładania warstw mogą skorzystać z pewnego chłodzenia. Spróbuj ustawić wentylator w zakresie od 20% do 50%, aby pomóc w chłodzeniu warstw. Wentylatory mogą być również przydatne, jeśli chcesz uzyskać więcej szczegółów w wydruku lub jeśli drukujesz mosty.
Podpory
Ponieważ PETG charakteryzuje się dobrą przyczepnością warstw, usuwanie podpór może być trudne. Jeśli masz szczęście posiadać drukarkę 3D z podwójnym ekstruderem, najlepszą opcją jest użycie filamentów rozpuszczalnych, takich jak PVA lub HIPS.
Ale jeśli masz drukarkę z pojedynczym ekstruderem, nie wszystko jest stracone. Pozostaw szczelinę pomiędzy supportem a Twoją częścią za pomocą ustawienia odległości Z. 0.1-mm szczelina jest dobrym miejscem do rozpoczęcia, i zwykle oferuje dobre wyniki. Tak jak w przypadku wszystkich innych parametrów, należy bawić się wartościami, aby znaleźć najlepsze dopasowanie.
Prędkość
PETG jest bardzo wrażliwy na prędkość druku. Drukuj zbyt szybko, a będziesz miał słabe przyleganie warstwy.
Będziesz musiał znaleźć odpowiedni punkt dla drukarki i filamentu, którego używasz. Najlepiej jest zacząć od niskiej prędkości drukowania. Proponujemy zacząć od 15 mm/s i stopniowo zwiększać prędkość. Ruch powinien być tak szybki, jak to możliwe, co najmniej 120 mm/s, aby uniknąć wycieku.
Żródło: https://all3dp.com