Tworząc inteligentne fabryki XXI wieku, przemysł wytwórczy coraz częściej zwraca się w stronę rozwiązań zautomatyzowanych. Robotyka jest stosowana, aby odciążyć pracowników od podnoszenia i transportowania ciężkich ładunków.
KUKA, chińsko-niemiecka firma zajmująca się produkcją przemysłową, tworzy specjalistyczne roboty wykorzystując technologie druku 3D.
Wykorzystując drukarki 3D MakerBot, KUKA opracowuje ramiona robotyczne, które znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.
Zaletą stosowania elementów drukowanych w 3D jest możliwość zminimalizowania wagi robota. Jednocześnie firma była w stanie zmniejszyć liczbę części używanych do złożenia ramienia robotycznego.
Firma zatrudnia obecnie 14 000 pracowników na całym świecie. Ramiona robotyczne są dostępne w różnych rozmiarach i przy różnym udźwigu.
Robot KUKA nie służy jednak tylko do automatyzacji procesów. Zamiast tego, systemy robotyczne firmy zostały stworzone, aby uczynić środowisko pracy bezpieczniejszym dla ludzi.
Sześcioosiowe roboty przemysłowe zapewniają udźwig od 3 kg do ponad 1 tony.
“Pracujemy nad rozwiązaniami i automatyzacją dla niemal każdej dziedziny przemysłu” – wyjaśnia Otmar Honsberg, szef inżynierii aplikacji w KUKA.

Współpraca człowiek-robot możliwa dzięki KUKA
Firma współpracuje z MakerBotem podczas procesu inżynieryjnego. Dostarcza dane dotyczące komponentów do druku 3D w tym samym czasie, gdy zaczyna pozyskiwać metalowe elementy.
“Ponieważ możemy wykonać ten etap rozwoju z wydrukowanymi komponentami w skali jeden do jednego.” – dodaje Soeren Papsdorf, szef inżynierii produkcji w KUKA.
Używając tylko jednej drukarki 3D, firma przedrukowała 7000 godzin przy współczynniku sukcesu wynoszącym 92%.
“Dla nas bardzo ważne jest, aby drukarka 3D była niezawodna” – mówi Thomas Schmidberger, inżynier ds. aplikacji w firmie. “Druk 3D jest bardzo ważny, ponieważ każda aplikacja jest inna i wszystko jest dostosowane do potrzeb klienta”.

Ponadto, KUKA wykorzystuje modele 3D do tworzenia procesu montażu uchwytów i innych części.
Dzięki wykorzystaniu wytwarzania addytywnego, firma jest również w stanie stworzyć narzędzia w krótszym czasie. W zamian klienci szybciej otrzymują swoje roboty.
“Myślę, że współpraca człowiek-robot to przyszłość robotyki. Współpraca człowiek-robot pozwala połączyć zalety robota z zaletami człowieka. Widzenie, czucie, możliwość szybkiej reakcji” – podsumowuje Papsdorf.

Żródło: https://all3dp.com