Falcon Robotics to drużyna składająca się z uczniów 9-12 klasy w Phoenix w Arizonie. Prowadzona przez trenera Faridodina “Fredi” Lajvardi (Lah-jeh-var-dee), nauczyciela w Carl Hayden High School, stała się sensacją kiedy to konkurowała z liceami i uniwersytetami o mistrzostwo kraju.
Teraz Falcon Robotics jest tytanem w serii FIRST Robotics, sprawdzając się w zawodach robotów podwodnych, takich jak RoboSub (sponsorowanych przez Biuro Badań Marynarki Wojennej i AUVSI). Według trenera Frediego:
“Falcon Robotics działa trochę jak mała firma. Różne zespoły współpracują przy projektowaniu takich rzeczy jak oprogramowanie nawigacyjne czy systemy napędowe, rozwiązując mniejsze problemy, a następnie dopasowują je do siebie, aby rozwiązać szersze wyzwania stawiane przez zawody.”
Klub posiada laboratorium komputerowe i makerspace, który może pochwalić się maszyną CNC i trzema stacjonarnymi drukarkami 3D MakerBot. Co roku udoskonalają swojego robo-człowieka HABOOB (po arabsku burza piaskowa). Stale poprawiają jego zdolność do wykonywania różnych autonomicznych, podwodnych zadań.
Roboty podwodne zanurzają się głęboko dzięki drukowi 3D
HABOOB to pojazd dla różnych stylów uczenia się i celów STEM. Na przykład zaprojektowanie skutecznej wyrzutni torpedowej spełnia wiele warunków.
Początkowo torpedy Falcon Robotics były słabo wyważone. Cierpiały również na złą hydrodynamikę i zawodny mechanizm startowy. Jednak dzięki drukowi 3D byli w stanie przetestować i udoskonalić projekty w zaledwie tydzień, rozwiązując wyzwanie, które w przeciwnym razie zajęłoby ponad miesiąc.
Zanim Falcon Robotics posiadał własne drukarki 3D, różne części robota były wykonywane z metalu w lokalnym warsztacie. Alternatywnie, były one wysyłane do serwisu druku 3D.
Części działały, ale zlecanie tworzenia ich projektów na zewnątrz nie było dla studentów wystarczająco wydajne. Nie trzeba też dodawać, że proces ten był kosztowny i czasochłonny.
Po otrzymaniu drukarek MakerBot, Falcon Robotics produkuje teraz części we własnym zakresie. Użycie druku 3D znacznie przyspieszyło cykl prototypowania i projektowania. Zespół w pełni zaadoptował drukarki 3D do swojej pracy.
Kiedy Falcon Robotics weźmie udział w przyszłorocznych zawodach robotów, będzie mógł drukować 3D nowe, dostosowane do potrzeb części. Od wewnętrznych kratownic, które organizują elektronikę pokładową łodzi podwodnej, po zewnętrzne elementy, które wspierają jej baterię i napęd, HABOOB został zaprojektowany tak, aby można go było łatwo modyfikować.
Żródło: https://all3dp.com