Krab Pustelnik może teraz zamieszkać w wydrukowanej w 3D skorupie przedstawiającej słynne zabytki, stworzonej specjalnie przez japońską artystkę Aki Inomatę.
Japońska artystka Aki Inomata wykorzystuje druk 3D do budowania domów. Jednak zamiast dużych struktur dla ludzi, tworzy artystyczne krajobrazy miast, w których mogą zamieszkać kraby pustelniki.
W miniaturowych formach drukowanych w 3D odtworzyła wszystko, od nowojorskich drapaczy chmur po kaplice ślubne. A kraby pustelniki bardzo chętnie się do nich wprowadzają; w miarę jak rosną, zmieniają swoje skorupy. Czasami są nawet wyrzucane ze swoich schronień przez silniejsze kraby pustelniki i zmuszane do wymiany skorupek.
Tytuł sztuki Inomaty brzmi “Dlaczego nie przekazać “schronienia” krabom pustelnikom?”. Poprzez swoje prace porusza ona szereg tematów, od postkolonializmu, po kryzys migracyjny.
Wyjaśnia:
“Kraby pustelniki w mojej pracy, które wymieniają się schronieniami reprezentującymi miasta świata, wydają się przekraczać granice państw. Przywodzi to również na myśl migrantów i uchodźców zmieniających swoje narodowości i miejsca, w których żyją.”
Jednak niektórzy sceptycy mogą kwestionować, czy kraby pustelniki potrzebują potencjalnie toksycznego plastiku, aby towarzyszyć im w oceanach. Obejrzyj poniższe wideo i zdecyduj sam.
Drukowanie 3D skorupy kraba pustelnika
Inomata wyjaśnia swoją inspirację do projektu na swojej stronie internetowej:
“Mój pomysł na tę pracę powstał, gdy uczestniczyłam w wystawie ‘No Man’s Land’, która odbyła się w Ambasadzie Francji w Japonii w 2009 roku. Praca ta została zainspirowana faktem, że teren byłej Ambasady Francji w Japonii był francuski do października 2009 roku, a następnie stał się japoński na kolejne pięćdziesiąt lat, po czym zostanie zwrócony Francji.”
Historia ta nasunęła jej myśl o tym, jak kraby pustelniki wymieniają się swoimi skorupami. “Kawałek ziemi jest pokojowo wymieniany między dwoma krajami” – mówi. “Choć jest to ten sam kawałek ziemi, zmienia się nasza definicja”.
Aby zbadać ten proces w swojej sztuce, wykorzystała druk 3D do stworzenia kulistych projektów dla krabów pustelników. Jednak projekty te okazały się niepopularne wśród skorupiaków. Spróbowała innego podejścia, wykorzystując tomografię komputerową do badania naturalnych kształtów skorup krabów pustelników. Dzięki temu udało się uzyskać bardziej pasujące formy.
Inomata była następnie w stanie wydrukować dane 3DCG z przezroczystej żywicy. Proces ten pozwolił jej na stworzenie schronień, do których mogły się przenosić kraby pustelniki. Od tego przełomu, jej praca stała się popularnym miejscem zamieszkania krabów pustelników.
Czy znasz jakieś kraby pustelniki, którym przydałoby się stylowe mieszkanie? Skontaktuj się z Inomatą w sprawie jej pracy poprzez jej stronę internetową. Obecnie projekty nie są dostępne do samodzielnego wydrukowania.
Żródło: https://all3dp.com