Najlepsze drukarki 3D 3 w 1 / CNC / grawer laserowy w 2021 roku

Najlepsze drukarki 3D 3 w 1 / CNC / grawer laserowy w 2021 roku

Sprawdź nasz przewodnik dla kupujących, dotyczący najlepszych drukarek 3D 3 w 1, aby połączyć zalety wycinarki CNC, grawera laserowego i innych elementów w desktopowej obudowie.

Nasze propozycje drukarek 3 w 1 3D z 2021 r.

Creality CP-01

Obraz najlepszej drukarki 3D 3 w 1 / CNC / grawer laserowy: Creality CP-01
 • Nazwa drukarki Creality CP-01
 • Głowice narzędziowe Druk 3D, frezowanie CNC, grawerowanie/cięcie laserowe
 • Obszar roboczy 200x200x200mm
 • Cena rynkowa (USD, ok.) 600 

Wielofunkcyjna drukarka 3D od firmy Creality, która wypuściła na rynek wiele wartych uwagi budżetowych drukarek 3D. CP-01, to urządzenie podobne do Snapmaker, które łączy drukowanie 3D, grawerowanie laserowe i cięcie CNC w kompaktowej maszynie.

Za ~600 USD otrzymujesz dość duże pole robocze o wymiarach 200 x 200 x 200 mm, stół do drukowania z teksturowanego szkła i ogólnie dość dobrą wydajność, która wynika częściowo z wyposażenia drukarki w ekstruder typu direct z podwójną przekładnią podawania filamentu – wraz z głowicą laserową o mocy 0,5 W do grawerowania wektorów i obrazów czarno-białych oraz wrzecionem o prędkości 4800 obr./min do rzeźbienia.

Przyglądając się temu jak wygląda CP 01, mamy tu do czynienia z typową plątaniną okablowania, uporządkowaną dzięki zintegrowanej skrzynce sterowniczej i jednostce zasilającej, stanowiącej podstawę maszyny. Wszystkie wejścia i wyjścia znajdują się z tyłu maszyny, co może być kłopotliwe przy zmianie głowic narzędziowych. Jednak używając złączy łatwego zwalniania do komunikacji między kontrolerem a głowicą narzędzia, podłączenie ich powinno być łatwe, mimo że trudno jest do nich sięgnąć.

Trzy śruby mocują daną głowicę narzędziową do przesuwanej w osi X płyty montażowej – nie do końca szybkie rozwiązanie, ale stosunkowo trywialne zadanie.

CP-01 jest dostarczany – wraz z Creality Slicer – z oprogramowaniem Creality Workshop, które łączy przygotowanie pracy dla funkcji głowicy do grawerowania i CNC w minimalistycznym pakiecie, który wykonuje to zadanie. To proste – może trochę zbyt proste – i pozwala zacząć tworzyć w ciągu zaledwie kilku minut.

Snapmaker 2.0

Obraz przedstawiający najlepszą drukarkę 3 w 1 3D/ CNC/ grawer laserowy: Snapmaker 2.0
Snapmaker 2.0 to drukarka 3D, grawer/wycinarka laserowa i frezarka CNC.
 • Nazwa drukarki Snapmaker 2.0
 • Głowice narzędziowe Druk 3D, frezowanie CNC, grawerowanie/cięcie laserowe
 • Obszar roboczy Do 320 x 350 x 330 mm (w zależności od modelu)
 • Cena rynkowa (USD, ok.)Od 1200

Snapmaker 2.0 przewyższa Snapmaker Original pod wieloma względami, nie tylko ze względu na oszałamiające ~8 milionów dolarów, które zebrał na Kickstarterze, bijąc rekordy i ustanawiając niebotyczne oczekiwania.

Dostępny w trzech rozmiarach, mniejszy A150 może być uważany za bezpośredni zamiennik Snapmaker Original, zastępując obszar roboczy 125 x 125 x 125 mm przestrzenią 160 x 160 x 145 mm. Głównym atutem drukarki są trzy główne głowice narzędziowe, dzięki którym możliwe jest drukowanie 3D, grawerowanie laserowe i cięcie CNC.

Według Snapmaker, firma zrealizowała swoje zobowiązania na Kickstarterze w 2020 roku i teraz skupi się na opracowywaniu nowych głowic narzędziowych i dodatków do maszyny. Od października 2020 r. opracowywany był nowy moduł obrotowy do pracy na okrągłych obiektach, który podobno będzie kompatybilny z modelami A250 i A350.

