Najlepsze temperatury druku 3D dla PLA, TPU, ABS i innych materiałów

Najlepsze temperatury druku 3D dla PLA, TPU, ABS i innych materiałów

Dlaczego temperatura jest ważna?

Pomimo faktu, że prawie każdy obecnie używany filament jest tworzywem termoplastycznym, każdy z nich ma swoje własne wymagania temperaturowe. Jest to spowodowane tym, że poszczególne filamenty różnią się od siebie chemicznie. Niektóre, jak PLA, są wykonane ze skrobi, podczas gdy inne, takie jak ABS, mają bazę olejową.

Skład chemiczny termoplastu bezpośrednio wpływa na jego temperaturę zeszklenia – temperaturę, w której filament zmienia się z kruchego włókna w gumową substancję, która może być wytłaczana. Temperatura ta musi być osiągnięta dla prawidłowego drukowania, a ponieważ każde tworzywo sztuczne ma inną temperaturę zeszklenia, każdy filament musi być drukowany w innej temperaturze.

Poza określeniem temperatury wytłaczania, niektóre filamenty wymagają określonej temperatury podgrzewanego stołu. Niektóre filamenty stygną, kurczą się i wypaczają. Podgrzewany stół pozwala na wolniejsze schładzanie tych tworzyw podczas wytłaczania, dzięki czemu wypaczanie jest zminimalizowane. Podgrzewana platforma zapewnia również lepszą przyczepność, dzięki czemu pierwsza warstwa dobrze się trzyma, a część nie odrywa się od stołu podczas drukowania.

PLA

PLA, to najpopularniejszy obecnie filament, a jednym z powodów jego popularności jest łatwość drukowania.

PLA najlepiej drukować w temperaturze około 210°C, ale jest bardzo wszechstronny i może pracować w temperaturze od 180 do 230°C. Nie wymaga podgrzewanego stołu, ale jeśli Twoja drukarka go posiada, ustaw temperaturę pomiędzy 20 a 60°C.

Podczas drukowania z PLA, należy pamiętać o włączonych wentylatorach . PLA daje najlepsze rezultaty przy odpowiednim chłodzeniu. Ogólnie rzecz biorąc, drukowanie z PLA jest bardzo łatwe i nie wymaga wiele, aby odnieść sukces.

ABS

Do niedawna ABS był najczęściej używanym filamentem. Później został pokonany przez PLA, głównie dlatego, że jest o wiele trudniejszy do drukowania.

ABS wymaga nieco wyższych temperatur, aby drukowanie było udane. Najlepsza jest temperatura dyszy od 210 do 250°C, a podgrzewana platforma musi mieć temperaturę od 80 do 110°C.

Dodatkowo, ABS musi być drukowany w drukarce 3D z zamkniętą obudową, tak aby stygł bardzo powoli. Dzieje się tak dlatego, że gdy ABS stygnie, kurczy się, a jeśli druk schłodzi się zbyt szybko, ulegnie wypaczeniu. Z tego samego powodu, wentylatory chłodzące powinny być wyłączone podczas drukowania z ABS-u.

PETG

PETG, to względna nowość, łącząca w sobie wiele aspektów PLA i ABS.

Wymaga bardzo wysokich temperatur, z temperaturą dyszy gdzieś pomiędzy 220 a 250°C. Jednakże, w przeciwieństwie do ABS, PETG nie wymaga podgrzewanej platformy.

Z PETG najlepiej drukuje się z użyciem środka adhezyjnego. Bez niego platforma powinna być podgrzana do temperatury 50-75°C, aby wytłaczany filament miał dobrą przyczepność. Materiał ten nie wypacza się tak jak ABS, więc podczas drukowania można włączyć wentylatory .

Chociaż PETG nie jest tak łatwy w użyciu jak PLA, jest o wiele mniej wymagający niż ABS i okazał się jednym z najbardziej popularnych filamentów w dzisiejszych czasach.

Nylon

Nylon, to kolejny niesamowicie wydajny filament, choć jest trudniejszy w obróbce.

Nylon wymaga wyższych temperatur, niż jakikolwiek inny filament na tej liście: 240 do 260 °C. Temperatura platformy od 70 do 100 °C jest wystarczająca, a zastosowanie kleju jest również ważne, ponieważ nylon może mieć duże problemy z przyczepnością do platformy.

Nylon nie powinien być drukowany z włączonymi wentylatorami , ponieważ musi zatrzymać ciepło dla prawidłowego przylegania warstw.

Materiał ten jest również bardzo higroskopijny, co oznacza, że będzie absorbował każdą wilgoć z powietrza. To znacznie obniża jakość wydruku, więc filament musi być wysuszony przed drukowaniem.

Nylon może być wyzwaniem na początku, ale po nauczeniu się, jak prawidłowo drukować z tego materiału, staje się on bardzo potężnym narzędziem.

TPU

TPU wymaga podobnych temperatur jak PLA, najlepiej sprawdza się w temperaturze około 210 do 230°C i temperaturze platformy pomiędzy 30 a 60°C.

Ponieważ materiał ten jest tak elastyczny, może się zginać i rozciągać w drodze od ekstrudera do dyszy. Dlatego ważne jest, aby filament poruszał się po ograniczonej ścieżce, był wytłaczany powoli i bez retrakcji.

Jeśli te problemy stają się widoczne, nieznaczne zwiększenie temperatury ekstrudera, może pomóc w zmniejszeniu naprężenia na filamencie.

Źródło: https://all3dp.com