Drukarka 3D 3-in-1 to rzadki okaz. Niewielu producentów próbuje swoich sił w opanowaniu kilku procesów narzędziowych. Jeszcze mniej udaje się je zunifikować w jeden prosty w obsłudze pakiet. Od tych, którym się to udało, pochodzi cała gama maszyn we wszystkich kształtach i rozmiarach, obejmująca zarówno małe i osobiste projekty dla domu, jak i platformy produkcyjne przeznaczone do użytku profesjonalnego.
Po zapoznaniu się z niektórymi z nich i zbadaniu innych, oto nasze spojrzenie na najlepsze drukarki 3D 3 w 1, które warto poznać już teraz.
Snapmaker Artisan
Najnowszy system 3w1 od Snapmakera jest pod każdym względem ulepszeniem naszej poprzedniej topowej drukarki 3D 3w1 – Snapmakera 2.0. Jest to w dużej mierze kontynuacja wcześniej udanego projektu – i to nie jest zła rzecz. Większość z tego co oferuje Artisan można osiągnąć poprzez upgrade do Snapmakera 2.0, ale rzeczy są przeniesione na wyższy poziom z zauważalnie lepszą jakością sprzętu i implementacji. Poza tym, niektóre zmiany, takie jak wymiana narzędzi, wyróżniają się, ale system jest prostą kontynuacją tego, co Snapmaker już wcześniej zrobił dobrze.
Konkretnie, system ruchu Artisana, wrzeciono CNC i laser są mocniejsze niż w modelu 2.0; możliwości druku 3D zostały rozszerzone do domyślnej możliwości podwójnej ekstruzji, a wymiana narzędzi jest dopracowana do perfekcji w uproszczonym systemie, dzięki czemu regularna wymiana jest rozsądną perspektywą.
Wspominaliśmy o tym już dwukrotnie, więc wymaga to nieco głębszego komentarza. Wymiana narzędzi to chyba największa przewaga Snapmaker Artisan nad konkurencją. Moduły można wymienić bez użycia narzędzi w ciągu zaledwie 60 sekund, po prostu uruchamiając procedurę wymiany modułów i przerzucając kilka dźwigni ciernych. Uruchom kreator kalibracji i gotowe. To wszystko, co sprawia, że wymiana narzędzi w Artisanie jest o wiele bardziej rozsądną perspektywą niż w przypadku większości urządzeń 3 w 1.
Nowy moduł laserowy podwaja moc w porównaniu Snapmakera 2.0 poprzez połączenie dwóch laserów diodowych o mocy 5 W, tworząc pojedynczą wiązkę o mocy 10 W. Jest on w stanie ciąć drewno o grubości do 8 mm w czystym pojedynczym cięciu, a także prostsze materiały, takie jak akryl i skóra. Głowica laserowa jest również najprostszym z trzech zestawów narzędzi do wykorzystania z towarzyszącym oprogramowaniem Snapmaker, Luban. Luban nie daje takiej głębi, jak coś bardziej specjalistycznego, jak Lightburn, ale spełnia swoje zadanie.
Ten sam sentyment przenosi się na oprogramowanie sterujące funkcjonalnością druku 3D Artisana. Nawet dodając do tego podwójną głowicę do druku wielomateriałowego, druk 3D Artisana jest najlepszy jaki kiedykolwiek był dostępny w Snapmakerze, z wbudowanymi procedurami kalibracyjnymi, które są proste i skuteczne – czyniąc z tego, co może być raczej frustrującym zadaniem, rzecz nieistotną.
Budżetowy wybór: Snapmaker 2.0
Snapmaker to hit finansowany na Kickstarterze, którego droga była bardzo długa. Na początku był Snapmaker Original, kompaktowa drukarka 3D 3 w 1, grawerka laserowa i maszyna CNC, która zapewniała wysoką jakość wykonania dzięki metalowym komponentom i wszechstronności w przystępnej cenie. Ta maszyna, choć świetna, była również dość ograniczona – przede wszystkim przez maleńką objętość, z którą trzeba było pracować.
Snapmaker 2.0 rozwiązuje ten problem, a nawet więcej. Kolejny hit z Kickstartera, jest większy, wytrzymalszy, ma inteligentne funkcje, które pomagają w pracy i spełnia obietnicę modułowości z pierwszymi kilkoma aktualizacjami dostępnymi dla maszyny, w tym modułem obrotowym, oddzielnym wyłącznikiem awaryjnym i modułem magistrali CAN do zarządzania wszystkimi dodatkami.
