Chcesz wiedzieć jak malować wydruki 3D? Rzuć okiem na nasz prosty przewodnik po malowaniu wydruków 3D z PLA. Nadaje się również do ABS.
Zacznij od dobrego modelu.
Ponieważ Twoje wydruki prawie nigdy nie są gotowe na wystawę, czasami musisz polegać na odrobinie postprocessingu, aby nadać modelowi ostateczny szlif.
W tym przewodniku omawiamy podstawy malowania wydruków 3D z PLA i ABS, od wygładzania do samego procesu malowania, dając przy tym kilka pomocnych wskazówek. Tutaj optujemy za malowaniem sprayem zamiast pędzlem lub aerografem, ponieważ jest to mniej pracochłonne i dość przystępne cenowo, co zostanie wyjaśnione później.
A teraz do dzieła!
Jakiej farby użyć
Farby można podzielić na różne kategorie w zależności od ich rozpuszczalnika. Najpopularniejsze z nich to oleje, emalie, lakiery i akryle, z których większość będzie dobrze współpracować zarówno z ABS jak i PLA. Jako nowicjusz powinieneś trzymać się farb akrylowych, ponieważ szybko schną i mogą być czyszczone wodą.
Zazwyczaj musisz zdecydować, czy zamierzasz użyć aerografu, pędzla, czy farby w sprayu w puszce.
Wygładzanie
Szlifowanie wstępne
Jest to pierwszy etap, który polega na przycinaniu przed szlifowaniem zgrubień druku, takich jak np. końcówki podpór.
Na tym etapie można użyć niektórych z poniższych narzędzi:
- Nóż rzemieślniczy (Exacto knife)
- Papier ścierny
- Pęseta
- Szczoteczka do zębów
- Szczypce
Kluczem jest wyeliminowanie wszelkich występów i upewnienie się, że wydruk jest czysty. Podpory można usuwać samymi rękami, można też użyć noża. Nie ma to znaczenia, tak długo, jak wynik końcowy nie ma nierówności lub wypukłości.
Szlifowanie
Należy zacząć od papieru ściernego o ziarnistości 120 i stopniowo zwiększać jego grubość. Im większa ziarnistość, tym drobniejszy papier ścierny. Aby uniknąć widocznych zarysowań, należy wykonywać ruchy okrężne, zwracając większą uwagę na boki, a unikając krawędzi, narożników i innych drobnych szczegółów. Papier o ziarnistości 120 może być zbyt ścierny dla małych detali.
Szlifowanie wygładza deformacje i może być czasochłonne w zależności od wielkości wydruku lub wykończenia, które chcesz osiągnąć. Zeszlifuj ślady podpór i upewnij się, że usunąłeś wszelkie ślady opiłków lub narzędzi.
Zależnie od rodzaju druku należy stosować różne ziarnistości, ale gdy dojdziesz do ziarnistości 200, należy zacząć używać wody. Zapobiega to zatykaniu się narzędzia i pozwala uzyskać drobniejsze wykończenie.
Podczas szlifowania, sprawdzaj powierzchnię wydruku w odstępach czasu, aby zorientować się, jaką gładkość uzyskałeś. Gdy gładkość jest już taka jak powinna być, użyj szczotki i wody, aby zmyć wszelki uwięziony pył. Oczywiście przed przejściem do następnych kroków należy pozostawić wydruk do wyschnięcia.
Sprawdź nasz przewodnik dla początkujących dotyczący wygładzania PLA, jeśli potrzebujesz więcej szczegółów na temat tego procesu.
Gruntowanie
Gruntowanie zmienia Twój wydruk 3D w profesjonalny produkt i sprawia, że proces malowania staje się bezproblemowy dzięki stworzeniu nieskazitelnej powierzchni końcowej. Gruntowanie jest konieczne, ponieważ farby nigdy nie ukryją wszystkich wad, zwłaszcza gdy dążysz do uzyskania obiektu bliskiego ideału.
Wybierz podkład, który jest kompatybilny z twoim tworzywem sztucznym. Preferujemy podkład w sprayu, ponieważ może on szybko pokryć całą powierzchnię równomierną powłoką. Różni się to od podkładów nakładanych pędzlem, które są lepsze do drobnych poprawek.
Aplikacja
- Wymieszaj podkład: Celem jest rozpuszczenie pigmentu w rozpuszczalniku poprzez mieszanie podkładu w sprayu ruchem okrężnym przez kilka minut. Mieszaj, aż usłyszysz kulkę mieszającą (czasami nazywaną “groszkiem”) toczącą się wewnątrz puszki. Unikaj wstrząsania, ponieważ może to spowodować tworzenie się pęcherzyków powietrza podczas natryskiwania.
- Rozpyl pierwszą warstwę: Trzymaj spray w odległości około 0.25-0.30 metra od części i rozpylaj krótkimi, szybkimi pociągnięciami. Obracaj część podczas natryskiwania. Zamontuj model na prowizorycznej podpórce, aby ułatwić proces natryskiwania. Nie pozwól też, aby spray gromadził się na części.
- Skontroluj pierwszą warstwę: Sprawdź, czy jakieś miejsca nie wymagają dodatkowego szlifowania lub opiłowania. Jeśli konieczne jest szlifowanie, przed ponownym lakierowaniem należy ponownie usunąć pył. Może być konieczne naprzemienne szlifowanie i nakładanie podkładu, aż do uzyskania gładkiej powierzchni.
