Co się stanie, gdy połączy się klocki LEGO z drukiem 3D? Świecące klocki, drukarki 3D i pistolety do drukowania 3D. Spróbujcie ich sami!
Drukarka 3D FDM wykonana z LEGO
“Ostrzeżenie: Ta drukarka nie jest zabawką”
“Platforma robocze może osiągnąć temperaturę 110 stopni Celsjusza”, twierdzi twórca Gosse Adema, “a temperatura głowicy zaczyna się od 170 stopni Celsjusza”.
Zbudowany na fundamentach drukarki Prusa i3 do modelowania metodą wtapiania (FDM), Franken-trapion został sparowany z silnikami krokowymi Nema 17.
Technicznie rzecz biorąc, nie jest on w 100 procentach zbudowany z LEGO. Zastosowanie silników krokowych zamiast serwomechanizmów LEGO Mindstorms to naginanie zasad dla hardkorowych nerdów.
Malutkie świecące klocki
Build Upons to małe, kompatybilne z LEGO klocki, które pozwalają budowniczym oświetlać swoje dzieła. Przy użyciu trzech elementów – klocka zasilającego, klocka mostu i klocka LED – firma opracowała bezpieczny sposób dyskretnego oświetlania dowolnego zestawu Lego.
Zanim jednak Lunchbox Electronics trafił na Kickstartera, prototypowali swoje projekty na drukarce 3D. Wyjaśniając ten proces w poście na swojej stronie, twórcy pokazują, jak wykorzystali drukarkę 3D Lulzbot TAZ do osadzenia mini-płytek drukowanych w 3D.
Post jest zdecydowanie wart przeczytania. Podczas drukowania klocków, udało im się wstrzymać pracę drukarki 3D w określonym miejscu i odsunąć ekstruder z drogi. To pozwoliło im na umieszczenie malutkich płytek drukowanych w ich miejscu, a następnie wznowienie drukowania. Jeśli jesteś chętny do zrobienia tego samego dla własnego projektu, Lunchbox dostarczył całą dokumentację techniczną, której potrzebujesz.
Drukarka DLP 3D wykonana z LEGO
Wracamy do Instructables po kolejną szaloną konstrukcję, tym razem jest to drukarka 3D o wysokiej rozdzielczości.
Dumny wynalazca nazwał ją “Chimerą”, na cześć mitycznej bestii z legendy. Ta drukarka nie jest zrobiona tylko z klocków LEGO, ale również z części K’nexa i starego projektora Mitsubishi.
Drukarka ta została wykonana za jedyne 60 dolarów, co nie odbiega dramatycznie od kwoty 20.
Pistolet wydrukowany w 3D wykonany z LEGO
To, co jest interesujące w tym projekcie, to nie tylko możliwość tworzenia rzeczy, które są funkcjonalne przy użyciu biodegradowalnego filamentu, ale także otwarty charakter procesu produkcji. Patel pokazał, że do produkcji złożonych obiektów wystarczy trochę klocków LEGO i tani pistolet do klejenia na gorąco.
No dobra, trzeba też mieć bystre oko i pewną rękę, bo filament będzie się wytłaczać w każdej osi bez możliwości skorzystania z kalibrowanego wsparcia.
Mimo to Patel zachęca innych do pójścia w jego ślady. Masz ochotę na samodzielną replikację jego wynalazku? Patel udostępnił cyfrowy plik, który można pobrać i otworzyć za pomocą programu LEGO Digital Designer.
Żródło: https://all3dp.com