Co to jest?

Kostka kalibracyjna wygładzona za pomocą wygładzania parą.
Kostka kalibracyjna wygładzona za pomocą wygładzania parą. Źródło: Pranav Gharge / All3DP

Akrylonitryl-butadien-styren (ABS) jest przemysłowym tworzywem sztucznym i drugim po PLA pod względem powszechnie stosowanych materiałów do drukowania 3D. Praca z nim może być trudna, ale nadal jest popularna ze względu na jego zdolność do późniejszej obróbki acetonem.

Aceton jest bezbarwnym rozpuszczalnikiem stosowanym głównie do czyszczenia. Na przykład zmywacz do paznokci jest produktem acetonowym. ABS jest wysoce reaktywny z acetonem – rozpuszcza się w nim. Jest to wykorzystywane na naszą korzyść w procesie wygładzania parą.

Proces całkowicie eliminuje wszelkie widoczne linie warstw i zapewnia czyste i gładkie wykończenie powierzchni, dzięki czemu drukowana część 3D przypomina bardziej przedmiot formowany wtryskowo.

Oto jak to jest zrobione

Część ABS: wygładzona, ale nie stopiona.
Część ABS: wygładzona, ale nie stopiona. Źródło: rigid.ink

Wygładzanie w oparach jest stosunkowo łatwym procesem. Nie wymaga wielu technicznych szczegółów, a kiedy już go dopracujesz, będziesz się zastanawiać, dlaczego tak długo zwlekałeś z wykorzystaniem tego procesu obróbki.

Czego potrzebujesz

  • Aceton
  • Część drukowana 3D 
  • Pojemnik metalowy lub szklany
  • Chusteczki (dużo chusteczek)
  • Klipsy lub magnesy
  • Folia aluminiowa
  • Minutnik

Wskazówki bezpieczeństwa

Sam aceton jest wysoce łatwopalny. Poza tym nie powinieneś wdychać go przez dłuższy czas. Dlatego upewnij się, że wygładzasz wydruk w dobrze wentylowanym miejscu, a w pobliżu nie ma otwartego ognia.

Krok 1: Umieszczenie wydruku

Nieco bardziej wyrafinowana konfiguracja do wygładzania oparów.
Nieco bardziej wyrafinowana konfiguracja do wygładzania oparów. Źródło: sinkhacks.com

Tutaj zastanawiasz się, jak ustawić obiekt, aby uzyskać wykończenie tam, gdzie jest to wymagane. Preferowanym sposobem jest umieszczenie obiektu na podstawie lub stronie, na której nie będzie potrzebne dobre wykończenie powierzchni.

Weź arkusz folii aluminiowej i złóż go trzy do czterech razy, aby utworzyć podstawę, na której stanie wydrukowana część 3D. Jako podstawy możesz także użyć wszystkiego, co jest wykonane ze szkła lub metalu. Namocz chusteczki acetonem i umieść je na ściankach szklanego pojemnika, którego używasz. Użyj magnesów, aby przytrzymać chusteczki na swoim miejscu.

Umieść pojemnik do góry nogami na wydruku, upewniając się, że chusteczki, nasączone acetonem, nie będzie się z nim stykał.

Krok 2: Oczekiwanie na magię

Magnesy zawierające chusteczki nasączone acetonem w szklanym pojemniku.
Magnesy zawierające chusteczki nasączone acetonem w szklanym pojemniku. Źródło: Make Anything / YouTube

Tutaj nie musisz nic robić. Po prostu obserwuj i bądź cierpliwy. Ustaw minutnik na około 15 minut i poczekaj.

W miarę upływu czasu zaczniesz widzieć, że ta część robi się coraz bardziej błyszcząca. Po 15 minutach po prostu wyjmij pojemnik i pozwól gotowej części odpocząć.

Istnieje ryzyko na przesadzenia kąpieli parowej. W ten sposób powstanie część, która straciła wszystkie szczegóły powierzchni. Po raz pierwszy 15 minut jest dobrym punktem wyjścia.

Potrzeba trochę praktyki, aby udoskonalić czas wymagany do uzyskania pożądanego poziomu wykończenia powierzchni. Ale nie martw się, po odrobinie praktycznego doświadczenia w końcu znajdziesz najlepsze ustawienia dla siebie.

Krok 3: Pozostawienie do wyschnięcia

Wygładzony parą pęku kluczy.
Wygładzony breloczek Źródło: PeterA8 / Instructables

Nie dotykaj części natychmiast po wyjęciu pojemnika, możesz zniszczyć powierzchnię części. W końcu nadal jest częściowo zdeformowany i jeśli to zrobisz, natychmiast złapie odciski palców.

Pozostaw część na co najmniej godzinę, zanim w ogóle ją dotkniesz. Upewnij się, że znajduje się w odizolowanej przestrzeni. To ,,odpoczywanie” części sprawi, że ​​cały aceton odparuje z powierzchni wydruku.

Również na tym etapie zobaczysz magię wygładzania acetonu. Wydruk będzie bardziej lśniący. Miej trochę cierpliwości i pozwól czasowi działać.

Voila!

Część nie wygładzona (po lewej) i część wygładzona (po prawej).
Część nie wygładzona (po lewej) i część wygładzona (po prawej). Źródło: 3DWithUs / Youtube

Masz to: gotowy element wygładzony acetonem, który niemal nie wygląda na wydruk 3D. Spróbuj, a będziesz zaskoczony wynikami, które osiągniesz po udoskonaleniu metody. Będziesz tylko chciał próbować coraz częściej tej metody.

Źródło obrazu funkcji: sinkhacks.com

  Licencja: Tekst „ Wygładzanie ABS – Przewodnik dla początkujących po wygładzaniu par ABS ” autorstwa All3DP jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 .

Źródło: https://all3dp.com

Źródło zdjęcia: http://sinkhacks.com

89
Design
89%
Quality
88%
Performance
90%
Review Summary

Many people can’t choose: a laptop or a tablet? They both have similar features at first sight, but if you look deeply - they  are so different. We don’t state that any of them is better, but  we prepared some recommendations to make it easier to select.

89%
Awesome!