Nowa drukarka 3D pojawiła się na Kickstarterze – i może wyglądać zbyt dobrze aby była prawdziwa.
Kokoni Sota może pochwalić się kilkoma ważnymi cechami, które już na wstępie budzą zdziwienie. Pierwszą z nich jest konstrukcja odwrócona do góry nogami, z ruchomymi częściami, takimi jak silniki i szyny, zamontowanymi na spodzie drukarki 3D. Nie jest to nowa koncepcja, ale twierdzenia, że konstrukcja ta – wraz z opracowanym przez Kokoni, szybkim silnikiem krokowym pracującym w zamkniętej pętli – zapewnia “niemal zerowe wibracje”, prędkość drukowania 600 mm/s, przyspieszenie 21 m/s² i dokładność 0,1 mm zasługują na szczególną uwagę.

Godna uwagi jest również obietnica dotycząca dołączonej aplikacji, która pozwala użytkownikom tworzyć modele 3D z obrazów 2D za pomocą “samodzielnie opracowanego algorytmu AI” w ciągu zaledwie kilku sekund. Technologia ta przypomina Point-E firmy OpenAI, która umożliwia użytkownikom przekształcenie obrazów lub tekstu w siatkowe chmury punktów 3D – choć w raczej niskiej rozdzielczości i bez drobnych tekstur lub kształtów.
Kolejną cechą charakterystyczną jest “samoczynnie opracowana inteligentna kontrola silnika”, która pozwala drukarce 3D pracować przy poziomie niższym niż 30dB – “podobnym do głośności cichej rozmowy”. Kokoni chwali się również bezmontażową konstrukcją, która eliminuje potrzebę poziomowania platformy, filtrem węglowym dla lotnych związków organicznych oraz niskim poborem mocy- 240 W.
Ponadto, jak twierdzi firma Kokoni, Sota “oferuje 7-kolorowy druk synchroniczny do 7 materiałów w jednym wydruku” oraz dodatkowe pięć dzięki “wieży z filamentami“, która wygląda jak zmieniacz materiałów. Kamera HD, w międzyczasie, pracuje nad zapobieganiem błędom poprzez porównywanie wydrukowanych części z modelami 3D (jak również filmowanie upływu czasu), z optycznym radarem odczytującym wysokość dyszy.
Pod względem oprogramowania, Sota korzysta z internetowego, opartego na chmurze slicera Kokoni “one-click”, który jest używany za pośrednictwem wspomnianej wcześniej aplikacji. Jest to kolejne duże zastrzeżenie, chociaż drukarka 3D jest również kompatybilna z slicerami innych firm, takimi jak Ultimaker Cura.
Kokoni Sota jest całkiem atrakcyjną propozycją, co zresztą widać na Kickstarterze, gdzie w chwili pisania tego tekstu zebrano ponad 400 000 dolarów z 50 000 dolarów. Ceny zaczynają się od około 450 dolarów za Kokoni Sota Lite bez pokrowca, a następnie rosną.

Żródło: https://all3dp.com