MasterSpool może pomóc zredukować ilość odpadów przy zakupie filamentu do druku 3D

MasterSpool może pomóc zredukować ilość odpadów przy zakupie filamentu do druku 3D

Nie jest dla nikogo nowością, że konsumenci stają się coraz bardziej świadomi ekologicznie i wymagają produktów przyjaznych dla środowiska. W rezultacie, firmy są zmuszane do spełniania tych wymagań. Oczywiście, społeczność druku 3D nie jest inna.

Powoli producenci dostarczają bardziej zrównoważone opcje filamentu – na przykład szpule nadające się do recyklingu lub kartonowe. Jednakże dla Richarda Horne’a, aka RichRap3D, to nie wystarczyło.

We wpisie na blogu wyjaśnia, że przez wiele lat marzył o usłudze dostarczania filamentu bez szpul. Zamiast więc czekać i marzyć, wpadł na swój własny pomysł – MasterSpool.

Zasadniczo koncepcja ta jest systemem uzupełniania materiału. Pomysł Horne’a polega na tym, że użytkownik drukuje sobie MasterSpool, a następnie po prostu kupuje wkłady filamentu od producentów, które mogą być zapakowane w minimalne opakowanie z tworzywa sztucznego.

W ten sposób uniknie się ciężkich 260 gramów dodatkowego plastiku używanego tylko do szpuli. Pomysł Horne’a zmniejszyłby również wagę przesyłki i pozwoliłby zaoszczędzić kilka dolarów.

Horne stworzył filmik, który przybliża jego pomysł:

Oszczędzaj planetę z jedną szpulą na raz

Oczywiście, istnieje możliwość użycia nienawiniętego filamentu. Horne dodaje jednak: „Najczęściej użytkownicy drukarek 3D nie chcą używać nienawiniętego filamentu. Nawijanie filamentu na szpulę również nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może powodować jego łamanie się i plątanie. Zajmuje to również dużo czasu użytkownikowi.”

Tak więc, szukając alternatyw, natknął się na 2-częściową szpulę Filament Spool autorstwa Dingoboy71 na Thingiverse. Horne wymyślił swój własny projekt, który jak wyjaśnia, może być modyfikowany w zależności od drukarki 3D i potrzeb użytkownika.

Zaledwie jeden dzień po tym jak Horne opowiedział o swoim pomyśle, niemiecki producent filamentu 3D, Das Filament, przetestował go.

Horne być może właśnie zmienił sposób w jaki będziemy otrzymywać filament w przyszłości. Jeśli jesteś zainspirowany, możesz wydrukować jego MasterSpool pobierając pliki z YouMagine. Koniecznie napisz do niego na Twitterze @RichRap3D i daj mu znać o swoich przemyśleniach.

Źródło: https://all3dp.com