Cura
Cura, to slicer stworzony, hostowany i utrzymywany przez firmę Ultimaker, produkującą drukarki 3D oraz jej zagorzałą społeczność użytkowników. Jako, że firma ma swoje korzenie w społecznościach open source, oprogramowanie było dostępne za darmo – i tak pozostało do dziś. Przez lata, zostały dodane nawet profile dla konkurencyjnych drukarek 3D. Wiele firm by tego nie zrobiło.
Można w niej konwertować pliki w formatach STL, 3MF i OBJ – które oprogramowanie do cięcia 3D również naprawi w razie potrzeby. Pokaże ścieżkę narzędzia, czas drukowania i szacunki materiałowe. Ultimaker kontynuuje aktualizację Cura, a także pozwala użytkownikom rozwijać wtyczki innych firm.
Firma Ultimaker wypuściła również program Ultimaker Cura Enterprise, który jest przeznaczony dla profesjonalistów. Pozwala on na dodawanie licencjonowanych wtyczek z Ultimaker Marketplace, dodaje wsparcie techniczne oraz dodatkowe warstwy bezpieczeństwa za roczną opłatą w wysokości 300 dolarów.
Zalety Nadaje się zarówno dla nowicjuszy, jak i ekspertów. Jako początkujący, zobaczysz tylko najważniejsze ustawienia. Dla ekspertów, istnieje ponad 200 ustawień, którymi można się bawić. Graficzny interfejs użytkownika jest intuicyjny. Oprogramowanie obsługuje pliki STL. Stwierdziliśmy, że Cura dała nam dobre, ale niekoniecznie doskonałe rezultaty.
Wady Nie ma zbyt wielu powodów, dla których nie powinieneś wybrać Cury. Jeśli chcielibyśmy się jednak czegoś ,,czepić”, to tylko tego że szacowany czas wydruku, jest czasami błędny o około 10 – 20 procent.
Odpowiedni dla początkujących i półprofesjonalistów druku 3D.
Skąd pobrać? Ze strony internetowej Cura.
Cena: Za darmo
OS: Windows, Mac, Linux
Netfabb Standard
Netfabb przeszedł długą drogę. Początkowo był programem na licencji freeware, następnie rozwinął się w potężny zestaw narzędzi do obsługi plików STL. To oprogramowanie dla drukarek 3D oferuje wspaniałe funkcje, które pozwalają analizować, naprawiać i edytować pliki STL, zanim dojdziesz do etapu cięcia.
Autodesk przejął Netfabb w 2015 roku. Od tego czasu program został podzielony na cztery produkty: Netfabb Standard, Netfabb Premium, Netfabb Ultimate i Netfabb Simulation. Nie daj się zwieść „Standard” w nazwie; nawet najbardziej podstawowa wersja jest w rzeczywistości bardzo potężnym oprogramowaniem do druku 3D.
Standard, Premium i Ultimate, to narzędzia przeznaczone głównie do optymalizacji modeli i przygotowania ich do produkcji. Netfabb Simulation jest specjalnie zoptymalizowany pod kątem procesów technologii proszkowych metali i osadzania z wykorzystaniem energii skierowanej, pozwalając profesjonalistom na przeprowadzanie testów, aby upewnić się, że ich części drukują się poprawnie, z funkcjami takimi jak możliwość minimalizacji i uwzględnienia wypaczania i kurczenia się części.
Zalety Netfabb Standard, to prawdziwy multi-tool dla druku 3D. Studenci mogą wypróbować oprogramowanie za darmo przez trzy lata.
Wady Cena. Jak w przypadku każdego innego oprogramowania Autodesk, od września 2020 roku, dostajesz 30-dniowy okres próbny, w którym możesz sprawdzić wszystkie profesjonalne funkcje. Roczna cena to 240 dolarów za wersję Standard, wersja Premium to wydatek 4 415 dolarów, a Ultimate to aż 13 790 dolarów.
Odpowiedni dla półprofesjonalnych użytkowników, którzy potrzebują oprogramowania do cięcia 3D, aby przygotować pliki STL do druku 3D.
Skąd pobrać? Ze strony internetowej Autodesk.
