Udostępnij ten Artykuł
Tytuł może być nieco mylący, ale to wszystko cała prawda. W tym tygodniu, a w zasadzie w weekend udało mi się stworzyć mikro szpule przypominające te nowe od Fiberlogy.
Geneza modeli jest dość banalna. Otóż po “czyszczeniu” komputerów po zakończonych zajęciach wakacji z drukiem 3D natknąłem się na STLe, które prawdopodobnie drukowane były jako jedne z ostatnich. Być może uczestnik lub uczestnicy już nawet nie zdążyli wykonać projektu do końca, bo nie przypominam sobie udanych wydruków mini szpul. Szczerze mówiąc zawsze chciałem takie wykonać, ale jakoś nigdy nie starczało na to czasu. Jak by nie było to jeden z tych modeli, które z punktu biznesowego są kompletnie niepotrzebne i trochę szkoda marnować na nie filament i czas. Z drugiej strony można je traktować jako model demonstracyjny lub hobbystyczny, a skoro dzieciaki wygrzebały to z otchłani open source to musi mieć wartość 🙂
Pod hasłem spook keychain znajdziemy mnóstwo modeli tego typu. Ja akurat wybrałem ten: https://www.thingiverse.com/thing:2324616.
Breloki na zdjęciach wyglądają fajne, jednak zamiast drukować je na czarno, chciałem żeby były jak najbardziej podobne do szpuli Fiberlogy. W końcu białe szpule to wizualnie najbardziej rozpoznawalnych akcent tego producenta.
Obiekty są stosunkowo małe, więc wrzuciłem na platformę od razu 3 zestawy. Miały się drukować około 2,5 h.
Parametry druku na drukarce CR-10 SP:
Filament: Fiberlogy EASY PLA biały
Średnica dyszy: 0,4 mm
Obrysy: 2 szt.
Temperatura dyszy: 210°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 100 mm/s
Chłodzenie 100%
Adhezja: tylko Skirt
Podczas wydruku jak zwykle wszystko poszło jak należy. Wydruki sporządziły się poprawnie, jednak usunięcie z nich mikropodór było czasochłonnym zadaniem.
Modele wyglądają fajnie, jednak nie do końca przypominają szpule Fiberlogy. W takim przypadku pozostaje tylko jedno. Trzeba je od podstaw zaprojektować. dodatkowo przyszedł mi do głowy niebanalny pomysł wykorzystania takich wydruków jako próbniki/wzorniki kolorów dla klientów odwiedzających sklep. Dzięki temu rozwiązaniu klient będzie mógł zobaczyć rzeczywisty kolor wydrukowany na filamencie, który zamierza kupić. To zmieni model hobbystyczny w praktyczne narzędzie.
Zaprojektowanie miniaturki nowej szpuli Fiberlogy okazało się nie tak proste jak pierwotnie zakładałem. Jednak po 2 godzinach, może 2,5 godzinach prototyp był gotowy.
Za wyjątkiem warstwy 0,12 mm, wydruk sporządziłem na identycznych parametrach i drukarce.
Model w komputerze być może przypominał nową szpulę Fiberlogy, jednak drukowany już nie do końca. Przede wszystkim zewnętrzne części wyglądały nieestetycznie. W odróżnieniu od szpuli drukowanej ze strony internetowej drobne detale mojego projektu pozostawiały wiele do życzenia.
W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak drukowanie jej po obrocie na 180°.
Parametry druku ustawiłem identyczne jak w poprzednich próbach.
Teraz szpula wygląda naprawdę dobrze. Niestety przedwczesna radość zniknęła w momencie gdy zacząłem zdejmować podpory. Model jest ładny, jednak przy założeniu, że ma być wzornikiem kolorów ilość pracy do wykonania przy zaledwie połówce modelu w ogóle się nie opłaca.
Wydrukowaniu kilkudziesięciu sztuk i wykonanie postprocessingu na nich to zadanie na kilka dni. Dlatego postanowiłem wrócić do płaskiej opcji. Koniec końców to symbolika, a i tak każdy będzie wiedział, że chodzi o białą, nową szpulę Fiberlogy 🙂
Tak powstał prostszy projekt z mniejsza ilością detali. Mimo takiego uproszczenia obiektu i tak wygląda bardzo dobrze, szczególnie w połączeniu z kolorami.
Pozostaje jeszcze zgoda Prezesa i możemy rozpocząć produkcję wzorników kolorów Fiberlogy na nasze sklepy.
Największy sklep z drukarkami 3D w Polsce Odrzuć
Zaloguj się na swoje konto