Jeszcze nie tak dawno temu, najlepsze drukarki 3D definiowane były przede wszystkim przez pryzmat oszczędności kosztów. “Bieg po szczeblach kariery” zrobił wiele, aby druk 3D stał się dostępnym hobby dla zwykłych konsumentów, a pożądane cechy sprzętowe i jakościowe nadal stają się bardziej przystępne, pojawiając się na coraz większej ilości tanich drukarek 3D, które rywalizują z dominującym Enderem 3 firmy Creality.
Po osiągnięciu rozsądnych kosztów sprzętu, jaki jest następny krok? Niektórzy z najwcześniejszych producentów znanych z dobrej jakości sprzętu przeszli na rynek profesjonalnych drukarek 3D, zwiększając swój sprzęt i obsługę klienta do poziomu gwarantującego ceny systemów znacznie przekraczające $2.000 – poza budżetem typowego konsumenta. Pojawiają się jednak inni producenci oferujący drukarki 3D “premium”: rozsądnie wyceniony, wysokiej jakości który są o wiele bardziej atrakcyjne niż pudełko z częściami, które zostaje podrzucone pod drzwi, gdy zamawiasz drukarkę za ~200$.
W związku z tym, że na rynku pojawia się coraz więcej drukarek 3D, które zajmują to środkowe miejsce, uważamy, że nadszedł najwyższy czas, aby wyróżnić kilka wybranych. Lista ta składa się z dostępnych lub nadchodzących drukarek 3D, które oferują lepsze doświadczenia dla wymagających hobbystów, którzy chcą mieć system bardziej niezawodny niż niedrogie maszyny zalewające rynek.
JAK WYBRAĆ DRUKARKĘ 3D PREMIUM
To co dokładnie czyni drukarkę 3D “premium” jest dość subiektywne. Niektórzy ludzie bez wątpienia powiedzą, że jest to przede wszystkim jakość sprzętu, ale my mamy na myśli coś nieco innego. Wszystkie wymienione tu maszyny będą miały doskonałą jakość sprzętu i zapewnienie jakości, ale ogólne doświadczenie będzie czymś, co wzbudza zaufanie i nakłada mniejszy ciężar na użytkownika końcowego.
Oznacza to, że oprócz jakości sprzętu, maszyny będą estetycznie wykonane, będą posiadały najwyższej klasy opakowanie, które zapewni, że drukarka 3D zostanie dostarczona w nieskazitelnych warunkach, proste instrukcje montażu (jeśli w ogóle będzie wymagany montaż), prostą kalibrację i poziom obsługi klienta, który przemówi do konsumentów kupujących produkt, który jest o klasę wyżej. Choć nie jest to ścisły wymóg dla tej listy, drukarki 3D klasy premium zazwyczaj zawierają jakąś niezwykłą cechę, która pomaga im przewyższyć konkurencję pod względem jakości druku lub doświadczenia użytkownika.
Najlepszy wybór: Bambu Lab X1 Carbon
CO JEST W NIEJ FAJNEGO
- Automatyczne poziomowanie platformy Lidar i kalibracja pierwszej warstwy
- Monitorowanie druku oparte na sztucznej inteligencji
- Całkowicie metalowy hot-end z dyszą z hartowanej stali
Firma Bambu Lab dopiero co weszła na scenę w tym roku i zrobiła furorę swoim systemem X1 Carbon, obiecując dość ekstremalne innowacje. Drukarka o wartości 1,449 dolarów zasłużyła na miejsce w naszym rankingu dzięki doskonałym, innowacyjnym funkcjom i średniej cenie w tym segmencie.
X1 Carbon to drukarka 3D CoreXY o objętości roboczej 256 x 256 x 256 mm, która jest całkowicie wypełniona nowymi technologiami. Prawdopodobnie najbardziej imponujące jest to, że wykorzystuje lidar o rozdzielczości 7 mikrometrów do wypoziomowania platformy i sprawdzenia pierwszej warstwy, aby w razie potrzeby ponownie skalibrować liniowe wyprzedzenie. Lidar to technologia laserowa, która ma niesamowite zastosowania w wielu dziedzinach. Technologia ta odbija laser, aby zmierzyć zmienną odległość i powinna zapewnić imponująco dokładny obraz naszych platform i pierwszych warstw – wypaczenia i wszystko.
