Lychee Slicer (Drukarki SLA): Wszystko, co musisz wiedzieć

Lychee Slicer (Drukarki SLA): Wszystko, co musisz wiedzieć

Wśród hobbystów, najpopularniejsze są dwa główne typy drukarek 3D: drukarki FDM (ang. fused deposition modeling), które układają stopiony filament warstwa po warstwie oraz drukarki SLA (ang. stereolithography apparatus), które wykorzystują źródło światła do reakcji, a następnie utwardzania światłoczułej cieczy, gdy stół roboczy oddala się od źródła światła.

Chociaż obie metody mają swoje wady i zalety, większość nowoczesnych drukarek SLA drukuje warstwa po warstwie, a nie linia po linii, jak drukarki FDM. Oznacza to, że większość drukarek 3D SLA nie jest kompatybilna z pozycyjnymi slicerami G-code i wymaga specjalnego oprogramowania, aby móc pociąć obiekt.

Niekompatybilność z G-code stworzyła rynek dla firm takich jak Mango3D, do pisania oprogramowania jak Lychee Slicer, które bazuje na podstawowych funkcjach popularnych slicerów. Lychee Slicer, jako oprogramowanie typu freemium, oferuje zarówno entuzjastom, jak i profesjonalistom, kompleksowe rozwiązanie do szybkiego cięcia obiektów dla wielu różnych marek drukarek SLA.

Oferując takie funkcje jak automatyczne generowanie podpór, umieszczanie raftów, Lychee Slicer ma na celu ułatwienie pracy z drukarką SLA w porównaniu z tym, co zapewnia producent. Zarówno w wersji darmowej jak i płatnej Lychee Slicer obsługuje blisko 75 różnych drukarek 3D.

W tym artykule zajmiemy się podstawowymi i zaawansowanymi funkcjami Lychee, modelem cenowym firmy oraz wsparciem zarówno dla darmowych jak i płatnych użytkowników. Porównamy go również z kilkoma popularnymi alternatywami, takimi jak ChiTuBox i Formware 3D Slicer.

Ceny i abonamenty

Lychee Slicer posiada trzy możliwe wersje licencjonowania: jedną darmową z ograniczeniami i dwie płatne z bezpłatnym 30-dniowym okresem próbnym. Należy pamiętać, że Mango3D pobiera opłaty od swoich klientów Lychee Slicer w euro; poniższe ceny zostały przeliczone na dolary amerykańskie.

Darmowa wersja jest dostępna dla użytkowników do pobrania i zainstalowania. Zawiera ona podstawowe funkcje programu i niektóre z jego najbardziej unikalnych funkcji, które omówimy poniżej. Chociaż nie doświadczyliśmy tego podczas testów, istnieje możliwość otrzymywania „reklam związanych z drukiem 3D” w wersji darmowej.

Alternatywnie, możesz wypróbować jedną z wolnych od reklam opcji subskrypcji Pro. Opcja miesięczna bez kontraktu (~$5 na miesiąc) daje Ci wszystkie funkcje wersji darmowej plus zaawansowane funkcje narzędzia. Opcja roczna oferuje obniżoną cenę ~$3 miesięcznie przez 12 miesięcy i zawiera wszystkie te same funkcje, co plan miesięczny.

Interfejs użytkownika i praca

Interfejs użytkownika (UI) Lychee Slicer powinien być znany tym, którzy używali slicerów FDM, takich jak Cura lub PrusaSlicer. Ogólnie rzecz biorąc, praca ze slicerem składa się z pięciu części, przy czym konfiguracja drukarki musi być przeprowadzona tylko przy pierwszym użyciu oprogramowania.

Konfiguracja drukarki

Jak wspomnieliśmy wcześniej w artykule, Lychee Slicer obsługuje prawie 75 różnych drukarek, a dodanie jednej z obsługiwanych drukarek jest bardzo prostym procesem. Wszystko, co musisz zrobić, to przeszukać listę producentów i wybrać swój model. Po dodaniu drukarki masz również możliwość zaimportowania lub stworzenia własnego profilu żywicy w oparciu o to, co zapewnia producent.

Layout

Po zakończeniu konfiguracji drukarki, program przejdzie do sekcji „Layout”, gdzie można dodawać, skalować i orientować modele na platformie. Możesz również naprawić swój obiekt, jak również uzyskać dostęp do funkcji „Magic” i „Measure”, które opiszemy w dalszej części artykułu.

Generowanie podpór

Przechodząc do następnego kroku, sekcja „Supports” to miejsce, w którym można przejrzeć automatycznie wygenerowane podpory, stworzyć własne podpory lub utworzyć raft. Ten krok jest opcjonalny dla użytkowników, którzy zdecydowali się na automatyczne tworzenie podpór, ale zapewnia doskonałą funkcjonalność dla bardziej zaawansowanych przypadków. To menu pozwala również na dostosowanie kształtu, gęstości i średnicy podpór.

Podgląd wydruku

Menu „Preview” to miejsce, w którym możesz zwizualizować swój wydruk, aby dokonać ostatecznej inspekcji przed fizycznym wydrukowaniem obiektu. Ta sekcja jest bardzo podobna do większości innych slicerów SLA, ale dodaje unikalne funkcje, takie jak tryb „Simulator” do wizualizacji obiektu podczas drukowania i tryb „At scale”.

Export

Ostatnim etapem pracy z programem Lychee Slicer jest menu „Export”, w którym można wybrać ostateczne ustawienia wydruku i podejrzeć szacowany czas wydruku.

