Lekarze zdalnie podają medyczną marihuanę za pomocą tego drukowanego w 3D inhalatora

Lekarze zdalnie podają medyczną marihuanę za pomocą tego drukowanego w 3D inhalatora

Medyczna marihuana jest trudna do dokładnego przepisania przez lekarzy, ale ten drukowany w 3D inhalator stworzony przez startup Syqe Medical z Tel Awiwu może być obiecującym rozwiązaniem.

Widzieliśmy już wiele przypadków, w których technologia druku 3D została wykorzystana w rozwijającym się przemyśle marihuany, od drukowanych w 3D hydroponik po wodne bonga. Ale co ważniejsze, ta substancja pochodzenia roślinnego okazała się mieć wartość leczniczą, która wykracza daleko poza stereotypową kulturę stonerową. Podczas gdy marihuana zyskuje akceptację w środowisku medycznym, potrzebne są urządzenia, które zapewnią jej bezpieczną i dokładną konsumpcję.

Aby rozwiązać ten problem, medyczny startup Syqe Medical z Tel Awiwu stworzył dwie wersje drukowanych w 3D inhalatorów do medycznej marihuany. Inhalator Syqe jest przeznaczony do samodzielnego użytku w domu (patrz zdjęcie poniżej), podczas gdy bardziej zaawansowany Inhalator Syqe Exo pozwala szpitalom na zdalne podawanie pacjentom precyzyjnej dawki marihuany.

Te dwa kieszonkowe urządzenia medyczne posiadają fabrycznie załadowane 100-mikrogramowe wkłady z marihuaną, które są strukturalnie zmodyfikowane do użytku medycznego. Inhalatory drukowane w 3D posiadają również kontrolery termiczne i przepływu, do płuc oraz łączność bezprzewodową w celu monitorowania. Inhalatory Syqe Medical nie tylko pomogą pacjentom uzyskać dokładnie taką dawkę jakiej potrzebują, ale również wyeliminują szkodliwe ryzyko związane z paleniem.

Rola technologii druku 3D

Początkowo zaprezentowany w 2014 r., drukowany w 3D inhalator przeszedł testy kliniczne na ludziach i jest wreszcie gotowy, aby uświetnić rynek medyczny. Według Perry’ego Davidsona, dyrektora generalnego Syqe Medical, prawie 75% komponentów urządzenia wykorzystanych podczas testów klinicznych zostało wydrukowanych w 3D.

Części te zostały wyprodukowane przez szereg drukarek 3D Stratasysa, w tym Objet30 Pro, Connex3, Objet Eden260v i MakerBot Replicator 2. Medyczny startup użył również szeregu materiałów termoplastycznych o specyficznym zastosowaniu, aby dopasować się do niezbędnej funkcji każdego komponentu. Nawet jeśli firma planuje przestawić się na inne metody produkcji, które bardziej sprzyjają masowej produkcji, Syqe Medical twierdzi, że niektóre z komponentów prawdopodobnie pozostaną drukowane 3D w przyszłości.

Od praktyki do praktycznego zastosowania

Możliwości prototypowania, jakie daje technologia druku 3D, pozwoliły firmie Syqe Medical przyspieszyć proces produkcyjny i zapewnić sobie umowę dystrybucyjną z Teva Pharmaceuticals, uznawanym za największego producenta leków generycznych na świecie. To ostatnie posunięcie sprawia, że inhalator z marihuaną drukowany w 3D zostanie wprowadzony na rynek, co może przyczynić się do wzrostu jego popularności w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, które dopuszczają stosowanie medycznej marihuany.

Inhalator wydrukowany w 3D jest już wykorzystywany przez izraelski szpital Rambam, co czyni go pierwszą instytucją medyczną na świecie, która przepisuje marihuanę jako „standardowe leczenie”.

Podsumowując, firma Syqe Medical stworzyła realne rozwiązanie problemów, z którymi borykają się lekarze próbujący przepisać swoim pacjentom odpowiednią dawkę marihuany. W miarę jak substancja pochodzenia roślinnego staje się coraz bardziej akceptowana ze względu na jej wartość leczniczą, należy spodziewać się, że technologia druku 3D będzie nadal odgrywać rolę w rozwoju produktów przeznaczonych na ten rosnący i zielony rynek.

Żródło: https://all3dp.com