Cena: $240 do $13,790 (roczna subskrypcja)
OS: Windows
PrusaSlicer
PrusaSlicer ma swoje korzenie w Slic3r, do połowy 2019 r. znany był jako „Slic3r Prusa Edition”. Z ogromną ilością zaawansowanych funkcji i więcej niż wystarczającą ilością ustawień, z którymi każdy może się bawić, ten slicer jest odpowiedni zarówno dla drukarek 3D FDM jak i SLA/DLP, jeden z niewielu tego typu. Jest również całkowicie open-source’owy, pozwalając zaawansowanym programistom na tworzenie własnych wtyczek i adaptowanie go z nowymi funkcjami.
Z trzema trybami pracy, PrusaSlicer jest idealny dla każdego; początkujący użytkownicy widzą tylko najbardziej podstawowe ustawienia, podczas gdy zaawansowani mogą skorzystać z większej ilości ustawień. Z przerobionym interfejsem użytkownika, PrusaSlicer jest łatwy w nawigacji i oferuje przydatne dodatki, takie jak możliwość naprawy modeli poprzez usługi online.
PrusaSlicer posiada również ogromną społeczność użytkowników i otrzymuje ciągłe aktualizacje i wsparcie od deweloperów z Prusa Research.
Zalety Posiada cała gamę różnorodnych ustawień, dzięki którym możemy udoskonalić swoje wydruki.
Wady Nie możemy znaleźć niczego, na co warto by narzekać.
Odpowiedni dla każdego, kto posiada oryginalną drukarkę Prusa, zaawansowanych użytkowników, którzy chcą mieć możliwość podglądu i zmiany każdego możliwego szczegółu wydruku.
Skąd pobrać? Ze strony Prusa.
Cena: Darmowy
OS: Windows, Mac, Linux
Simplify3D
Simplify3D, to program do cięcia 3D dla profesjonalistów. Obsługuje większość dostępnych drukarek 3D – możesz pobrać i zaimportować ponad 100 profili drukarek 3D. Jeśli Twojego modelu nie ma na liście, stosunkowo łatwo jest samodzielnie dodać profil.
Program pozwala na importowanie, skalowanie, obracanie i naprawianie modelu 3D aż do uzyskania pożądanego efektu. Import plików STL, OBJ lub 3MF jest bardzo szybki, a nawet ogromne siatki są wyświetlane w mgnieniu oka.
Istnieje mnóstwo ustawień, które możesz dostosowywać: Ekstrudery, kontrola warstw, różne metody wypełniania, ustawienia temperatury i chłodzenia, nawet surowy G-code i skrypty mogą być edytowane. Ustawienia te mogą być zapisywane w tak zwanych „Procesach”, co może się przydać, jeśli eksperymentujesz z różnymi ustawieniami, dyszami drukarki 3D lub różnymi filamentami. Pomoc jest dostępna po najechaniu na przyciski.
Zalety Simplify 3D może pomóc Ci uzyskać jakość, której zawsze szukałeś. I chociaż to oprogramowanie do cięcia 3D oferuje ogromną różnorodność opcji, nie będziesz czuł się przytłoczony korzystając z niego.
Wady Byłoby niesprawiedliwe powiedzieć „cena”. Mimo to, jest to całkiem spora inwestycja dla hobbysty – entuzjasty drukarek 3D.
Nadaje się dla każdego, kto chce uzyskać wysokiej jakości wydruki. Chociaż istnieje tryb podstawowy, powinieneś mieć już jakieś doświadczenie z drukarką 3D.
Skąd pobrać? Na stronie internetowej Simplify3D.
Cena: 150$ za licencję na 2 komputery.
OS: Windows, Mac
OctoPrint
OctoPrint, to sprytny moduł, który hostuje Twoją drukarkę 3D, pozwalając Ci kontrolować i monitorować wszystkie jej działania z poziomu przeglądarki internetowej i urządzeń przenośnych. Sama aplikacja instalowana jest na Raspberry Pi, który możesz rozszerzyć np. o kamerę internetową i mnóstwo wtyczek. W ten sposób zadania do druku 3D mogą być przesyłane na Twoją drukarkę bez uciążliwego przekładania kart SD. Wśród wielu wspaniałych funkcji, które omawialiśmy w innym miejscu, jest to zintegrowane oprogramowanie do cięcia 3D, oparte na zaufanym CuraEngine. Co w zasadzie oznacza, że nie będziesz musiał już nawet ciąć swoich plików na komputerze, możesz po prostu wysłać model STL, a drukarka zrobi resztę.
Zalety Ten moduł jest całkowicie oparty na Open Source i zyskuje coraz więcej zwolenników każdego dnia.
Wady Co jest nie do polubienia?
