Drukowana w 3D metalowa część może przyjść na ratunek, gdy krytyczny dla biznesu specjalistyczny komponent musi zostać wymieniony tak szybko, jak to tylko możliwe. Jednak, jak twierdzi Marco Preziosa, dyrektor generalny Additive Italia, firmy inżynieryjnej z Mediolanu specjalizującej się w produkcji dodatków (AM) do metali, nigdy nie chodziło o samą technologię.
„To, czego ludzie nie rozumieją w druku 3D z metalu, to fakt, że nie chodzi tylko o metal, ale o projekt” – mówi. „To nie tylko inna maszyna do robienia tej samej starej rzeczy z kilkoma fantazyjnymi funkcjami. Musisz pozbyć się całej swojej poprzedniej wiedzy i zacząć myśleć o tym, jak możesz zaprojektować większą wartość swojej części za pomocą produkcji addytywnej
Misja start-upu Preziosa, polegająca na ewangelizacji korzyści płynących z druku 3D z metalu w produkcji wykraczającej poza części zamienne, nie jest oczywiście wyjątkowa. Liderzy w dziedzinie produkcji addytywnej, od Siemensa przez HP po EOS, od lat, a nawet dziesięcioleci, pracują nad edukacją i dalszym wdrażaniem technologii w celu uprzemysłowienia druku 3D z metalu poprzez innowacje w projektowaniu części. Więc co teraz się zmieniło?
Przeniesienie druku 3D z metalu do produkcji to proces, który wciąż jest niewielką niszą w szerszym ruchu przemysłowego druku 3D, mimo że największe globalne firmy, takie jak Airbus, BMW i Ford, inwestują miliony we własne drukarki.
„W tej chwili wciąż przekonujemy ludzi, że jeśli chcą uzyskać wartość z AM, muszą przemyśleć cały swój proces przemysłowy, zaczynając od wynalezienia części” – mówi Preziosa. „Jest to ponowna ocena funkcji części, a następnie przeprojektowanie części, a produkcja dodatków metalowych jest tylko ostatnim krokiem”.
Weźmy na przykład kombajn do zbioru oliwek, który jest długim, wibrującym szczypcem używanym do wytrząsania oliwek i innych owoców z gałęzi. Zadaniem Additive Italia było nie tylko wydrukowanie nowych metalowych chwytaków dla tego narzędzia, ale także ich nowe zaprojektowanie. Wykorzystując oprogramowanie do analizy cech, funkcji i punktów naprężeń części, wynikowy projekt (widoczny na zdjęciu poniżej) zużył mniej niż połowę stali nierdzewnej oryginalnej odlewanej części.
Rozpowszechnianie informacji o druku 3D z metalu
Chociaż coraz więcej dużych firm decyduje się na technologię AM, jej przyjęcie jest znacznie niższe wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Wynika to z wielu powodów, ale przede wszystkim z faktu, że produkcja, ogólnie rzecz biorąc, ewoluuje powoli – jak mówi Preziosa.
Lokalni producenci, których zakłady działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, skupiają się bardziej na stopniowych postępach, które obiecują wydajność, a nie na przełomowych pomysłach. Na razie ogranicza to atrakcyjność podejścia Additive Italia. Preziosa jest jednak przekonany, że obiecana industrializacja druku 3D z metalu może być (wreszcie) u progu szerszego zastosowania ze względu na dwa wydarzenia: pojawienie się nowych, tańszych drukarek 3D do metalu oraz zwiększone pragnienie – wywołane pandemią – producentów, aby skrócić łańcuch dostaw.
Jest też aspekt, który cenią wszyscy producenci – niezawodność.
„Wprowadzenie produkcji addytywnej do przemysłu musi przede wszystkim dotyczyć niezawodności procesu” – mówi Preziosa. „Musi udowodnić, że jest co najmniej tak samo niezawodny jak tradycyjne metody, ponieważ nikt nie chce narażać swojej reputacji, aby przyjąć nową technologię”. Udowodnienie niezawodności wymaga czasu.
Czy druk 3D z metalu jest już dojrzały?
W porównaniu do obróbki skrawaniem, druk 3D z metalu jest wciąż stosunkowo nowy, a wiele z najbardziej innowacyjnych firm rozwijających tę technologię ma mniej niż dekadę. Kiedy więc nadszedł czas na wybór partnera w zakresie drukarek, który pasowałby do misji Additive Italia, Preziosa wybrała Desktop Metal, jednorożca z siedzibą w Massachusetts, wspieranego przez venture capital.
Desktop Metal ma na celu wprowadzenie druku 3D z metalu do małych i średnich producentów poprzez dostarczenie technologii, która jest niezawodna i przystępna cenowo, pokonując to, co według niej stanowi dwie główne bariery w przyjęciu. Oprogramowanie projektowe firmy – podstawa ekosystemu druku 3D z metalu – zostało uznane przez magazyn Fast Company za jeden z pomysłów zmieniających świat w 2020 roku.
Additive Italia posiada Digital Metal Studio System, który jest jednym z niewielu biurkowych systemów druku 3D z metalu na rynku i jest wyposażony w jednostkę do usuwania zadziorów i piec. Zaprojektowany bardziej z myślą o prototypach niż końcowych częściach metalowych, System Studio umożliwia Preziosie zademonstrowanie potencjału druku 3D z metalu swoim klientom, którzy w tej chwili są głównie zainteresowani prototypowaniem, co jest zalążkiem do przyjęcia w przemyśle, mówi.
„Jeśli chcesz uprzemysłowić druk 3D z metalu, musisz zaangażować klienta w proces uczenia się i towarzyszyć mu w podróży od koncepcji aż po ostateczne próbki” – mówi. Ostatecznie Preziosa ma nadzieję, że jego klienci kupią własne drukarki 3D do metalu, ale nie martwi się utratą klientów.
„Jestem przekonany, że nawet po tym, jak uda nam się pomóc firmom w przejściu na korzystanie z AM, nadal będą potrzebować kogoś, kto jest na krawędzi technologii, zapewniając nowe możliwości i nową wiedzę” – mówi. „Ta technologia rozwija się bardzo szybko”.
Żródło: https://all3dp.com