Początkowo dostępne w trzech rozmiarach, po późniejszym odświeżeniu serii Snapmaker 2.0 pozostały tylko dwa większe modele: A250T i A350T. Ich objętość robocza wynosi odpowiednio 230 x 250 x 235 mm i 320 × 350 × 330 mm. Ceny zaczynają się od 1.199 dolarów za A250T, a kolejne kilkaset dolarów dostaje większy A350T. Są one funkcjonalnie identyczne.
Testowaliśmy pierwszą generację Snapmaker 2.0 A350 i stwierdziliśmy, że jest wyjątkowo zgrabna i ma spory potencjał. Zespół Snapmakera ciężko pracował nad rozwiązaniem wielu problemów. Wśród poprawek, nowszy A350T może pochwalić się lepszymi modułami liniowymi z innym skokiem śruby prowadzącej w porównaniu do poprzedniej maszyny (dla szybszej pracy), nowymi sterownikami silników krokowych TMC2209 dla cichszej pracy i zasilaczem, który reaguje na chłodzenie w zależności od temperatury, a nie stale i głośno.
Poza solidną, całkowicie metalową konstrukcją (co w konsekwencji oznacza, że jest dość ciężki), Snapmaker 2.0 oferuje możliwości druku 3D, CNC i grawerowania laserowego, które są więcej niż “tylko wystarczające”, aby uczynić go prostym urządzeniem o wszechstronnym zastosowaniu. W przypadku drukowania 3D, automatyczne poziomowanie platformy eliminuje wysiłek związany z przygotowaniem do druku, a zdejmowana magnetyczna podkładka ułatwia usuwanie wydruków. Rzeźbienie i cięcie CNC jest możliwe dzięki płycie MDF z wieloma miejscami do mocowania i tuleją zaciskową ER-11 do różnorodnych zastosowań bitów. Wreszcie, podczas pracy z laserem, głowica wyposażona jest w kamerę, która rejestruje materiał i obszar roboczy, umożliwiając ustawienie zadania i wiedząc, że zostanie ono wypalone dokładnie tam, gdzie trzeba.
Wszystko to otrzymujesz wraz z estetycznym interfejsem dotykowym, łącznością Wi-Fi oraz oprogramowaniem, które uległo znacznej poprawie w całym cyklu życia modelu 2.0, co sprawia, że wszystko to łączy się w całość. Nie wspominając o przydatnych dodatkach, takich jak moduł obrotowy do pracy w cylindrach i przycisk zatrzymania awaryjnego (niezbędny przy intensywnym użytkowaniu CNC).
Krótko mówiąc, Snapmaker 2.0 A350T to wszechstronne urządzenie, które powinno zapewnić komfortowe doświadczenie we wszystkich dziedzinach druku 3D, CNC oraz grawerowania i cięcia laserowego.
Wybór ulepszeń: Zmorph Fab
Jeśli brakuje Ci miejsca w warsztacie, ale nie brakuje Ci pieniędzy na drukarkę 3D 3 w 1, CNC i grawerkę/przycinarkę laserową, to wysoce dopracowany Zmorph Fab jest z pewnością dobrym rozwiązaniem. Zamknięta w standardzie i zbudowana jak czołg, Fab korzysta również z zaawansowanego oprogramowania Voxelizer, które pozwala na konfigurację wszelkiego rodzaju zmiennych dotyczących Twojej pracy – może on poradzić sobie z wydrukami w dwóch kolorach lub materiałach za jednym zamachem (pod warunkiem posiadania odpowiedniej głowicy), co daje mu dodatkową wszechstronność, której brakuje innym opcjom 3 w 1.
Zmorph Fab jest unowocześnioną maszyną, którą dobrze znamy, jest to czwarta generacja maszyny all-in-one.
Zmiany w stosunku do poprzedniej maszyny VX nie są drastyczne, ale też nie muszą być. VX był wspaniałą maszyną. Wśród niezliczonych ulepszeń i optymalizacji Fab potrafi rozpoznać, która głowica jest podłączona, co eliminuje możliwość popełnienia błędu przez użytkownika podczas ustawiania nowych narzędzi – proces ten zajmuje nie więcej niż 60 sekund według Zmorph. Jakość powietrza jest również w centrum uwagi nowej maszyny, która teraz zawiera system filtracji HEPA/Carbon, aby usunąć większe cząstki z powietrza wewnątrz obudowy. To pozycjonuje Fab jako opcję do pracy w klasie lub biurze.
Przy wymiarach 250 x 235 x 165 mm, objętość robocza nie jest największa – jest mniejsza niż w Snapmaker 2.0 A350T – ale jest wystarczająca dla ogólnego druku.
Co ważne, Fab zachowuje możliwość stosowania zarówno filamentu 1,75 mm jak i 2,85 mm – coś co daje mu przewagę nad większością drukarek 3D typu all-in-one. Podgrzewana platforma osiąga teraz temperatury do 115°C.
Żródło: https://all3dp.com