Przeznaczony dla średniozaawansowanych i zaawansowanych użytkowników, którzy chcą mieć kontrolę nad swoim sprzętem.
Skąd pobrać? Na stronie internetowej OctoPrint.
Cena: Darmowy
OS: Raspberry Pi, Windows, Mac, Linux
Slic3r
Slic3r jestoprogramowaniem open-source, które ma reputację oprogramowania dodającego przełomowe funkcje, których nie można znaleźć nigdzie indziej. Przez lata społeczność eksperymentowała z ustawieniami, materiałami i nowinkami dotyczącymi drukarek 3D – cała ta wiedza trafiła do Slic3ra. To właśnie dzięki niemu narodziło się wiele funkcji, które dziś uważamy za oczywiste. Kilka z tych funkcji to: kilka ekstruderów, brim, mikrowarstwy, wykrywanie mostów, cięcie z linii poleceń, zmienne wysokości warstw, drukowanie sekwencyjne (jeden obiekt na raz), wypełnienie honeycomb, cięcie siatki, dzielenie obiektów na części i tak dalej.
Obecna wersja oferuje narzędzie wiersza poleceń, aplikację na pulpit, która szybko generuje G-Code, dodaje eksperymentalne wsparcie dla drukarek SLA i integruje OctoPrint.
Zalety Dzięki cięciu w czasie rzeczywistym, oprogramowanie jest dość szybkie nawet na wolnych komputerach. Jeśli zmienisz jakieś ustawienie, oprogramowanie oblicza tylko te części, których to dotyczy. Zawiera przyrostowe cięcie w czasie rzeczywistym, podgląd 3D, podgląd ścieżki narzędzia w 2D i 3D, wypełnienia 3D o strukturze plastra miodu.
Wady Niewiele rzeczy. Czas druku i szacunki materiałowe mogą być nieco zawyżone.
Odpowiedni dla ekspertów druku 3D i profesjonalistów. Nowicjusze będą uważać to oprogramowanie do cięcia 3D za onieśmielające, ze względu na „przeładowanie funkcjami”.
Skąd pobrać? Ze strony internetowej Slic3r.
Cena: Daromowy
OS: Windows, Mac, Linux
MatterControl
MatterControl jest slicerem ze zintegrowanym oprogramowaniem do modelowania dla twojego komputera stacjonarnego, co oznacza, że możesz przejść całą drogę od zera, do wydrukowanego modelu korzystając tylko z jednego programu.
Program został pierwotnie opracowany jako oprogramowanie hostujące drukarkę, a wiele jego funkcji nadal odzwierciedla ten fakt. Idealnie, działa w tandemie z drukarką, a komputer i drukarka muszą być połączone przez cały czas drukowania. Alternatywnie, można zapisać plik G-code na karcie SD. Interfejs zmienił się znacznie między oryginalną i obecną wersją, ale pozostaje dość dobrze zorganizowany.
W trybie podstawowym można dostosować wysokość warstwy, gęstość wypełnienia, materiał podporowy i raft. Ustawienia te można zapisać i zastosować do kolejnych wydruków. Zaawansowane funkcje obejmują takie drobiazgi jak automatyczna naprawa siatki i wsparcie dla wielu ekstruderów.
Dodatkowo, MatterControl integruje stronę MatterHackers, linkując bezpośrednio do tutoriali i produktów. Zaletą tego rozwiązania jest to, że istnieje również repozytorium projektów w chmurze, z możliwością zapisywania projektów i dostępu do nich z innego komputera.
Zalety Jest to rodzaj oprogramowania do cięcia 3D, które będzie niezmiennie odpowiednim wyborem, nawet jeśli osiągniesz większe doświadczenie w druku 3D.
Wady W zależności od Twojej drukarki 3D, jakość nie może się jeszcze równać z innymi programami, które są również częściej aktualizowane.
Odpowiedni dla początkujących i zaawansowanych użytkowników, którzy chcą płynnie przejść od projektowania do drukowania.
Ska pobrać? Ze strony internetowej MatterControl.
