Mercedes-Benz Trucks drukuje w 3D części zamienne na żądanie

Mercedes-Benz Trucks drukuje w 3D części zamienne na żądanie

Największy na świecie producent samochodów ciężarowych Mercedes-Benz posiada ogromne zapasy części zamiennych, a wkrótce wiele z nich będzie można wydrukować w 3D na żądanie.

Mercedes-Benz Trucks wykorzystuje technologię druku 3D do tworzenia oryginalnych części zamiennych na żądanie, oszczędzając przy tym zarówno pod względem ekonomicznym, jak i środowiskowym.

Choć widzieliśmy już, jak technologia ta jest wykorzystywana do produkcji całych samochodów, więksi producenci samochodów zaczęli dostrzegać, że druk 3D może być przydatny również na mniejszą skalę.

Daimler, największy na świecie producent ciężarówek, wierzy obecnie, że „cyfrowe plany” całkowicie zastąpią potrzebę magazynowania i wysyłania części z ich globalnej centrali w Stuttgarcie, w Niemczech.

Zamiast tego, projekty części zamiennych mogą być cyfrowo dystrybuowane do sieci drukarek 3D na całym świecie, które następnie mogą wytwarzać części z utwardzonych tworzyw sztucznych.

Firma ujawniła że taka usługa jest już z powodzeniem wykorzystywana do produkcji części do samochodów ciężarowych, takich jak osłony sprężyn, kanały powietrzne i kablowe, zaciski, mocowania i elementy sterowania.

Korzyści z druku 3D dla Mercedes-Benz

Od września ubiegłego roku firma wykorzystuje proces selektywnego spiekania laserowego (SLS) do produkcji 30 różnych elementów samochodów ciężarowych z tworzyw sztucznych i ma ambitne plany rozwoju.

Jedną z głównych korzyści płynących z zastosowania druku 3D jest to, że w przypadku części produkowanych w małych ilościach – lub nawet części, które nie są już produkowane – można je łatwo ponownie wydrukować. Jest to również ekscytująca perspektywa dla producentów, którzy mogą tworzyć swoje części na podstawie starych linii modelowych lub katalogów.

Jeśli przestrzeń magazynowa jest problemem, technologia ta oznacza, że nie marnuje się miejsca dzięki natychmiastowej dostępności poprzez druk 3D. Druk 3D pozwala producentowi na utrzymanie stałej jakości, jak również wybór ilości, nazywając to „popytem na jedną sztukę”.

To będzie ekscytujące, aby zobaczyć, jak szybko produkcja samochodów zmienia się dzięki możliwości zamawiania i dostarczania części samochodowych w szybszy i bardziej ekonomiczny sposób za naciśnięciem jednego przycisku.

Żródło: https://all3dp.com