Redakcja All3DP przetestowała większy wariant A350 i stwierdziła, że jest wyjątkowo poręczny i ma duże możliwości. Byłoby zaniedbaniem z naszej strony, powiedzieć, że jest idealny, ale testowanie nowego produktu na tak wczesnym etapie jego cyklu życia musiało spowodować problemy. Nie polegalibyśmy jeszcze na nim w środowisku zawodowym, ale jest idealny do projektów osobistych.

Snapmaker 2.0 to urządzenie 3 w 1 o najlepszym współczynniku bang-to-buck, zwłaszcza A350, który oferuje obszar roboczy 320 x 330 x 350 mm do drukowania, laserowania i cięcia CNC.

Zarządzanie wszystkimi funkcjami Snapmakera 2.0 odbywa się za pomocą oprogramowania Snapmaker Luban. W momencie publikacji tego artykułu, część związana z drukiem 3D jest nieco nieelastyczna w porównaniu do współczesnych slicerów. Jednak integracja lasera i sterowania CNC oraz narzędzia do przygotowywania zadań – na przykład wspomagane kamerą umieszczanie zadań dla grawerowania laserowego – rekompensują niektóre z niedociągnięć.

ZMorph Fab

Obraz najlepszej drukarki 3D 3 w 1 / CNC / grawer laserowy: ZMorph Fab
Fab Zmorph (źródło: Zmorph)
 • Nazwa drukarki ZMorph Fab
 • Głowice narzędziowe Druk 3D, druk 3D z podwójną ekstruzją, frezowanie CNC, cięcie laserowe i grawerowanie
 • Obszar roboczy 250 x 235 x 165 mm+ (w zależności od głowicy narzędzia)
 • Cena rynkowa (USD, ok.)Od $3600

Polska marka Zmorph, jest prawdopodobnie najbardziej utytułowanym producentem dedykowanych drukarek 3D typu „wszystko w jednym”. Niedawno producent ogłosił nowy model o nazwie Fab, zastępujący model VX, który znalazł się na tej liście w zeszłym roku.

Zmiany nie są drastyczne, ale z drugiej strony nie muszą takie być, ponieważ VX był dobrym produktem. Zmorph Fab rozpoznaje, która głowica jest obecnie założona, a ich wymiana zajmuje nie więcej niż 60 sekund. Inne ulepszenia obejmują nowy system filtracji HEPA/węglowej oraz aktualizację Voxelizer, zastrzeżonego slicera firmy Zmorph.

Przydatne jest to, że Fab zachowuje zdolność do używania zarówno filamentu 1,75 mm, jak i 3 mm, co daje mu przewagę nad większością innych wielofunkcyjnych drukarek 3D, podczas gdy dodatkowa głowica do podwójnego wytłaczania, pozwala na mieszanie kolorów i wielomateriałowy druk 3D. Platforma może osiągnąć temperaturę do 115 ° C, więc jeśli planujesz drukować z filamentów takich jak ABS, PETG oraz HIPS i PVA (rozpuszczalne materiały podporowe), powinny one przylegać jeszcze lepiej do platformy, niż jak to miało miejsce podczas pracy z modelem VX.

Zarówno głowice CNC, jak i laserowe zostały przeniesione z wycofanego modelu VX. Ta ostatnia to 2,8-watowa niebieska dioda laserowa, nie jest to najmocniejszy laser na świecie, ale powinien być w stanie ciąć wiele miękkich materiałów i grawerować drewno, tworzywa sztuczne i skórę bez przepalania.

Zmienił się także design urządzenia. Jest bardziej stylowy, co być może jest związane z nowym brandingiem Zmorph, który wszedł do gry pod koniec 2020 roku.

 Stepcraft M Series

Obraz przedstawiający najlepszą drukarkę 3 w 1 3D/ CNC/ grawer laserowy: Stepcraft M-Series
 • Nazwa drukarki Stepcraft M Series
 • Głowice narzędziowe Druk 3D, frezowanie CNC, nóż oscylacyjny styczny, przecinarka z gorącym drutem, pióro do wypalania drewna, ploter, 4 oś obrotowa, grawerowanie laserowe, sonda dotykowa, wrzeciono do wymiany narzędzi
 • Obszar roboczy Do 843 x 1150 x 194 mm (w zależności od modelu)
 • Cena rynkowa (USD, ok.) Od $1900

Stepcraft naprawdę… przyspieszył, dzięki nowym maszynom CNC serii M, poprawiając wszechstronność serii D i dając jej nowe, większe możliwości.