Cena: Darmowy
OS: Windows, Mac, Linux
MakerBot Print
MakerBot Print jest dedykowany dla linii drukarek 3D MakerBot. W przeciwieństwie do ogólnego oprogramowania do cięcia 3D, które jest przeznaczone dla szerokiej gamy drukarek 3D, algorytm MakerBot Print automatycznie dostosowuje ustawienia cięcia do konkretnego trybu pracy drukarki 3D i typu ekstrudera. Inżynierowie włączyli bardzo fajną funkcję, która jest przydatna podczas przygotowywania całej serii komponentów, automatycznie rozmieszcza siatki na jednej lub wielu płytach konstrukcyjnych. Z poziomu programu można uzyskać dostęp i drukować obiekty ze strony Thingiverse. Dodatkowo, program posiada funkcję znaną z OctoPrint: możesz monitorować i kontrolować swoją drukarkę 3D poprzez kamerę internetową wbudowaną w drukarkę.
Zalety Dzięki MakerBot Print uzyskasz najwyższą możliwą jakość z Twojej drukarki MakerBot. Początkujący pokochają jego łatwość obsługi, podczas gdy zaawansowani użytkownicy docenią pomoc w drukowaniu na większą skalę.
Wady Jeśli zdecydujesz się kupić drukarkę innego producenta 3D, będziesz musiał nauczyć się nowego oprogramowania.
Przeznaczony dla początkujących i zaawansowanych użytkowników, którzy chcą drukować bez kłopotów.
Skąd pobrać Ze strony internetowej MakerBot.
Cena: Darmowy
OS: Windows, Mac
Repetier
Jeśli jesteś gotowy, aby przejść na następny poziom oprogramowania do cięcia 3D, ale chcesz pozostać w ramach open-source, to Repetier jest atrakcyjną opcją. To pradziadek oprogramowania do druku 3D i wciąż preferowany wybór wśród społeczności twórców RepRap.
Ważne jest, aby zauważyć, że ta aplikacja znajduje się w spektrum od średnio-zaawansowanego do zaawansowanego użytkownika. Przedstawiana jako rozwiązanie all-in-one, oferuje obsługę wielu ekstruderów (do 16 ekstruderów!), obsługę wielu slicerów poprzez pluginy i wsparcie dla praktycznie każdej drukarki 3D, drukującej w technologii FDM dostępnej na rynku. Domyślnie zawiera opcje cięcia przy użyciu CuraEngine, Slic3r, lub Slic3r Prusa Edition, w zależności od preferencji użytkownika. Bądź przygotowany na sporo majsterkowania!
Co więcej, Repetier Host oferuje również funkcje zdalnego dostępu, poprzez Repetier Server. Podobnie jak OctoPrint, instalujesz go na Raspberry Pi, dzięki czemu masz dostęp i możesz kontrolować swoją drukarkę 3D z dowolnego miejsca poprzez przeglądarkę na komputerze, tablecie lub smartfonie.
Zalety To ulubione oprogramowanie open-source dla w społeczności RepRap.
Wady Jakość druku jest podobno lepsza w nowszych programach do cięcia 3D, takich jak Cura czy PrusaSlicer.
Przeznaczony dla średniozaawansowanych użytkowników, którzy nie boją się majsterkować.
Skąd pobrać? Ze strony Repetiera.
Cena: Darmowy
OS: Windows, Mac, Linux
ideaMaker
Stworzony przez producenta drukarek 3D Raise3D, ideaMaker jest programem do cięcia, który koncentruje się na oferowaniu przyjaznego dla użytkownika i wszechstronnego doświadczenia. Podczas gdy jest on z pewnością kompatybilny z drukarkami 3D Raise3D, to oprogramowanie do cięcia jest również kompatybilne z większością drukarek 3D FDM. Działa na natywnie skompilowanym, wielowątkowym, 64-bitowym silniku, który umożliwia szybkie prędkości cięcia.
Istnieje wiele funkcji, które mają na celu uproszczenie procesu cięcia, automatyczne generowanie podpór (również ręcznych), naprawianie niedoskonałych modeli i auto-layout dla wielu plików w jednym zadaniu drukowania. ideaMaker jest również korzystny dla cięcia złożonych modeli, ponieważ może automatycznie oddzielać części w złożeniach. Możesz także przeglądać przekroje swoich modeli 3D. Pomimo mnogości ustawień, ideaMaker jest wciąż niezwykle prosty w obsłudze, wymagając zaledwie czterech kliknięć, aby przygotować wydruk 3D.
Kolejną zaletą ideaMakera, poza tym, że jest darmowy, jest to, że ma on również możliwośćzarządzania drukarkami 3D. Możesz śledzić wiele profili drukowania i płynnie przełączać się pomiędzy różnymi ustawieniami drukowania. Możesz również zdalnie monitorować i zarządzać trwającym zadaniem drukowania. Formaty plików wejściowych to STL, OBJ i 3MF, a oprogramowanie może być używane w języku angielskim, koreańskim, japońskim, chińskim i wielu innych.
