Naukowcy z Georgia Tech wykorzystują ultradźwięki do rozszerzenia technologii stojącej za protezami rąk i dostarczenia wyników muzykowi po amputacji.
Nie mogło być lepszego momentu dla muzyka Jasona Barnesa, aby przetestować najnowszą technologię protetyczną drukowaną w 3D.
Dzięki naukowcom z Georgia Institute of Technology, ta ręka stworzona na drukarce 3D jest bliższa niż kiedykolwiek ikonicznej kończynie Jedi. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do innych protez dłoni, ta jest w stanie wykryć pożądane ruchy poszczególnych palców.
Dr Gil Weinberg, profesor prowadzący projekt, wyjaśnia:
“Tradycyjne protezy oparte na EMG wyczuwają tylko, czy istnieje aktywność elektryczna, czy występuje skok. Z drugiej strony ultradźwięki mogą faktycznie wyczuć kierunek ruchu mięśnia, a zatem mogą uzyskać znacznie bardziej subtelne informacje z mięśnia, które odnoszą się do kontroli palec po palcu”.
Poprzednia proteza ręki Barnesa jest przykładem tradycyjnej protezy opartej na EMG. Wykonuje ona tylko jeden ruch, taki jak szczypanie lub chwytanie, w zależności od tego, czy mięśnie przedramienia są napięte.
“Czujniki EMG nie są zbyt dokładne” – mówi Weinberg. “Mogą wykryć ruch mięśni, ale sygnał jest zbyt zaszumiony, aby wywnioskować, którym palcem dana osoba chce poruszyć”.
Przyszłość protez dłoni drukowanych w 3D
Proteza kryjąca się za magią to ręka Ada firmy Open Bionics. Jest to w pełni drukowana w 3D zrobotyzowana ręka o otwartym kodzie źródłowym.
Składa się ona z kilku części wydrukowanych z dwóch różnych materiałów. Większość jest wykonana z PLA, ale dłoń, w celu zginania i chwytania, jest wydrukowana z elastycznego materiału TPU.
Zespół Weinberga z Georgia Tech nie jest jedynym, który skorzysta z wysiłków start-upu. Pomogli oni już wielu osobom po amputacjach, a niedawno rozpoczęli drugie badanie kliniczne z National Health Service (NHS). W badaniu bierze udział 15 dzieci i młodych ludzi z całej Wielkiej Brytanii.
Joel Gibbard, dyrektor generalny Open Bionics, zastanawia się nad inspiracją dla swojej pracy:
“To niesamowite widzieć reakcje ludzi noszących go po raz pierwszy i wypróbowujących go po raz pierwszy… Widzieć satysfakcję na ich twarzach, gdy uda im się go poruszyć, jest naprawdę super”.
Żródło: https://all3dp.com