Maszyny CNC - sprawdź, co warto o nich wiedzieć

Maszyny CNC - sprawdź, co warto o nich wiedzieć

Czy wiecie do czego wykorzystywane są maszyny i obrabiarki CNC? Jakie są ich najważniejsze funkcje oraz w jakich branżach się z nich korzysta? Jeśli nie, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Pierwszym rodzajem maszyn są roboty CNC. Posiadają one bardzo duży zakres ruchów i stopni swobody, co pozwala na łatwe zaprogramowanie maszyny. Roboty CNC z łatwością sięgają do trudno dostępnych miejsc wykonywanego przez nie detalu lub obiektu, pozwalają na tworzenie regularnych kątów, frezowanie oraz drukowanie 3D. Roboty CNC pozwalają również na napawanie, co daje możliwość tworzenia nowych części bądź regenerację starych – jest to metoda przyrostowa. Dzięki temu w niektórych przypadkach roboty CNC mogę służyć do naprawiania nienadających się do użycia już przedmiotów. Mogą być one wykorzystywane również do cięcia i spawania, na przykład ogrodzeń.

Termoformierki, to kolejny rodzaj maszyn wykorzystywanych w przemyśle. Są one wykorzystywane głównie do produkcji opakowań z tworzywa sztucznego, takich jak na przykład opakowania zamykane, tacki czy pokrywki. Branża ta, to rozbudowana gałąź biznesu, która korzysta z ogromnej ilości maszyn. Opakowania produkowane przez termoformierki można spotkać niemalże wszędzie – w sklepach, restauracjach, fabrykach. Maszyny te mogę produkować również opakowania spożywcze, które muszą spełnić dużo więcej norm i być bezpiecznymi dla zdrowia klientów.

Plotery CNC, to obrabiarki CNC wielkoformatowe, które służą do wycinania, wiercenia, nacinania oraz grawerowania. Praca może odbywać się w tworzywach sztucznych czy aluminium, ale nie tylko. Plotery CNC posiadają wysoką precyzję obróbczą, duże pole robocze (nawet 3000 mm na osi x, a 1200 mm na y). Wykorzystywane są szeroko między innymi w branży reklamowej przy tworzeniu reklam wielkoformatowych. Za ich pomocą można ciąć folię, karton, papier czy tworzywa sztuczne, co jest niezwykle ważne przy produkcji reklam wielkoformatowych lub billboardów. Plotery CNC są również wykorzystywane do modelowania 3D – jest to funkcja przydatna do tworzenia przestrzennych makiet architektonicznych – dzięki temu mogą one powstawać w szybki sposób bez dużego nakładu siły człowieka. Plotery CNC znajdują także zastosowanie przy obróbce drewna.

Frezarki CNC służą głownie do obróbki przy pomocy skrawania – wykorzystywane są do obróbki powierzchni płaskich oraz takich elementów jak gwinty czy koła zębate. Są szeroko stosowane do produkcji form wtryskowych, które wykorzystywane są coraz szerzej w różnych branżach. Aby frezarka mogła wytworzyć formy wtryskowe, potrzebne jest specjalne oprogramowanie programujące maszyny (np. ZW3D CAD/CAM). Jeszcze jedną niezwykle ważną funkcją tych obrabiarek CNC jest wykorzystanie ich do produkcji elementów metalowych. Tutaj frezowanie może odbywać się zarówno przy wykorzystaniu geometrii 2D, jak i modeli 3D – dzięki temu powstają takie przedmioty jak wyżej wspomniane koła zębate oraz podzespoły wykorzystywane w motoryzacji.

Maszyny CNC są coraz szerzej wykorzystywane w przemyśle i warto zapoznać się z nimi w szerszym zakresie. Są to maszyny, które pozwalają na tworzenie opakowań, billboardów, ogrodzeń, elementów metalowych, zarówno tych bardzo małych jak i większych. Dzięki nim można dokonywać napraw, spawać, tworzyć, zmieniać produkować. Ich popularność z roku na rok rośnie.

Żródło: https://3dmaster.pl/sprzet-3d/obrabiarki-cnc/