Thingiverse, to największa na świecie internetowa kolekcja bezpłatnych plików do drukowania 3D, która utrzymuje jedną z najbardziej aktywnych społeczności internetowych entuzjastów druku 3D.
Thingiverse, to dobrze prosperujący zasób, w którym projektanci swobodnie dzielą się swoją pracą z większą społecznością. Obsługują ponad 2 miliony modeli do druku 3D, a kreatywni projektanci przesyłają ich coraz więcej każdego dnia. Ich witryna jest podzielona na określone podkategorie, które pomagają twórcom znaleźć to, czego szukają i ma wiele funkcji społecznościowych, aby utrzymać zaangażowanie użytkowników.
Nie zawsze jednak możesz znaleźć to, czego szukasz w tym ogromnym archiwum plików do drukowania 3D jakim jest Thingiverse. Na szczęście istnieje wiele alternatyw z porównywalnie wysokiej jakości wyborem plików, aby poszerzyć wyszukiwanie. W tym artykule mamy dla Ciebie listę najlepszych alternatyw Thingiverse!
KRYTERIA DOBORU
Na naszej liście wzięliśmy pod uwagę kilka kluczowych cech, które sprawiają, że Thingiverse jest świetne:
Koszt: Wszystkie projekty w Thingiverse są bezpłatne, więc wartościowe alternatywy zawierają dużą różnorodność bezpłatnych projektów.
Doświadczenie użytkownika: Thingiverse ma miliony projektów zorganizowanych w podkategorie i filtry ułatwiające wyszukiwanie. Mają przydatne funkcje społecznościowe, takie jak „makes” (wydruki społecznościowe), remiksy, ulubione i kolekcje.
Skoncentrowanie się na drukowaniu 3D: Chociaż istnieje wiele repozytoriów modeli 3D, nie wszystkie z nich są nastawione na drukowanie 3D. W tym artykule wymieniamy repozytoria, które będą odpowiednie dla użytkowników drukarek 3D.
Cults jest obecnie drugim pod względem popularności repozytorium i rynkiem poświęconym drukowi 3D – i szybko się rozwija. Według strony internetowej był to pierwszy niezależny rynek tego rodzaju, gdy został założony w 2014 roku. To imponujące, biorąc pod uwagę mały, trzyosobowy zespół zarządzający.
Jako rynek, Cults oferuje pliki zarówno za darmo, jak i do kupienia. Większość cen jest symboliczna, ale jak w większości ,,marketplaces” są one ustalane przez projektanta. Ich kolekcja ponad 344 000,00 plików jest zorganizowana za pomocą prostego systemu kategorii, który nie zagłębia się w szczegółowe podkategorie. Nie ma żadnych filtrów, aby pomóc zawęzić wyszukiwanie podczas zwykłego przeglądania, ale kilka, jak “free”, pojawi się dla wyszukiwanych terminów. Uwielbiamy ich losowy przycisk, który jest po prostu świetny.
Cults ma najbardziej znane funkcje społeczności, takie jak marki, polubienia i kolekcje, ale nie ma remiksów. Warto zauważyć, że marki mają własną sekcję w górnym menu nawigacyjnym, w której gromadzone są najnowsze wydruki społeczności, aby wszyscy mogli je zobaczyć. Prowadzą również regularne konkursy o tematyce druku 3D, w których członkowie mogą wygrać wspaniałe nagrody.
Koszt: bezpłatne i płatne projekty, choć nie tak łatwe do filtrowania jak inne strony internetowe.
Doświadczenie użytkownika: Ponad 344 000 projektów. Dziesięć kategorii plików, ale żadne podkategorie i filtry nie są dostępne tylko w przypadku wyszukiwania słów kluczowych.
Najważniejsze informacje: Dedykowana sekcja dla najnowszych wydruków społeczności, sponsorowanych konkursów i interesującego losowego przycisku.
MyMiniFactory to rynek druku 3D, który rozpoczął działalność w 2013 r. od ręcznego wybierania sprawdzonych projektów i sprzedaży modeli ze swojej przestrzeni biurowej. Stopniowo zaczęli współpracować z projektantami i ostatecznie utworzyli rynek online.
Istnieje duży wybór modeli, zarówno za darmo, jak i do kupienia, ale MMF wydaje się szczególnie wyróżniać w przypadku modeli gier stołowych. Modele bezpłatne i płatne są oddzielone w górnym menu nawigacyjnym i oba są uporządkowane według określonych podkategorii. Ich członkostwo premium zapewnia zniżki i fajne funkcje, takie jak drukowanie bezpośrednie (slicer-free).