Funkcje

Poniższa lista nie jest wyczerpująca, ale zawiera wiele podstawowych funkcji Lychee Slicer, których można oczekiwać od każdego rodzaju slicera SLA lub FDM.

Niestandardowe drukarki i profile żywicy

Lychee Slicer umożliwia skonfigurowanie i ustawienie niestandardowej drukarki SLA. Konfiguracja drukarki jest tak prosta, jak wprowadzenie wymiarów platformy. Gdy to zrobisz, otrzymasz dostęp do podstawowych funkcji slicera.

Użytkownicy mogą również tworzyć lub importować własne profile żywicy. Profile te, określające np. czas utwardzania, grubość warstwy, prędkość ruchu, mogą być dobrym sposobem na dostosowanie ustawień druku.

Skalowanie, obracanie, przenoszenie i odbicie lustrzane

Prawie jak w każdym slicerze FDM lub SLA, użytkownicy mogą wykonywać podstawowe operacje na swoich obiektach po ich zaimportowaniu do Lychee Slicer. Oprócz funkcji tytułowych, użytkownicy mogą również korzystać z funkcji cofania i ponawiania, aby poprawić wszelkie błędy, które mogli popełnić podczas konfigurowania modelu do druku.

Ręczne generowanie podpór

Lychee Slicer, podobnie jak ChiTuBox, oferuje użytkownikom możliwość ręcznego konfigurowania podpór. Użytkownicy mogą dodawać podpory po prostu wskazując i klikając na model. Oprócz podstawowych podpór , wersja Pro programu Lychee Slicer zawiera więcej kształtów i metod ręcznego rozmieszczania podpór.

Pomiary 3D (tylko licencja Pro)

Posiadanie wbudowanego narzędzia pomiarowego jest miłym dodatkiem, który Lychee oferuje swoim płatnym użytkownikom. Podczas gdy większość użytkowników może polegać na swoim narzędziu do modelowania, aby wykonać swoje pomiary, są chwile, kiedy możesz chcieć zmierzyć odległość swoich podpór lub mieć wygodę szybkiego sprawdzenia swojej pracy po raz ostatni przed wysłaniem jej do drukarki.

Unikalne funkcje

Poza podstawowymi funkcjami wymienionymi powyżej, Mango3D dodało kilka unikalnych funkcji, które nie są powszechnie spotykane w innych slicerach SLA:

Magic Mode

„Magic Mode” to przycisk, który automatycznie optymalizuje pozycję, podpory i orientację jednego lub wielu modeli, które są umieszczone na platformie. Jest to doskonała funkcja oszczędzająca czas, która pomoże wielu nowym użytkownikom SLA w rozpoczęciu pracy.

Wykrywanie nawisu

“Island Detector” jest używany do automatycznej identyfikacji miejsc, w których mogą być potrzebne dodatkowe struktury podporowe w modelu. Funkcja ta jest również dostępna w ChiTuBox i Formware, ale detektor Lychee pozwala zaawansowanym użytkownikom na dostosowanie podpór do ich dokładnej specyfikacji. Należy pamiętać, że użytkownicy darmowi tracą dostęp do najbardziej szczegółowego skanowania nawisu, zwanego trybem dokładności „Pro”.

Zmienna wysokość warstwy (tylko licencja Pro)

Choć obsługiwana tylko przez niektóre drukarki 3D, włączenie opcji „Variable Layer” pozwala użytkownikom na potencjalną optymalizację czasu i jakości wydruku poprzez automatyczne zwiększanie lub zmniejszanie wysokości warstwy obiektu. Z tego co się orientujemy, Lychee Slicer jest jedynym slicerem SLA, który posiada tę opcję; tego typu funkcjonalność można znaleźć w Cura i innych slicerach FDM.

Pixel Perfect Mode (tylko licencja Pro)

Tryb „Pixel Perfect Mode” jest dostępny tylko dla klientów Pro i ma na celu zapewnienie najwyższego możliwego poziomu dokładności dla Twojego modelu. W skrócie, ustawienie Pixel Perfect ma na celu pocięcie modelu w taki sposób, aby dokładnie odpowiadał on rozdzielczości Twojej drukarki SLA.

Wsparcie

Jeśli chodzi o wsparcie, Lychee Slicer oferuje płacącym klientom wsparcie poprzez ich e-mailowy help desk. Dla wielu osób powinno to być wystarczające, jednak użytkownicy powinni pamiętać, że Mango3D nie podaje żadnych informacji o oczekiwanym czasie odpowiedzi na otrzymane maile.

Dodatkowo, Lychee nie oferuje żadnej oficjalnej dokumentacji na swojej stronie internetowej lub w samej aplikacji (poza menu skrótów). Zamiast tego, przekierowuje użytkowników do około ośmiu samouczków wideo umieszczonych na ich kanale YouTube. Samouczki są zaprojektowane tak, aby poprowadzić użytkowników od początku do końca, jak korzystać z Lychee Slicer.

Podczas gdy filmy na YouTube wystarczą, aby większość początkujących użytkowników SLA mogła zacząć działać, społeczność Lychee wydaje się być dość cicha na platformach wymiany treści. Jednak Lychee prowadzi i oferuje wsparcie na swoim oficjalnym czacie Discord, gdzie wielu użytkowników zadaje pytania i dyskutuje o wszystkim, co dotyczy Lychee Slicer.

Źródło: https://all3dp.com