Z początkiem czerwca rozpoczęliśmy przeróbkę replik mieczy samurajskich.
W poprzednim artykule opisaliśmy modyfikację pierwszego, krótkiego miecza Tanto z rękojeścią wykonaną z Petg i TPU. Przyszedł czas na średni Wakizashi i dużą Katanę.
Jak wspominałem poprzednio przeróbka wynika z potrzeby zmiany wyglądu mieczy, które stoją na stojaku już od ponad 10 lat. Celem całego liftingu były zmiany kolorystyczne, jednak po wykonaniu Tanto z białego Pet-g i czarnego TPU postanowiłem każdy z mieczy wykonać w innym kolorze.
Jako drugi miecz na warsztat trafił Wakizashi. Chciałem go wykonać w kolorze żółtym. Wymiary rękojeści tego modelu wymagały drobnych modyfikacji, jednak znając już metodę po pierwszym mieczu skopiowanie i modyfikacja projektu było już zwykłą rutyną.
Do wykonania obiektu użyłem Pet-g Devil Design w kolorze żółtym i drukarki Biqu B1.
Parametry druku:
Filament: Devil Design PET-g Yellow
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 240°C
Temperatura stołu: 70°C
Wysokość warstwy: 0,30 mm
Wypełnienie: 5 %
Prędkość druku: 50-60 mm/s
Chłodzenie: 30%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: brak
Adhezja: tylko skirt
Pomimo braku podpór model sporządził się prawidłowo zachowując strukturę „skóry gada”.
Drugim obiektem była nasadka drukowana z elastycznego filamentu Devil Design.
TPU (Thermoplastic Polyurethane) firmy Devil Design to wysokiej jakości filament, który cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników drukarek 3D. Materiał ten charakteryzuje się wyjątkową elastycznością, co sprawia, że jest idealny do drukowania przedmiotów wymagających giętkości i wytrzymałości, takich jak uszczelki, elastyczne obudowy, osłony kabli czy elementy amortyzujące.
Filament TPU od Devil Design cechuje się również doskonałą adhezją między warstwami, co zapewnia trwałość i wytrzymałość wydruków. Materiał jest odporny na ścieranie i ma dobrą odporność chemiczną, co pozwala na jego szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu.
Dodatkowo TPU zostało użyte z opcją „fuzzy skin” czyli nieregularnej powłoki, w tym wypadku zewnętrzej. Dzięki temu gumowa nakładka rękojeści fantastycznie leży w dłoni i przypomina materiał.
Parametry druku:
Filament: Devil Design TPU Black
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 235°C
Temperatura stołu: 70°C
Wysokość warstwy: 0,28 mm
Wypełnienie: 5 %
Prędkość druku: 40 mm/s
Chłodzenie: 80%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: brak
Adhezja: tylko skirt
Dokładnie tak samo jak poprzednio obiekt sporządził się prawidło, chociaż przy pierwszym wrażaniu „fuzzy skin” wygląda jak nieudany wydruk.
Złożony model wygląda znakomicie i chyba lepiej niż wersja biała.
Teraz pozostało już przerobić najdłuższy miecz Katanę. Tę chciałem wydrukować w kolorze czerwonym z użyciem Pet-g Super Red.
Do sporządzenia tego obiektu musiałem użyć drukarki o większym polu roboczym – CR-10 Smart Pro z zastosowaniem identycznych parametrów.
Model wydrukował się poprawnie, jednak kolor Super Red okazał się zbyt jaskrawy i musiałem ponowić wydruk na Pet-G Dark Red.
Nakładka drukowana z TPU mimo dużych wymiarów zmieściła się na drukarce Biqu i wydrukowałem ją na identycznych parametrach.
Po oczyszczeniu nakładka jest gotowa do montażu.
Ten miecz wygląda znakomicie i kolejny raz filamenty Devil Design spisały się na medal.
Dodatkowo postanowiłem również zmienić kolorystykę osłon mieczy. Okazało się, że takie materiały wcale nie są łatwo dostępne w pasmanteriach i nim te właściwe przypłyną z Chin musiałem użyć kolorowych sznurówek :).
Komplet prezentuje się znakomicie i prawdopodobnie to jeszcze nie koniec przeróbek tego zestawu, jednak o tym napiszę już w kolejnych artykułach.