System wyposażony jest również w system wykrywania druku AI, który – dzięki połączeniu kamery, lidaru i analogowego czujnika siły – pilnuje słabych pierwszych warstw, aby w porę dać znać, że coś jest nie tak. Zawsze dobrze mieć dodatkową parę oczu.
X1 Carbon ma też oczywiście wszystko co najlepsze z typowego hardware’u, którego szukalibyśmy w drukarce 3D. Posiada 574-gramową głowicę narzędziową, która zawiera całkowicie metalowy ekstruder bezpośredni zdolny do osiągania temperatury 300 °C z dyszą z hartowanej stali, odblokowujący drukowanie z bardziej egzotycznych filamentów; system jest w pełni zamknięty i dostarczany z automatycznym systemem materiałowym “AMS”, jednostką do wymiany filamentu, która wygląda jak MMU Prusy. Drukarka jest piętrowa i prawdopodobnie jest najlepszym przykładem, jaki możemy wymyślić, aby być uznanym za “premium”.
Bambu Lab to zupełnie nowa firma, założona przez pięciu byłych inżynierów DJI, którzy pojawili się z kampanią crowdfundingową dla X1 Carbon w maju na Kickstarterze. Zespół złożony z doświadczonych inżynierów powinien pomóc nowej firmie naprawdę przejść przez swoje początki crowdfundingowe dla drukarki. Mimo, że kampania pojawiła się dopiero w maju, Bambu Lab rozpoczęło wysyłkę X1 Carbon w lipcu i już teraz zajmuje się swoim kolejnym produktem – bardziej przystępnym cenowo P1P – który nie był objęty kampanią crowdfundingową. To duży krok naprzód w stosunku do wielu uznanych producentów.
Budżetowy wybór: AnkerMake M5
CO JEST W NIEJ FAJNEGO
- Monitorowanie druku za pomocą sztucznej inteligencji
- Niezwykle krótka droga filamentu
- Przemyślana konstrukcja
Anker, popularny producent kabli do ładowania i innych akcesoriów do telefonów komórkowych, wkroczył do świata druku 3D ze swoją submarką, AnkerMake z kampanią na Kickstarterze, aby sfinansować AnkerMake M5. Przy cenie 759$, M5 jest najbardziej przystępną opcją na tej liście i pozostaje w wysokim przedziale tego, co uznalibyśmy za “budżetowy” druk 3D.
M5 to typowa kartezjańska głowica XZ – bed slinger – z dość przeciętnym polem roboczym 235 x 235 x 235 mm. Posiada bezpośredni ekstruder z przełożeniem 9.37 i podwójną przekładnią dla dobrego, równego nacisku na filament. Posiada również elegancką, wysokiej jakości ramę, która dyskretnie mieści bardziej zaawansowane funkcje i pozwala zaoszczędzić trochę miejsca. Rama ta zawiera wyświetlacz dotykowy i kamerę, która jest kluczowa dla wykrywania awarii przez M5. Kamera wykryje typowe błędy, takie jak przesunięcie warstwy, spaghetti, zablokowana dysza. Drukarka łączy się z siecią Wi-Fi, aby powiadomić użytkowników za pomocą aplikacji AnkerMake, jeśli któraś z tych awarii zostanie zauważona. Poręczne.
W maju Anker ogłosił, że wypuści również V6 Color Engine: jednostkę wielomateriałową, która pozwoli użytkownikom łatwo przełączać się między sześcioma filamentami w trakcie drukowania.
Większe i bardziej zaskakujące twierdzenie firmy Anker jest takie, że M5 będzie pięć razy szybsza niż porównywalne drukarki. Krótka ścieżka filamentu ma w tym pomóc. Już wcześniej zostaliśmy tutaj wprowadzeni w błąd, a Anker jest nowicjuszem w grze o drukarki 3D.
