Jak sama nazwa wskazuje, nadmierne wytłaczanie ma miejsce, gdy drukarka 3D wytłacza zbyt dużo materiału. Jak można się spodziewać, może to zrujnować jakość wydruków i szeregu innych problemów.
Niedokładność wymiarowa, opadanie warstwy, nitkowanie, sączenie, plamy, a nawet zacięcia mogą być wynikiem nadmiernego wytłaczania drukarki. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów na swoich wydrukach, prawdopodobnie masz do czynienia z nadmierną ekstruzją.
Wskazówka #1: Niższy współczynnik ekstruzji

Ustawienie współczynnika wytłaczania (lub przepływu) w slicerach 3D określa szybkość, z jaką drukarka wytłacza filament. Większość slicerów ustawia to ustawienie domyślnie na 1 (lub 100%).
Jeśli drukarka wytłacza zbyt dużo materiału, należy zmniejszać to ustawienie o 2,5% w odstępach krokowych.

Jeśli ustawienie to zostanie zmniejszone zbyt mocno, a problem nie zostanie wyeliminowany lub pojawi się inny problem, należy zmienić ustawienie.
Wskazówka #2: Zmniejsz temperaturę druku

Jeśli powyższe rozwiązanie nie zadziała, spróbuj zmniejszyć temperaturę druku. Jeśli temperatura druku jest zbyt wysoka, oczywistą konsekwencją jest stopiony plastik o niskiej lepkości, który w niekontrolowany sposób wypływa z dyszy drukarki.
Zmniejszaj temperaturę drukowania (dla konkretnego używanego filamentu) co 5 stopni, aż do osiągnięcia idealnej temperatury dla urządzenia i materiału. Ponownie, jeśli nadmierne wytłaczanie utrzymuje się na wydrukach lub pojawia się inny problem, przejdź do następnego ustawienia.
Możesz dostosować to ustawienie poprzez wielokrotne wykonanie jednego wydruku testowego lub poprzez wydrukowanie wieży temperaturowej, której możesz użyć do przetestowania kilku temperatur dla konkretnej maszyny i materiału.
Wskazówka #3: Prawidłowa średnica filamentu

Jedną ze strasznych, ale niezwykle powszechnych przyczyn nadmiernej ekstruzji jest nieprawidłowe wprowadzenie średnicy filamentu. Trzy popularne średnice filamentu to 1,75 mm, 2,85 mm i 3 mm. Jeśli w slicerze ustawiona jest cieńsza średnica filamentu niż faktycznie używana, ekstruder będzie wytłaczał filament z większą prędkością.
Sprawdzenie średnicy na pudełku filamentu (i samej szpuli) powinno załatwić sprawę, ale jeśli nie masz pewności, suwmiarka może być przydatnym narzędziem w tej sytuacji.
Wskazówka #4: Wymiana dyszy

Jeśli już potwierdziłeś, że poprzednie ustawienia slicera nie są przyczyną problemu, być może nadszedł czas na wymianę dyszy.
Niezależnie od tego, czy chodzi o drukowanie filamentów ściernych, takich jak świecące w ciemności, czy też o zbyt częste uderzanie w platforme podczas poziomowania, dysze ulegają zużyciu. Spowoduje to, że końcówka dyszy będzie szersza, a wytłaczanego filamentu.
Mosiężne dysze zużywają się szybciej niż dysze wykonane z innych materiałów, takich jak hartowana stal. Jeśli wymieniasz dysze częściej niż zakładałeś, warto rozejrzeć się za opcjami z wyższej półki, takimi jak Olsson Ruby, które oferują doskonałą odporność na zużycie.
