Nie ulega wątpliwości, że pierwszym i najpopularniejszym elementem garderoby, na którym skupiają się projektanci druku 3D, są buty, zwłaszcza damskie. Nie zabrzmi to stereotypowo, ale dla wielu kobiet buty inspirują te same intensywne emocje i pasje, co piłka nożna dla mężczyzn. Przykładów jest mnóstwo, zarówno w modzie, jak i Pret à porter. A tempo produkcji za pomocą druku 3D przyspiesza do tego stopnia, że pomysł sklepowej drukarki 3D do produkcji idealnie dopasowanych butów na miarę nie jest już zbyt odległy.
Druk 3D u Twoich stóp
Podczas gdy eksperymenty z drukiem 3D butów trwają już od jakiegoś czasu, jeden z pierwszych projektów o znaczeniu globalnym został zaprezentowany podczas pokazu mody w Paryżu w 2013 roku. Holenderska projektantka Iris Van Herpen zadziwiła publiczność swoim projektem „Embodied Wilderness” (stworzonym we współpracy z guru druku 3D i profesorem MIT Neri Oxmanem), który obejmował konkretną parę butów inspirowanych korzeniami drzew.
Tymczasem na Cubify, internetowym rynku 3D Systems, wszystko jest przygotowywane, aby sprostać przyszłym potrzebom masowej adopcji konsumentów druku 3D, którą firma planuje rozpocząć od butów damskich, zwłaszcza tych zaprojektowanych przez Janne Kyttanena, własnego dyrektora kreatywnego i „proroka” konsumenckiego druku 3D. Nie jest to jedyny projekt, który chce uczynić buty drukowane w 3D prawdziwymi pret-a-porter: Brian Oknyansky stworzył Split Heels, również we współpracy z 3D Systems, oferując klientom możliwość personalizacji pożądanego modelu online i otrzymania ostatecznej wersji w domu. W 2014 roku jedna z kreacji Bryana, wydrukowana w 3D z tytanu, została wybrana wśród 10 najlepszych w konkursie Vogue Italy dla młodych projektantów.
Spacer po współczesnej mitologii
Mary Huang, projektantka z Nowego Jorku, założyła Continuum, sklep internetowy z butami drukowanymi w 3D, które można wyprodukować za pomocą domowej drukarki 3D. Jej pierwsza kolekAcja Myth zawierała projekty inspirowane starożytnymi i współczesnymi mitami: jedno „kwiatowe” drzewo laurowe, inspirowane mitem Apolla i Daphne, a drugie wielokątne, inspirowane współczesnym „mitem” wielokątnej grafiki Tron. Mitem, o który jej chodzi, są buty, które mogą wyjść z drukarki 3D „gotowe do noszenia”, coś, co – gdyby stało się rzeczywistością – wykładniczo zwiększyłoby liczbę kobiet zainteresowanych zakupem drukarki 3D. I mężczyzn również… Wyobraź sobie: koniec z zakupami butów. Starożytne mity wydają się być powszechnym trendem dla butów drukowanych w 3D.
Projektantka Cristina Franceschinioparła swoje najnowsze kreacje butów na mitologicznych postaciach, takich jak Eva i Bachus. W rezultacie jej buty są prawdziwymi dziełami sztuki, łączącymi starożytne piękno z nowoczesnymi technologiami spiekania laserowego. Używa Zbrush do ich rzeźbienia i tworzenia pięknej nylonowej obudowy drukowanej w 3D, która idealnie pasuje do metalowego obcasa sztyletowego, zapewniając optymalną lekkość i solidność.
Nawet iMaterialise, wiodąca internetowa usługa druku 3D, oferuje kilka oryginalnych modeli butów, takich jak te stworzone przez studentów lub entuzjastów mody. Należą do nich Katrien Herdewyn, studentka fizyki i projektowania obuwia, która stworzyła parę butów inspirowanych specjalnymi właściwościami nanotechnologii. Albo Marieka Rastma, której model „Juxtapose” odtwarza kontrast między drzewami i drapaczami chmur w Bostonie. Znajdziesz tu również Bone Shoes, autorstwa południowoamerykańskiego studenta Manuela Vogela: futurystyczny projekt oparty na ulepszonych strukturach kostnych, takich jak żebra i kręgosłup.
Spróbuj chodzić w moich butach wydrukowanych w 3D
Podczas gdy z jednej strony buty drukowane w 3D stają się coraz bardziej realistyczne, z drugiej strony technologie druku 3D oferują projektantom bezprecedensowe możliwości odkrywania i uwalniania swojej kreatywności. „Wystawa sztuki” na pokazach druku 3D w Londynie i Paryżu była idealnym miejscem, aby zobaczyć niektóre z tych bardziej futurystycznych kreacji. Wystawa była sponsorowana przez Adobe i Stratsys i stanowiła sposób na zobaczenie, co można osiągnąć dzięki gradientom kolorów technologii wielomateriałowej Stratasys polyjet. Spiekane laserowo buty Vans firmy Materialise wykonane z elastycznego TPU były prezentowane obok nowego projektu wizjonera druku 3D Francisa Bitontiego, inspirowanego kolorowymi pikselami komputerowymi.
Te dwa trendy – realistyczny i fantastyczny – połączyły się w niesamowitym, wykonanym na zamówienie bucie DNA autorstwa studia Pensar, jednym z najbardziej imponujących projektów drukowanych w 3D w świecie butów drukowanych w 3D.
Żródło: https://all3dp.com