Zalety Jest łatwy w użyciu i bardzo intuicyjny, co czyni go idealnym dla początkujących lub ekspertów szukających prostego oprogramowania.
Wady Ponieważ jest mniej popularny niż Cura i inne, ma mniej solidną i pomocną społeczność.
Odpowiedni dla początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników szukających łatwego w użyciu i prostego w obsłudze slicera do druku 3D.
Skąd pobrać? Ze strony Raise3D.
Cena: Free
OS: Windows, Mac, Linux
ChiTuBox
ChiTuBox został stworzony z myślą o drukarkach SLA/DLP. Nic dziwnego, skoro ChiTu buduje płyty główne dla najpopularniejszych budżetowych drukarek 3D SLA. Jeśli więc kupujesz niedrogą drukarkę żywiczną, to ChiTuBox będzie odpowiednim wyborem.
Jest łatwy w użyciu, przetwarzanie można zakończyć jednym kliknięciem, a funkcja podglądu pozwala użytkownikom na sprawdzenie wydruku warstwa po warstwie, aby lepiej zrozumieć jak obiekt zostanie zbudowany przez drukarkę 3D. Proces cięcia jest szybki, daje Ci kontrolę nad strukturami podporowymi i działa niezawodnie.
Zalety Ma przyjazny dla użytkownika interfejs, pozwala na automatyczne dodawanie struktur podporowych i radzi sobie z przetwarzaniem wielu plików. ChiTuBox postarał się, aby każdy proces był tak łatwy do zrozumienia, jak to tylko możliwe.
Wady Wiadomo, że w niektórych przypadkach mogą wystąpić problemy z zawieszaniem się programu.
Odpowiedni dla wszystkich poziomów doświadczenia. ChiTuBox posiada rozbudowany system, który na początku może onieśmielać, ale sekcja pomocy technicznej i społeczność może pomóc w rozwiązaniu większości problemów, które można napotkać.
Skąd pobrać? Na stronie głównej ChiTuBox.
Cena: ChiTuBox Free jest…cóż…darmowy. Wersja pro pojawi się wkrótce, ale jej cena nie jest podana na ten moment.
OS: Windows, macOS, Linux
Z-Suite
Z-Suite dedykowany jest głównie maszynom jednego producenta – w tym przypadku Zortraxa – ale program poradzi sobie również z innymi drukarkami. Program posiada ograniczone możliwości edycyjne, pozwalające na podział danego mesh’a na kilka części, czy też jego skalowanie. Ma to być również oprogramowanie do zarządzania farmą druku 3D. Pomimo, że przejrzysty interfejs użytkownika pozostawia użytkownikowi tylko kilka opcji do wyboru, dołączone oprogramowanie spełnia podstawowe potrzeby związane z cięciem. Posiada cztery opcje wypełnienia do wyboru, automatycznie naprawia uszkodzone siatki i pozwala na tworzenie struktur podporowych dla modelu.
Zalety Otrzymujesz program, który jest dopasowany do Twojej marki drukarki 3D.
Wady Po drugiej stronie jest to, że to oprogramowanie do cięcia 3D nie jest dostosowane do innych maszyn.
Nadaje się dla początkujących użytkowników, którzy chcą mieć pewność, że ich wydruki będą perfekcyjne.
Skąd pobrać? Ze strony internetowej Zortrax.
Cena: Darmowy
OS: Windows, Mac
IceSL
IceSL jest ponad wszelką wątpliwość jednym z najbardziej niezwykłych narzędzi dostępnych dla druku 3D. Nie jest to jedynie program do cięcia 3D, ale także narzędzie do modelowania 3D. W lewym oknie, możesz edytować swój mesh bezpośrednio w kodzie Lua. Na pierwszy rzut oka, może się to wydawać przerażającą perspektywą, ale podobnie jak w OpenSCAD, umożliwia to całkiem niezłe modelowanie parametryczne. Środkowe okno to podgląd na żywo.
Po prawej stronie znajduje się szeroki wachlarz ustawień cięcia. Poza typowymi funkcjami, których oczekujemy od slicerów do drukarek 3D (jak wsparcie czy drukowanie dwukolorowe). Kolejną przydatną funkcją jest podgląd G-kodu warstwa po warstwie.