Przyjmując formę stołowej maszyny CNC – długiej i szerokiej, ale nie tak wysokiej – maszyny serii M (dostępne są trzy rozmiary, a największy z maszyn to ponad 1-metrowa M1000) kładą nacisk na wszechstronność, przenosząc możliwości obróbcze serii D z mocowaniem akceptującym 12 głowic narzędziowych Stepcraft.

Uniwersalność serii M, poza bogactwem głowic narzędziowych, zapewnia opcjonalny system mocowania stołu podciśnieniowego, który pozwala na zamontowanie maszyny praktycznie w dowolnym miejscu. Stół roboczy o podwójnej wysokości, umożliwiający pracę w dół przez „podłogę” urządzenia, teoretycznie daje możliwość zamontowania go na ścianie lub na podłodze.

Wyposażone standardowo we wrzeciono o mocy 1000 W, systemy są dostępne w kilku konfiguracjach, w tym droższych, które są wyposażone w wytrzymałe śruby kulowe, w pełni aluminiowy stół i układ napędowy z silnikiem krokowym Nema 23 z półzamkniętą pętlą.

Maszyny Stepcraft serii M są standardowo dostarczane z oprogramowaniem do sterowania maszyną UCCNC, ale wydaje się, że są dość elastyczne w zakresie używanego oprogramowania.

Diabase H Series

Obraz przedstawiający najlepszą drukarkę 3 w 1 3D/ CNC/ grawer laserowy: Diabase H-Series
Seria Diabase H
 • Nazwa drukarki Diabase H Series
 • Głowice narzędziowe Druk 3D, frezowanie CNC, sonda dotykowa
 • Obszar roboczy Do 416 x 186 x 210 mm (w zależności od osi)
 • Cena rynkowa (USD, ok.)Od $4,900

Kompaktowe rozwiązanie produkcyjne od firmy, która stworzyła ekstruder Flexion, Diabase H Series, to zdecydowanie interesująca maszyna desktopowa.

Kluczową cechą serii H jest obrotowy system mocowania narzędzi, który można wyposażyć w maksymalnie pięć głowic do druku 3D, obróbki CNC lub metrologicznych. Zaprojektowana, aby łączyć technologie addytywne i subtraktywne w celu zapewnienia zaawansowanej produkcji laboratoryjnej, seria H może łączyć różne drukowane materiały 3D w to samo zadanie drukowania: możliwe jest drukowanie 3D stałego surowca, który jest następnie natychmiast frezowany CNC w części o kształcie siatki, plus wiele innych konfiguracji pomiędzy.

Wykorzystując doświadczenie Diabase z elastycznymi materiałami, w drukowaniu których ekstruder firmy Flexion przoduje, seria H powinna być w stanie obsłużyć możliwie najszerszy zakres twardości materiałów w skali Shore’a – od 60 Shore A do 80 Shore D, plus możliwość frezowania metali, takich jak mosiądz i aluminium oraz tworzyw sztucznych klasy inżynierskiej, takich jak acetal.

Aby ułatwić proces produkcji, Diabase dostarcza skrypty do przetwarzania końcowego dla Autodesk Fusion 360, popularnego oprogramowania CAD/CAM.

 • Nazwa drukarki 5Axismaker
 • Głowice narzędziowe Druk 3D, frezowanie CNC, skanowanie sondą dotykową
 • Obszar roboczy Od 400 x 400 x 400 mm (w zależności od modelu)
 • Cena rynkowa (USD, ok.)Od 6760

5Axisworks, jak sama nazwa wskazuje może tworzyć w pięciu osiach. Ruchoma prowadnica z wymiennymi głowicami narzędziowymi oraz obrotowa głowica narzędziowa, zamontowana na końcu ramienia osi Z, to konfiguracja, która przekłada się na większe możliwości urządzenia, takie jak trójwymiarowo zakrzywiony druk 3D i zaawansowane rzeźbienie materiałów za pomocą CNC.

Po wyjęciu z pudełka, 5Axismaker jest wyposażony w głowice narzędziowe do frezowania CNC i drukowania 3D – ta ostatnia z dyszą 0,6 mm – ale dodatkowe mocowania narzędzi są dostępne na życzenie. Można również zamówić głowicę sondy dotykowej.

Dostępny w różnych rozmiarach, z których najmniejszy ma objętość roboczą 400 x 400 x 400 mm, 5Axismaker jest poważną maszyną do wymagających projektów.

Firma pracuje również nad trójosiową maszyną CNC Basicmaker.

Źródło głównego zdjęcia: Diabase Engineering

Licencja: Tekst „Best 3-In-1 3D Printer/ CNC/ Laser Engraver in 2021” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Źródło: All3DP