- W razie potrzeby użyj szpachli punktowej, aby odbudować skazy. Można ją nakładać za pomocą skrobaczki. Rozprowadź ją na całej powierzchni części, aby wypełnić szczeliny, ale uważaj, aby nie stracić szczegółów. Gdy wydruk jest już dobrze pokryty, odczekaj około 15 minut, aż się utwardzi, a następnie przystąp do szlifowania.
- Spryskaj ostatnią warstwę: Dodaj kolejną warstwę używając szybkich pociągnięć. Unikaj nakładania grubej warstwy, ponieważ spowoduje ona wypełnienie drobnych szczegółów.
Pozwól podkładowi wyschnąć przed nałożeniem kolejnych warstw. Zazwyczaj wystarczą dwie warstwy, aby uzyskać czyste wykończenie powierzchni.
Pierwsze dwie warstwy powinny być bardzo lekkie, ponieważ używamy go tylko do poprawy przyczepności dla kolejnych warstw. Ale ponieważ podkład wystarczy, aby poprawić wykończenie powierzchni i estetykę drukowanej części, niektórzy ludzie decydują się na użycie podkładu nawet bez dodatkowego malowania.
Po nałożeniu ostatniej warstwy podkładu, część jest gotowa do malowania.
Malowanie
W tym momencie, powinieneś mieć mentalny obraz wykończenia, które próbujesz osiągnąć. Proces malowania jest dość podobny do gruntowania.
Będziesz potrzebował następujących rzeczy:
- Taśma malarska: Taśma malarska mocno przylega do powierzchni, a jednocześnie łatwo się odkleja. Taśma ta będzie używana do maskowania niektórych obszarów drukowanych części, aby zapobiec przesiąkaniu farby pod spód. Użyj twardego przedmiotu, np. karty kredytowej, aby wcisnąć taśmę w zagłębienia modelu.
- Farba w sprayu: Farby w sprayu Tamiya są wysoce zalecane, ponieważ są dostępne w różnych kolorach i wykończeniach, a także dobrze komponują się z plastikiem.
Aplikacja
- Nałóż pierwszą warstwę: Trzymaj dyszę blisko obracającego się modelu i poruszaj się szybko. Możesz zacząć od dwóch lekkich warstw i zakończyć trzema lub czterema przejściami na mokro, odczekując 5 do 10 minut pomiędzy nimi, aby uniknąć ,,zwiotczenia”. Jeśli chcesz dalej udoskonalać powierzchnię, możesz polerować powierzchnię lakieru, aby zachować gładkość, która będzie wyglądać błyszcząco pod lakierem bezbarwnym, ale jest to opcjonalne.
- Dodaj lakiery nawierzchniowe: Zamaskuj odpowiednie obszary, aby zachować szczegóły i dodaj lakiery nawierzchniowe. Pomyśl o lakierach nawierzchniowych jako o warstwach nałożonych na poprzednie lakiery. Pierwsza i druga warstwa będzie bardziej widoczna, jeśli warstwa nawierzchniowa jest cieńsza, pomiędzy kolejnymi aplikacjami obserwuj, czy kolor jest wystarczająco nasycony.
- (Opcjonalnie) Zakończ z lakierem bezbarwnym: Ma to na celu “uszczelnienie” pomalowanego modelu, ochronę powierzchni lakieru i uzyskanie pożądanego połysku. Nałóż lakier bezbarwny w jednej lub dwóch cienkich i równych warstwach, czekając około 10 minut pomiędzy kolejnymi aplikacjami. W tym momencie malowanie jest zakończone, ale możesz go jeszcze wypolerować woskiem lub delikatną pastą polerską, jeśli chcesz uzyskać super błyszczące wykończenie.
Pozwól farbie wyschnąć przez noc i wyczyść część następnego dnia używając lepkiej szmatki.
Ważne wskazówki dotyczące malowania natryskowego
Poniżej znajduje się kilka ogólnych porad, aby wzmocnić powyższe kroki:
- Malowanie powinno odbywać się w kontrolowanym środowisku, bez wiatru i przeciągów. Pamiętaj, że nawet najmniejszy ruch powietrza może zmienić kierunek cząsteczek farby.
- Zakończ malowanie natryskowe w jednej sesji, jeśli chcesz, aby farba rozprzestrzeniała się równomiernie.
- Wszelkie przedmioty znajdujące się w pobliżu strefy natryskiwania muszą być przykryte, ponieważ mogą się na nich znaleźć drobne plamki farby. Alternatywnie, można rozpylać farbę trzymając element w kartonowej obudowie. Pomaga to chronić otoczenie przed farbą, a malowany element będzie chroniony przed kurzem podczas suszenia.
- Nie rozpylaj farby zbyt blisko elementu, aby nie skończyć z zauważalnymi kroplami.
- Kilka warstw jest lepsze niż jedna, ale niech każda warstwa będzie lekka.
- Sztuczka polega na zamocowaniu modelu na kołku poprzez wykorzystanie istniejącego otworu w części. Ułatwia to manewrowanie podczas malowania i umożliwia dostęp do wszystkich zakamarków bez pozostawiania odcisków palców.
- Ustal, gdzie będzie stała pomalowana część, ponieważ potrzebuje ona trochę czasu na wyschnięcie. Przenoszenie modelu podczas suszenia nie jest dobrym pomysłem.
- Farby w sprayu są niebezpieczne. Są toksyczne i łatwopalne, a ich wdychanie może być szkodliwe. Dlatego najlepiej jest nosić odpowiednią odzież, gumowe rękawice i maskę, aby być bezpiecznym.
Źródło: https://all3dp.com