Jedną z wyróżniających cech jest to, że MyMiniFactory jest kuratorem społeczności. Każdy plik musi przejść test oprogramowania i zostać przetestowany przez społeczność, zanim będzie publicznie dostępny, co zmniejsza liczbę błędów drukowania. Organizują regularne konkursy i mają system kampanii i crowdfunding w stylu Kickstarter dla wyjątkowo wysokiej jakości projektów.
MMF ma silnego ducha społeczności i oprócz zwykłych funkcji i treści repozytorium, zachęca użytkowników do tworzenia blogów, zdjęć i udostępniania skanów 3D za pomocą fotogrametrii smartfonów – które MMF następnie przetwarza za darmo. Dostępna jest nawet sekcja „Pomysły”, w której można uzyskać opinie społeczności na temat twoich koncepcji projektowych!
Koszt: projekty bezpłatne i płatne. Członkostwo premium z rabatami i atrakcyjnymi dodatkami, takimi jak drukowanie ,,slicer-free”.
Doświadczenie użytkownika: Oddzielone bezpłatne i płatne przeglądanie z wieloma podkategoriami, aby zawęzić wyszukiwanie. Pliki w 100% zweryfikowane przez społeczność, aby zmniejszyć liczbę błędów drukowania.
Najważniejsze informacje: Konkursy partnerskie, darmowe wsparcie dla skanowania 3D smartfonów i sekcja pomysłów do weryfikacji koncepcji społeczności.
CGTrader, to wyjątkowo zorientowana na projektantów platforma do modeli 3D. Został założony w 2011 roku jako rynek online, na którym można było kupować i sprzedawać treści 3D, nie tylko pliki do druku 3D, zapewniając najlepsze wrażenia dla projektantów.
CGTrader ma prawie 1,2 miliona modeli zarówno darmowych, jak i płatnych, które można łatwo filtrować. Obejmuje to pliki niezoptymalizowane pod kątem drukowania 3D, więc najlepiej przejrzeć sekcję 3D Print Models. Podkategorie stają się bardzo szczegółowe, ale nie można ich stosować przy wyszukiwaniu słów kluczowych. Dostępny jest unikalny przycisk, który oferuje projektantom niższą cenę niż podana przez nich oraz fajny program lojalnościowy, który nagradza powtarzających się klientów kredytami, które można wymienić na do 30% zniżki na kwalifikujące się zakupy.
Sekcja społeczności zawiera wiele samouczków stworzonych przez użytkowników i aktywne forum. Najbardziej wyróżnia się sekcja Freelance 3D Projects firmy CGTrader, w której klienci mogą zamieszczać oferty prowizji dla projektantów, do których mogą się łatwo aplikować. Podobnie jak w przypadku strony internetowej, zlecenia nie ograniczają się do modeli do druku 3D, a ich zakres sięga od figurek z gier planszowych po tekstury. Na każdym modelu znajduje się również przycisk „hire me”, aby pozyskać konkretnych projektantów, jeśli interesuje Cię ich praca.
Koszt: bezpłatne i płatne projekty, które można łatwo filtrować. Obejmuje opcję oferowania innych cen niż podane.
Doświadczenie użytkownika: 1,2 miliona projektów, ale nie wszystkie do druku 3D. Łatwy filtr do oddzielenia darmowych i płatnych modeli oraz wiele podkategorii do zawężenia przeglądania. Dobre samouczki społecznościowe i forum.
Najważniejsze informacje:
Sekcja Freelance 3D Projects do składania zapytań i znajdowania zleceń oraz przycisk “hire me” na stronach modeli, aby pozyskać konkretnych projektantów.
Prusa Printers to, jak można się spodziewać, repozytorium towarzyszące Prusa Research. Wszystkie projekty są całkowicie bezpłatne, więc jest to dobra alternatywa, jeśli wolisz całkowicie uniknąć opłat za modele do druku 3D.
Na stronie znajdziesz ponad 40 000 projektów, z określonymi podkategoriami i szczegółowymi filtrami, które obejmują model drukarki 3D, średnicę dyszy, czas drukowania i ilość filamentu. Opcja wyszukiwania wstępnie pokrojonych modeli (plików z G-code) jest bardzo przydatna w przypadku szybkich wydruków.
Blog Prusa Printer zawiera wiele praktycznych list, poradników i oczywiście nowości Prusa Research. Posiadają regularne treści projektowe z nagrodami w stylu Prusy, w tym z drukarką 3D. Mają większość znanych funkcji społeczności, w tym polubienia, kolekcje i remiksy, ale nie mają marek. Mają jednak „user print files”, co jest przydatne do znalezienia tych wstępnie pokrojonych wersji pliku lub niewielkich odmian, które nie stanowią „remiksu”. Podobnie jak Thingiverse mają również funkcję grup, dzięki czemu możesz łatwo śledzić społeczności lub interesujące Cię tematy i być na bieżąco z najnowszymi projektami.
