Napędzając inteligentne fabryki XXI wieku, branże produkcji przemysłowej coraz częściej zwracają się w stronę zautomatyzowanych rozwiązań. Robotyka jest wykorzystywana do zmniejszenia obciążenia związanego z podnoszeniem lub transportem ciężkich ładunków.
KUKA, chińsko-niemiecka firma zajmująca się produkcją przemysłową, tworzy specjalistyczną robotykę przy użyciu technologii druku 3D.
We współpracy z drukarkami 3D MakerBot, KUKA opracowuje ramiona robotyczne, które są wykorzystywane w różnych branżach.
Zaletą korzystania z komponentów drukowanych w 3D jest możliwość zminimalizowania wagi robota. Jednocześnie firma była w stanie zmniejszyć liczbę części używanych do montażu ramienia robota.
Firma zatrudnia obecnie 14 000 pracowników na całym świecie. Ramiona robotyczne są dostępne w różnych rozmiarach i o różnym udźwigu.
Roboty KUKA nie są jednak budowane wyłącznie w celu automatyzacji procesów. Zamiast tego systemy robotyczne firmy zostały stworzone, aby uczynić środowisko pracy bezpieczniejszym dla ludzi.
Sześcioosiowe roboty przemysłowe zapewniają reaktywność i elastyczność człowieka przy udźwigu od 3 kg do ponad 1 tony.
“Pracujemy nad robotyką, rozwiązaniami i automatyzacją dla niemal każdego obszaru przemysłowego – dla przemysłu lotniczego, elektronicznego, ogólnego” – wyjaśnia Otmar Honsberg, szef działu inżynierii aplikacji w KUKA.
Współpraca człowieka z robotem możliwa dzięki KUKA
Firma współpracuje z MakerBot na dość wczesnym etapie procesu inżynieryjnego. Dostarcza dane dotyczące komponentów do druku 3D w tym samym czasie, gdy zaczyna pozyskiwać komponenty metalowe.
“Ponieważ możemy wykonać ten etap rozwoju z komponentami drukowanymi w skali jeden do jednego. Do czasu, gdy mamy rzeczywiste części aluminiowe lub metalowe, wprowadziliśmy już wiele poprawek” – dodaje Soeren Papsdorf, szef inżynierii produkcji w KUKA.
Używając tylko jednej drukarki 3D, firma przedrukowała 7000 godzin w 2016 roku przy wskaźniku sukcesu wynoszącym 92%.
“Dla nas bardzo ważne jest, aby drukarka była niezawodna” – mówi Thomas Schmidberger, inżynier aplikacji w firmie. “Druk 3D jest bardzo ważny, ponieważ każde zastosowanie jest inne i wszystko jest dostosowane do indywidualnych potrzeb”.
Ponadto KUKA wykorzystuje modele 3D do tworzenia procesu montażu osprzętu i innych części.
Korzystając z produkcji addytywnej, firma jest również w stanie tworzyć narzędzia aplikacyjne w krótszym czasie. W zamian klienci szybciej otrzymują swoje roboty.
“Myślę, że współpraca człowieka z robotem to przyszłość robotyki. Współpraca człowiek-robot pozwala połączyć zalety robota z zaletami człowieka. Widzenie, czucie, możliwość szybkiego reagowania” – podsumowuje Papsdorf.
Żródło: https://all3dp.com