Mimo to, dzięki eleganckiej, metalowej obudowie, kompaktowej konstrukcji z interfejsem umieszczonym na osi X, zintegrowanej kamerze i możliwości wykrywania oraz łączności Wi-Fi, AnkerMake M5 jest z pewnością urządzeniem wysokiej klasy, nawet za rozsądną cenę – co może tłumaczyć wiele emocji wokół niego.
Wybór modernizacji: Original Prusa XL
CO JEST W NIEJ FAJNEGO
- Pięć głowic narzędziowych
- Zaawansowane wykrywanie czujników ogniw obciążeniowych
- Ogromne pole robocze 360 x 360 x 360 mm
Prace nad nią trwały od lat. Duża maszyna CoreXY o objętości 360 x 360 x 360 mm z wymianą narzędzi Prusa Research ma wreszcie rozpocząć wysyłkę w przyszłym miesiącu. Jeśli jednak zastanawiasz się nad jej zakupem już teraz, spodziewaj się, że będziesz musiał poczekać do drugiej połowy 2023 roku, zanim dostaniesz ją w swoje ręce – na pewno będzie wiele zamówień do zrealizowania.
W porównaniu do powyższych maszyn, istnieje kilka kompromisów, które mogą sprawić, że Original Prusa XL będzie wyglądała na mniej premium niż inne, ale jej unikalne cechy więcej niż rekompensują nowości, których może brakować.
Kiedy mówimy, że może wyglądać trochę mniej premium, to dlatego, że w porównaniu do innych drukarek premium, XL jest ściśle funkcjonalny nad formą. Wydaje się, że Prusa pozostała przy zaufanym pokrętle dla swojego interfejsu, używając kolorowego menu, które wygląda tak samo jak w oryginalnej Prusie Mini+. Nie posiada zintegrowanej kamery ani AI, ale ma funkcję wykrywania błędów w druku. Jest to możliwe dzięki niesamowicie zaawansowanemu ekstruderowi, zwanemu Nextruder, który jest absolutnie naładowany funkcjami – opatentowanym ogniwem obciążeniowym dla “zawsze doskonałej pierwszej warstwy”, jak również wykrywaniem awarii druku i brudnej dyszy. Może się również pochwalić niestandardową dyszą E3D, termistorem na wypadek przegrzania, przekładnią planetarną 1:10 oraz dedykowanym procesorem, który pomaga w pracy bez nadmiernego obciążania płyty głównej drukarki. Dodajmy do tego możliwość precyzyjnej wymiany narzędzi, która pozwoli użytkownikom nie tylko na wymianę materiałów w trakcie drukowania, ale także na przełączanie się pomiędzy technologiami takimi jak CNC i grawerowanie laserowe (choć Prusa Research nie powiedziała jeszcze zbyt wiele o głowicach narzędziowych dla tych funkcji, a ich uruchomienie może zależeć od użytkownika końcowego), a otrzymamy jedną potężną maszynę do pracy.
Oryginalna Prusa XL posiada również kilka wspaniałych funkcji jakościowych, które sprawiają, że maszyna jest łatwa w codziennym użytkowaniu – tak jak byśmy tego oczekiwali od systemu klasy premium. Zintegrowane Wi-Fi na płycie XLbuddy, obudowa pomagająca w obróbce niektórych bardziej wrażliwych na temperaturę materiałów oraz segmentowa platformę podzieloną na 16 indywidualnie adresowalnych sekcji, dzięki którym użytkownicy nie muszą zawsze podgrzewać tej ogromnej objętości dla małych części; Twoje rachunki za prąd będą Ci wdzięczne. Ale to tylko kilka z elementów, które sprawiają, że XL jest tak interesujący. Jest jeszcze wiele szczegółów, które Prusa ujawniła na temat tej maszyny.
Żródło: https://all3dp.com