Koszt: 100% za darmo.
Doświadczenie użytkownika: Dobra podkategoria i wiele filtrów, aby zawęzić wyszukiwanie. Typowe funkcje społeczności, aktywne forum i konkursy z hojnymi nagrodami w stylu Prusy.
Najważniejsze cechy: Filtry wyższego poziomu, w tym model drukarki, czasy drukowania, średnica dyszy i inne. Wstępnie pokrojone pliki do bezpośredniego pobrania G-code. Grupy ułatwiające śledzenie tematów lub interesujących społeczności.
Pinshape, to rynek towarzyszący Formlabs, który mówi, że ich misją jest sprawienie, aby drukowanie 3D było proste i przyjemne. Witryna była niezależna, gdy została uruchomiona w 2013 roku, ale została przejęta przez Formlabs w 2016 roku.
Modele na Pinshape są zarówno bezpłatne, jak i płatne z filtrem, aby łatwo je oddzielić. Są one podzielone na siedem kategorii bez podkategorii, ale mają dodatkowe filtry do określania drukarek 3D, cen i licencji. Każdy projekt ma również przydatny znacznik, który pokazuje, czy jest zoptymalizowany pod kątem drukowania FDM lub SLA. Istnieją typowe funkcje społecznościowe, takie jak wydruki społecznościowe, polubienia i kolekcje, ale nie ma remiksów.
Niestety, wydaje się, że prowadzenie Pinshape’a nie jest już tak aktywne. Sekcje bloga i konkursu nie były aktualizowane od 2018 roku, a aktywność społeczności na forum jest niewielka.
Wyróżniającą cechą Pinshape jest centrum edukacyjne z przewodnikami obejmującymi projekty oprogramowania i sprzętu, przetwarzanie końcowe, materiały do drukowania 3D i nie tylko. Zapewniają nawet plany lekcji dla nauczycieli, którzy chcą wprowadzić uczniów w druk 3D. Poradniki w dziale edukacja są świetne, ale niestety też dość przestarzałe.
Koszt: bezpłatne i płatne projekty, które można łatwo odfiltrować od siebie.
Doświadczenie użytkownika: Dobre filtry, w tym jeden do określania modeli drukarek, ale bez podkategorii.
Najważniejsze informacje: Świetna sekcja edukacyjna, warta sprawdzenia dla tych, którzy są nowicjuszami w drukowaniu 3D, ale jest raczej przestarzała.
3DExport to jeden z najstarszych rynków 3D, który powstał w 2004 roku. Ich projekty nie ograniczają się jednak wyłącznie do drukowania 3D i obejmują modele 3D, tekstury CG i inne.
Katalog 3DExport zawiera ponad 250 000 projektów, zarówno bezpłatnych, jak i płatnych z filtrem ułatwiającym ich oddzielenie. Z tego około 30 000 jest wymienionych jako pliki do druku 3D, ale mniej niż 1000 z nich jest bezpłatnych. Istnieje dobra podkategoria, która pomaga znaleźć to, czego szukasz, oraz kilka dodatkowych filtrów, aby określić typ pliku i kilka innych szczegółów.
W 3DExport znajduje się spora sekcja samouczków z prawie 100 bezpłatnymi i bardzo szczegółowymi przewodnikami po modelowaniu 3D, które poprowadzą Cię krok po kroku przez procesy projektowania za pomocą nagranego wideo. Są jednak trochę przestarzałe, wszystkie pozornie opublikowane w 2017 roku.
Wyjątkowo 3DExport oferuje konwersję plików, aby zapewnić, że projekty są zawsze w wymaganym formacie. Jeśli plik nie zadziała, możesz skorzystać z 24-godzinnej gwarancji zwrotu pieniędzy.
Koszt: Dostępne są modele bezpłatne i płatne, ale tylko ograniczony wybór jest bezpłatny. Zwroty są dostępne w ciągu 24 godzin od zakupu.
Doświadczenie użytkownika: dobra kategoryzacja z określonymi podkategoriami i kilkoma filtrami w celu dalszego zawężenia wyników.
Najważniejsze informacje: konwersje plików na życzenie. Bardzo szczegółowe samouczki wideo, ale wygląda na to, że nie są dodawane kolejne.
YouMagine, to repozytorium założone przez współzałożyciela Ultimakera i skupiające się na udostępnianiu modeli open source do wspólnej iteracji projektów druku 3D.
YouMagine, to całkowicie darmowa baza danych. Sugerują, że wszystkie projekty są open source, ale projektanci mogą wybrać preferowaną licencję podczas przesyłania. Istnieje duży wybór kategorii do sortowania ponad 18 000 modeli, ale bez podkategorii.