Zalety Zagorzali koderzy pokochają ilość kontroli jaką daje IceSL.
Wady Nie ma wersji Mac
Odpowiedni dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych użytkowników, którzy lubią trzymać swoje drukarki 3D blisko, ale swój G-Code jeszcze bliżej.
Skąd pobrać? Ze strony IceSL.
Cena: Darmowy
OS: Windows, Linux
Astroprint
Ta oparta na chmurze platforma zbudowana jest w oparciu o podobną filozofię jak 3DPrinterOS i OctoPrint. Rzeczywisty hosting drukarek 3D odbywa się za pomocą dedykowanego urządzenia o nazwie Astrobox (w zasadzie Raspberry Pi). Pozwala to na monitorowanie i kontrolowanie drukarki z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu na świecie. Jeśli jesteś fanem tego typu rzeczy.
Jeśli nie masz modelu 3D do wydrukowania, możesz albo pobrać go z jednego ze zintegrowanych serwisów internetowych (jak wyszukiwarka Yeggi), albo pobrać z repozytoriów (jak CGTrader i Thingiverse), albo zaprojektować model 3D od podstaw w internetowych narzędziach do modelowania 3D (jak 3DSlash i Leopoly). W przypadku, gdy Twój model 3D nie chce się poprawnie wydrukować, możesz podłączyć Astroprint do 3DPrintCloud, aby go naprawić. Wreszcie, jeśli nie posiadasz własnej drukarki 3D, możesz zlecić wydrukowanie swoich plików za pośrednictwem serwisu druku 3D i.materialise.
Samo oprogramowanie slicera 3D jest bardzo proste. W trybie prostym, wybierasz materiał i pożądaną jakość. W trybie zaawansowanym, możesz nie cofnąć się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.
Zalety Integracja z wieloma innymi usługami internetowymi.
Wady Podczas gdy Astroprint oferuje przyjazne doświadczenie w cięciu, użytkownicy mają nieco mniejszą elastyczność i kontrolę nad procesem, drukowania w porównaniu z innymi programami.
Nadaje się dla początkujących, którzy nie chcą inwestować czasu i pieniędzy w dedykowane oprogramowanie do druku 3D.
Skąd pobrać? Ze strony internetowej Astroprint.
Cena: Freemium
OS: Przeglądarka, Raspberry Pi, pcDuino
CraftWare
Z interfejsem użytkownika, który wielu porównuje do Simplify3D, CraftWare z pewnością zasługuje na uwagę, ponieważ prezentuje się jako darmowa alternatywa dla popularnego slicera do druku 3D za 150$. Stworzony przez producenta drukarek 3D CraftBot, CraftWare jest kompatybilny z niemal każdą drukarką 3D drukującą w technologii FDM. Pierwszą rzeczą, na którą użytkownicy zwrócą uwagę jest kolorowy i intuicyjny interfejs, który zapewnia pełną kontrolę nad ustawieniami druku 3D.
Inne warte uwagi funkcje obejmują interaktywne zarządzanie drukiem, które skraca całkowity czas budowy i dodaje zoptymalizowane podpory do modelu. Dzięki wizualizatorowi G-code, użytkownicy mogą oglądać każdy wydruk warstwa po warstwie pod każdym możliwym kątem, zapewniając 360-stopniowy widok modelu.
Jak podaje producent, slicer wykorzystuje algorytm, który generuje najlepszą możliwą ścieżkę narzędzia dla drukarki 3D. Dodatkowo, na CraftWare, modele mogą być łatwo skalowane, obracane i klonowane przed ułożeniem na wirtualnej platformie.
Zalety Intuicyjny i kolorowy interfejs, który może konkurować tylko z płatnymi opcjami jak Simplify3D.
Wady Niektórzy użytkownicy twierdzą, że jakość wydruku nie dorównuje Cura lub Simplify3D.
Przeznaczony dla początkujących i zaawansowanych użytkowników, którzy chcą mieć podobne funkcje do Simplify3D, ale bez konieczności płacenia za nie z własnej kieszeni.
Skąd pobrać? Ze strony internetowej CraftBot.
Cena: Darmowy
OS: Windows, Mac, Linux
SelfCAD
SelfCAD, ukierunkowany na cały proces drukowania 3D, w tym projektowanie modeli 3D, to nowa, interesująca opcja. Bardziej jako one-stop-shop dla twórców projektujących swoje modele do druku, oprócz solidnej aplikacji do modeli 3D, SelfCAD wykorzystuje własny slicer w procesie przygotowania do druku.
