Poprzedni wydruk czarnej różdżki Dumbledora okazał się absolutnym hitem i bardzo szybko pojawiło się mnóstwo chętnych na zakup takiego modelu. Prawdziwych fanów książki i filmu jest dosyć dużo. Dlatego właśnie postanowiliśmy ponowić wydruk na Fiberwood, tak by każdy chętny mógł się w taki gadżet wyposażyć.
Warto pamiętać, że większość darmowych rzeczy dostępnych na open source jest nie przeznaczona do użytku komercyjnego. Zatem, o ile licencja nie stanowi inaczej to, nie możemy wydrukować i sprzedawać modeli pozyskanych z internetu.
Szczęśliwie jest na to sposób – możemy sami zaprojektować różdżkę i jako prywatną własność intelektualną handlować nią do woli.
Tak oto powstała nasza wersja czarnej różdżki zaprojektowana od podstaw w kilka godzin. Jest zbliżona wyglądem do poprzedniej, jednak posiada o wiele mniej detali.
Ten obiekt tak jak poprzednio wydrukujemy na “czarnym Woodzie” od Fiberlogy.
Parametry druku:
Filament: FiberWood Black
Średnica dyszy: 0,8 mm
Temperatura dyszy: 220°C
Temperatura stołu: 50°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 120 mm/s
Chłodzenie: 100%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: organiczne
Adhezja: tylko Skirt
Tak jak poprzednio FiberWood sprawdził się znakomicie.
Zdjęcie podpór organiczny na wood to bajecznie prosty zabieg.
Czarna różdżka mojego projektu wygląda tak samo dobrze jak ta drukowana poprzednio.
Drugi obiekt do wydruku to różdżka Rona Weasley, przyjaciela i późniejszego szwagra filmowego Pottera. Powstało jednak pytanie którą drukować? Ron miał dwie różdżki z których pierwsza uległa złamaniu i rykoszetowała rzucane zaklęcia. To prosta decyzja – trzeba zrobić obie.
Tę drugą z powodzeniem znajdziemy na opensource pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:3269742.
Oryginalny stl musiałem nieco przerobić pod własne potrzeby. Mój plan polegał na wykonaniu obiektu w pionie i wzmocnienie go metalowym prętem. Dodatkowo chciałem połączyć dwa kolory FiberWood zgodnie z filmową różdżką Ronalda.
Parametry druku na drukarce S1:
Filament: FiberWood/ FiberWood Brown
Średnica dyszy: 0,8 mm
Temperatura dyszy: 220°C
Temperatura stołu: 50°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 120 mm/s
Chłodzenie: 100%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: organiczne
Adhezja: tylko Skirt
Drukowana w pionie pierwsza część różdżki wymagała domalowania podpór w odpowiednich miejscach.
Tak wydrukowany obiekt wygląda bardzo ładnie, jednak podpory zlepiły się dość mocno z produktami i udało się różdżkę połamać w trakcie ich zdejmowania.
Dolną część różdżki drukowałem na jasnym Fiberwood przy użyciu identycznych parametrów.
Mimo połamania ciemniejszej części udało się poskładać i zlepić w całość. Pręt który umieściłem w środku wszedł w modele zbyt płytko by realnie wzmocnić całość. Jednak mimo wszystko wyglada to dobrze i raczej łatwo się nie złamie.
Drugą różdżkę Wesleya zaprojektowałem już samodzielnie. To banalnie prosty model na półtorej minuty pracy w programie projektowym.
Ten obiekt również drukowałem na identycznych parametrach na drukarce S1.
W tym wydruku różdżka wygląda jak prawdziwy drewniany obiekt. Miejsca styku z podporami można z powodzeniem wystrugać nożykiem, tak aby obiekt był gładki. Na zdjęciach z filmu różdżka Ronalda ma pomalowane dwa, czarne, poprzeczne pasy, które “podrobiłem” zwykłym markerem.
Marker to nie do końca szczęśliwy pomysł. Wprawdzie pasy są dobrze widoczne, jednak tusz przedostał się pod taśmę w micro szczelinach i pozostawił brzydkie zacieki.
Teraz pozostała najgorsza część, jakim jest złamanie i sklejenie różdżki. ponieważ obiekt drukowany był w poziomie liczyłem na efektowne złamanie.
Finalnie wygląda tak jak sobie wyobrażałem, zaś taśma i krzywa końcówka sprawa, że nikt nie będzie miała wątpliwości do kogo różdżka należy.
Wszystkie 3 różdżki prezentują się znakomicie. Jeszcze raz mogłem doświadczyć jak fantastycznym filamentem jest Fiberwood od Fiberlogy.
Temat gadżetów z Pottera okazuje się na tyle popularny, że nie wykluczone iż pojawią się następne wydruki z tą tematyką, rzecz jasna drukowane na filamentach Fiberlogy