W YouMagine znajduje się typowy zestaw funkcji, w tym ulubione, kolekcje, remiksy (pochodne) i wydruki społecznościowe. Każda strona modelu ma również sekcję „issues” do śledzenia zadań, błędów i żądań, co wydaje się świetnym narzędziem do współpracy. Mówi o koncentracji witryny na projektach społeczności open-source.
Niektóre wyróżniające się funkcje to przeglądarka plików 3D oparta na przeglądarce, która umożliwia szczegółowe sprawdzenie wszystkiego przed pobraniem, oraz interfejs API dostępny dla programistów.
Koszt: 100% za darmo.
Doświadczenie użytkownika: dobra kategoryzacja, ale brak podkategorii. Typowe funkcje repozytorium.
Najważniejsze informacje: Sekcja „issues” zachęcająca do współpracy społeczności. Podgląd plików w przeglądarce i obsługiwany interfejs API.
BONUS: UNIKALNE REPOZYTORIA
Repozytoria i rynki są świetnym źródłem dla niemal każdej potrzeby drukowania 3D, ale czasami możesz potrzebować pliku, który jest trochę trudniejszy do zdobycia lub wymaga określonego poziomu jakości.
Na szczęście muzea i inne podmioty publiczne czasami oferują bezpłatne modele 3D do celów edukacyjnych, konserwacyjnych lub ułatwiających dostęp. Mogą to być skany treści muzealnych lub wkłady szerszej społeczności, ale zazwyczaj są one bardzo wysokiej jakości. Z drugiej strony modele te nie zawsze są zoptymalizowane pod kątem drukowania 3D, więc przed drukowaniem może być konieczne dostosowanie lub przekonwertowanie plików.
W tych publicznych repozytoriach nie znajdziesz wielu funkcji społecznościowych, jeśli w ogóle, ale są one prawdopodobnie najlepszymi darmowymi źródłami plików do druku 3D w swoich niszach.
NASA udostępnia bezpłatne repozytorium CAD z modelami 3D technologii i punktów orientacyjnych organizacji. Robisz dioramę lądowania na Księżycu? Tutaj szybko znajdziesz szczegółowe modele powierzchni księżyca, lądowników księżycowych, statków kosmicznych, łazików lub czegokolwiek innego, czego potrzebujesz.
Nie wszystkie te projekty są zoptymalizowane pod kątem druku 3D, ale NASA stara się wspierać entuzjastów. Posiadają sekcję poświęconą projektom do druku 3D ze znacznikami wskazującymi zweryfikowane pliki. Podają również adres e-mail, aby poinformować o wszelkich trudnościach podczas drukowania 3D – prawdopodobnie po to, aby dostosować projekty lub po prostu przekazać to, czego się nauczyłeś w przyszłości.
African Fossils, to organizacja zajmująca się publiczną edukacją prehistorii z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Robią to, udostępniając ogólnodostępne repozytorium wysokiej jakości skamieniałości, które zostały zeskanowane za pomocą fotometrii z zamontowaną kamerą SLA. Chociaż nie są specjalnie przystosowane do drukowania 3D, pliki są łatwo używane przez entuzjastów. Prawie wszystkie są również widoczne w ich interfejsie 3D w przeglądarce.
Istnieje mnóstwo plików do sortowania, więc African Fossils kategoryzuje swoje skany na hominidy, zwierzęta i narzędzia, a także pozwala użytkownikom filtrować selekcje według wieku kopalnego. Chcesz drukować dokładne ludzkie czaszki na przestrzeni wieków? To jest to miejsce, w którym należy szukać.
NIH 3D Print Exchange
NIH 3D Print Exchange jest darmowym repozytorium CAD biomedycznego National Institute for Health. Jak można się spodziewać, znajdują się tam projekty naukowe typu open-source, takie jak modele anatomiczne i molekularne, ale także modele przydatnych przyrządów laboratoryjnych. Projekty są wyselekcjonowane, więc użytkownicy nie powinni być zmuszeni do przekopywania się przez niedokładne lub źle zoptymalizowane pliki, aby znaleźć to, czego szukają.
Na stronie znajduje się kilka tutoriali ukierunkowanych na projektowanie biomedycznych modeli 3D, aby pomóc potencjalnym współpracownikom. Jest tam również więcej funkcji społecznościowych niż w podobnych publicznych bazach danych. Wydaje się, że system kuratorski pomógł NIH podczas pandemii COVID-19. Byli oni w stanie określić, które projekty są potrzebne społeczności medycznej i które potrzeby zostały już zaspokojone, dzięki czemu ich baza danych nie została zalana tysiącami niepotrzebnych wariantów modeli.
Licencja: Tekst „ Best Thingiverse Alternatives in 2021” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Źródło: All3DP