Rzeczywiście, możesz skierować swój świeżo stworzony model do cięcia, z niezwykle zaawansowanymi kontrolkami przygotowania do druku, plus wszystkie typowe elementy, takie jak wysokość warstwy, gęstość wypełnienia w procentach, prędkość drukowania, i tak dalej. Po prostu pobierz wygenerowany kod G i możesz zaczynać.
Zalety Po pocięciu modelu otrzymujesz szczegółowy podgląd warstwy z suwakiem. Wyświetlany jest również szacunkowy czas wydruku, zużycie materiału i ostateczna waga modelu.
Wady O krok od prawdziwej świetności. Oprogramowanie typu slicer 3D jest wciąż o krok od faktycznego drukowania. Gdybyśmy mogli przesłać G-code bezpośrednio do drukarki za pomocą jakiegoś interfejsu w chmurze, SelfCAD byłby siłą, z którą należałoby się liczyć.
Odpowiedni dla początkujących, którzy chcą projektować obiekty nadające się do drukowania.
Skąd pobrać? Ze strony internetowej SelfCAD
Cena: Darmowa 10-dniowa wersja próbna, 14,99$/miesiąc
3DPrinterOS
3DPrinterOS, to oparta na chmurze platforma stworzona z myślą o profesjonalistach. Integruje ona wszystkie komponenty niezbędne do druku 3D. Nazwa mówi sama za siebie, o co w tym wszystkim chodzi: Podłączasz swoją drukarkę 3D do komputera i hostujesz ją z poziomu przeglądarki lub aplikacji desktopowej. Poza cięciem modelu, 3DPrinterOS zawiera różne opcje naprawy siatki, pobierania z Sketchfab.com lub drukowania na maszynie przemysłowej.
Istnieje darmowy plan, ale ciekawsze funkcje dostępne są dopiero za opłatą, zaczynającą się od 200$. Firma zobowiązała się jednak, że opcja cięcia zawsze będzie darmowa. Zakres obsługiwanych drukarek 3D jest bardzo szeroki, czego można się spodziewać po komercyjnym rozwiązaniu.
Podobnie jak w innych programach do cięcia, użytkownik może wybrać pomiędzy różnymi poziomami skomplikowania („Simple”, „Advanced” i „Expert”). Jako bonus, aplikacja może również oszacować cenę wydrukowanego pliku. Slicer 2 pozwala również na wybór z listy ustawień wstępnych, które można dostosować do swoich potrzeb. Jeśli jednak lubisz precyzyjną kontrolę nad swoimi wydrukami, możesz od razu zagłębić się w zawiłości ręcznego konfigurowania wydruku od podstaw.
Zalety Gdy twój G-code jest wygenerowany, możesz go obejrzeć w „Toolpath Viewer”. Ponadto. jeśli jesteś naprawdę pewny swoich umiejętności, możesz wprowadzić swoje ustawienia slicera jako kod JSON.
Wady Oczywiście, chcielibyśmy korzystać z funkcji premium za darmo. Ale to byłoby po prostu nieuczciwe wobec firmy, prawda?
Przeznaczony dla półprofesjonalistów i profesjonalistów, którzy chcą mieć niezawodne środowisko i workflow do drukowania swoich modeli 3D.
Skąd pobrać? Ze strony internetowej 3DPrinterOS.
Cena: Freemium
OS: Przeglądarka, Windows, Mac
KISSlicer
Nie daj się zwieść akronimowi tego programu, może się on nazywać „Keep It Simple Slicer”, ale w zależności od tego, którą wersję wybierzesz, może być w rzeczywistości całkiem zaawansowanym oprogramowaniem. Niektórzy okrzyknęli go godną alternatywą dla innych narzędzi programowych 3D slicer, inni narzekali na mylący interfejs.
Podczas gdy darmowa wersja jest wystarczająca dla amatorów drukujących tylko z jednego ekstrudera, wersja pro umożliwia drukowanie wielogłowicowe. G-code może być generowany przy minimalnej ilości ustawień. Aby uzyskać zaawansowane ustawienia, należy zakupić wersję pro. Ta wersja pozwala na łączenie wielu plików STL w jeden wydruk.
Zalety KISSlicer jest godną alternatywą dla innych slicerów drukarek 3D na tej liście.
