Użytkownik Instructables, Ananords, pokazuje nam jak stworzyć lewitującą roślinę DIY przy użyciu drukarki 3D i wycinarki laserowej.
Kiedy przychodzi czas na poprawę wystroju domu, drukarka 3D, która zbiera kurz w kącie, może się przydać! Zapomnij o wyczerpującej wycieczce do IKEI, możesz stworzyć szereg nowoczesnych mebli w domu.
Na przykład, znaleźliśmy szeroką gamę projektów druku 3D dla unikalnych donic w repozytoriach druku 3D, takich jak Thingiverse, MyMiniFactoy, Cults i tym podobne. Jednak to może być pierwszy raz, kiedy widzieliśmy drukowaną w 3D doniczkę, która faktycznie lewituje!
Tak, dobrze przeczytałeś. Doniczka wydrukowana w 3D, która się unosi! Brzmi całkiem nieźle, prawda? Na szczęście pełne szczegóły tego projektu są dostępne na Instructables. Zaprojektowana przez Ananords, ta lewitująca doniczka DIY wykorzystuje mechanizm magnetyczny, aby utrzymać wydrukowaną w 3D podstawę zawieszoną w powietrzu.
Sam projekt został zainspirowany przez FLYTE, szwedzką firmę, która stworzyła “system uprawy o zerowej grawitacji, umożliwiający uprawę ulubionych roślin w powietrzu”. Jeśli jednak nie masz 300 USD na zakup takiego urządzenia bezpośrednio od FLYTE, możesz wykorzystać swoje umiejętności twórcze, aby zbudować własne.
Czego potrzebujesz i jak to stworzyć
Aby stworzyć własną lewitującą doniczkę DIY, będziesz potrzebować dostępu do drukarki 3D i wycinarki laserowej.
Oprócz tych niezbędnych cyfrowych narzędzi produkcyjnych, oto co jeszcze będzie potrzebne do realizacji tego projektu:
- Moduł lewitacji magnetycznej
- Wtyczka DC
- Płyta winylowa w kolorze dębu
- Płyta MDF 3 mm
- Biały filament PLA
- Śruby i nakrętki M3
- Nóż
- Śrubokręt
Po przygotowaniu wszystkich materiałów, nadszedł czas, aby złożyć tę doniczkę. W poście na Instructables szczegółowo opisującym projekt, Ananords zaczyna od podzielenia się spostrzeżeniami na temat tego, jak stworzyli projekt 3D, importując zdjęcia FLYTE do Fusion 360.
Do drukowania projektant zaleca użycie warstwy o wysokości 0,15 mm i 10% wypełnienia oraz warstwy o wysokości 0,2 mm. Po wydrukowaniu trzech różnych modeli, weź magnes i wrzuć go do podstawy doniczki. Aby upewnić się, że magnes jest przymocowany do podstawy, użyj kilku kropli kleju.
Następnym krokiem jest montaż magnetycznej podstawy, nad którą będzie lewitować model. Będzie to wymagało trochę lutowania, ale nie jest to nic, z czym przeciętny producent nie może sobie poradzić. Przylutuj czerwony przewód dodatni do środkowego pinu gniazda, a czarny przewód do pinu ujemnego. Teraz nadszedł czas, aby przetestować tę magiczną małą doniczkę!
Ananords sugeruje umieszczenie tektury lub innego miękkiego materiału między podstawą a moedlem podczas procesu testowania, aby uniknąć uszkodzenia magnesu. Powoli opuść doniczkę w kierunku środka podstawy magnetycznej, subtelnie dostosowując jej położenie, aż znajdziesz miejsce, w którym pozostaje nieruchomo.
Po opanowaniu całego mechanizmu lewitacji, nadszedł czas na stworzenie fantazyjnego małego pudełka, nad którym będzie unosić się doniczka. W tym momencie przyda się wycinarka laserowa.
Jeśli chcesz użyć tego samego pudełka, co w wersji z Instructables, możesz również znaleźć plik .SVG dla pudełka na Thingiverse.
Po przygotowaniu podstawy, ostatnie kilka kroków polega na zamontowaniu magnesu wewnątrz pudełka za pomocą śrub i nakrętek M3. Następnie należy odlutować gniazdo, włożyć je do otworu w pudełku, a następnie ponownie przylutować. Należy również odkręcić śruby w dolnej części podstawy, aż górna część podstawy magnetycznej dotknie górnej części pudełka.
Na koniec włóż wybraną roślinę i obserwuj z podziwem, jak lewituje!