Wady Podczas gdy to oprogramowanie 3D slicer obsługuje większość desktopowych drukarek 3D na rynku, jeśli zdarzy się, że będziesz potrzebował G-code dla drukarki, która nie jest na liście, musisz ręcznie dostosować program.
Nadaje się dla początkujących i zaawansowanych użytkowników, którzy mogą korzystać z funkcji pro.
Skąd pobrać Ze strony internetowej KISSlicer.
Cena: Free, Pro $35, Premium $40
OS: Windows, Mac, Linux, Raspberry Pi
Tinkerine Suite
Większość z narzędzi na naszej liście wykonuje przyzwoitą robotę, biorąc pod uwagę, że generują one G-Code dla niemal każdej drukarki 3D. Jeśli chcesz czegoś więcej niż „przyzwoitego”, spójrz na Tinkerine Suite. Został on zaprojektowany specjalnie dla drukarek 3D z serii Ditto i Litto i szczyci się mianem „najbardziej przyjaznego użytkownikowi oprogramowania do cięcia 3D”. Rzeczywiście, interfejs użytkownika jest nieskomplikowany. Mimo to, ten program do cięcia 3D jest zdolny do podstawowej edycji i tworzeniapodpór dla modeli 3D.
Zalety Tinkerine Suite gwarantuje osiągnięcie najlepszych możliwych rezultatów dla drukarek Tinkerine.
Wady Jeśli zdecydujesz się na zmianę producenta drukarki 3D, będziesz musiał nauczyć się nowego oprogramowania.
Odpowiedni dla początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników, którzy chcą mieć pewność, że ich wydruki są perfekcyjne.
Skąd pobrać? Ze strony internetowej Tinkerine.
Cena: Darmowy
OS: Windows, Mac
SuperSlicer
SuperSlicer, to kolejne oprogramowanie open-source, które zostało ukształtowane przez społeczność druku 3D. Został zaprojektowany do pracy z każdą nowoczesną drukarką 3D, która bazuje na RepRapie, a jego działanie polega na pobieraniu modeli 3D i przekształcaniu ich w instrukcje dla drukarek FFF (Fused Filament Fabrication). Jest w dużej mierze oparty na PrusaSlicer (który jest głównie oparty na Slic3r), więc będzie łatwy w użyciu dla ludzi już zaznajomionych z PrusaSlicer i Slic3r.
Zalety Główną cechą wyróżniającą jest to, jak pomaga w integralności konstrukcji. Użytkownik nie tylko może lepiej dostroić górne powierzchnie, ale także oferuje opcje gęstszych wypełnień i może tworzyć lepsze cienkie ściany.
Wady Podczas gdy SuperSlicer jest dobrym oprogramowaniem, ma wiele słabych stron związanych z Slic3r i Prusa.
Przeznaczony dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych użytkowników. Jest to bardziej techniczna i wyspecjalizowana wersja Prusy i Slic3r, więc spodziewaj się, że będziesz potrzebował głębokiego technicznego zrozumienia tych programów.
Skąd pobrać? Github
Cena: Darmowy
OS: Windows, Linux, MacOS
Pathio
Prace w toku rzadko wyglądają tak imponująco jak Pathio. Zapoczątkowany przez ekspertów druku 3D z E3D, slicer jest darmowy dla użytkowników, ponieważ wciąż znajduje się w fazie beta, oprogramowanie to posiada świetny interfejs użytkownika, który pozwala użytkownikom łatwo się w nim odnaleźć. Dodatkowo, jest łatwy w użyciu dla nowych użytkowników, jednocześnie oferując opcje, które chcieliby mieć zaawansowani użytkownicy.
Zalety Spośród wielu funkcji Pathio, jedną, która wyróżniała się najbardziej jest to, że pozwala na łatwe organizowanie modeli w grupy i umożliwia każdej z nich posiadanie własnych ustawień.
Wady Jest jeszcze w fazie beta, rozwój został wstrzymany, póki co E3D szuka nabywcy.
Nadaje się dla każdego. Pathio, jak na razie, posiada przewodnik dla początkujących, aby pomóc ludziom nowym w druku 3D, a jego oprogramowanie jest wystarczająco zaawansowane, aby zaspokoić potrzeby zaawansowanych użytkowników.
Skąd pobrać? Strona główna Pathio
Cena: Obecnie za darmo. Jednakże, jak wspomniano w sekcji FAQ, będzie on darmowy tylko w fazie otwartej bety.
OS: Windows, MacOS, Linux
Źródło: https://all3dp.com